czwartek, 21 listopada 2019.
Strona główna > Gospodarka > Przetarg na rozbudowę części morskiej terminalu LNG

Przetarg na rozbudowę części morskiej terminalu LNG

Przetarg na rozbudowę części morskiej terminalu LNG
Data publikacji: 2019-01-04 16:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-07 18:26
Wywietleń: 1142 370009

Spółka Polskie LNG poinformowała o rozpoczęciu postępowania przetargowego, które wyłoni wykonawcę czwartego elementu Programu Rozbudowy Terminalu LNG, czyli dodatkowego nabrzeża statkowego. Projekt realizowany jest wspólnie z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście. Wybór wykonawcy zaplanowany jest na ten rok, a zakończenie budowy nowego nabrzeża na 2023.
 
Ogłoszenie, które opublikowane zostało 2 stycznia tego roku, rozpoczyna postępowanie przetargowe zmierzające do wyłonienia wykonawcy jednego z czterech elementów rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu - nabrzeża statkowego. Ten element programu rozbudowy świnoujskiego terminalu, realizowany jest wspólnie z ZMPSiŚ, zakłada formułę „zaprojektuj i wybuduj”.

Proces przetargowy, zaplanowany na 2019 rok, przewiduje etap prekwalifikacji oferentów, złożenie ofert wstępnych, negocjacje z oferentami zakwalifikowanymi na tzw. krótką listę, złożenie ofert ostatecznych, ich ocenę i wybór wykonawcy. Projekt w założeniu ma zostać ukończony w drugim kwartale 2023 roku. Co ważne, termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 7 lutego 2019 roku.

Nowe nabrzeże zapewni dodatkowe funkcjonalności terminalowi LNG: umożliwi załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG (transshipment) oraz załadunek jednostek bunkrujących LNG i możliwość bunkrowania. Są to bardzo ważne usługi, wpisujące się w rozwój infrastruktury tzw. małego LNG (SSLNG - Smal Scale LNG). Dzięki nim terminal w Świnoujściu odpowie na rosnące zapotrzebowanie rynku. To także odpowiedź na szereg europejskich regulacji, zwłaszcza przepisów klimatycznych i środowiskowych, które wymuszają stosowanie paliw niskoemisyjnych.

Jak już informowaliśmy, ZMPSiŚ miesiąc temu ogłosił przetarg na wykonanie badań geologiczno–inżynierskich dotyczących przedsięwzięcia – „Budowa stanowiska statkowego do eksportu LNG w porcie zewnętrznym w Świnoujściu”.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Na zdjęciu: nowe nabrzeże w świnoujskim porcie zewnętrznym powstanie w tym rejonie brzegu - pomiędzy falochronami centralnym i wschodnim.

Przetarg na rozbudowę części morskiej terminalu LNG

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie