Czwartek 23 września 2021r. 
REKLAMA

Przetarg na rozbudowę części morskiej terminalu LNG

Data publikacji: 2019-01-04 16:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-07 18:26
Przetarg na rozbudowę części morskiej terminalu LNG
 

Spółka Polskie LNG poinformowała o rozpoczęciu postępowania przetargowego, które wyłoni wykonawcę czwartego elementu Programu Rozbudowy Terminalu LNG, czyli dodatkowego nabrzeża statkowego. Projekt realizowany jest wspólnie z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście. Wybór wykonawcy zaplanowany jest na ten rok, a zakończenie budowy nowego nabrzeża na 2023.
 
Ogłoszenie, które opublikowane zostało 2 stycznia tego roku, rozpoczyna postępowanie przetargowe zmierzające do wyłonienia wykonawcy jednego z czterech elementów rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu - nabrzeża statkowego. Ten element programu rozbudowy świnoujskiego terminalu, realizowany jest wspólnie z ZMPSiŚ, zakłada formułę „zaprojektuj i wybuduj”.

Proces przetargowy, zaplanowany na 2019 rok, przewiduje etap prekwalifikacji oferentów, złożenie ofert wstępnych, negocjacje z oferentami zakwalifikowanymi na tzw. krótką listę, złożenie ofert ostatecznych, ich ocenę i wybór wykonawcy. Projekt w założeniu ma zostać ukończony w drugim kwartale 2023 roku. Co ważne, termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 7 lutego 2019 roku.

Nowe nabrzeże zapewni dodatkowe funkcjonalności terminalowi LNG: umożliwi załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG (transshipment) oraz załadunek jednostek bunkrujących LNG i możliwość bunkrowania. Są to bardzo ważne usługi, wpisujące się w rozwój infrastruktury tzw. małego LNG (SSLNG - Smal Scale LNG). Dzięki nim terminal w Świnoujściu odpowie na rosnące zapotrzebowanie rynku. To także odpowiedź na szereg europejskich regulacji, zwłaszcza przepisów klimatycznych i środowiskowych, które wymuszają stosowanie paliw niskoemisyjnych.

Jak już informowaliśmy, ZMPSiŚ miesiąc temu ogłosił przetarg na wykonanie badań geologiczno–inżynierskich dotyczących przedsięwzięcia – „Budowa stanowiska statkowego do eksportu LNG w porcie zewnętrznym w Świnoujściu”.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Na zdjęciu: nowe nabrzeże w świnoujskim porcie zewnętrznym powstanie w tym rejonie brzegu - pomiędzy falochronami centralnym i wschodnim.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ