Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

Przeciw powodzi za pożyczkę z Banku Światowego

Data publikacji: 12 października 2015 r. 19:28
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Przeciw powodzi za pożyczkę z Banku Światowego
 

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły ma kosztować 1,2 mld euro. Prace inwestycyjne potrwają do 2022 roku. Celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa powodziowego około 5 mln mieszkańców Polski, w tym około 500 tys. – Pomorza Zachodniego.

– Na te inwestycje będą przeznaczone środki z pożyczki z Banku Światowego – poinformował w poniedziałek wicemarszałek Jarosław Rzepa na konferencji w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych. – Umowę w tej sprawie podpisano 15 września.

Z kwoty 1,2 mld euro do województwa zachodniopomorskiego trafi 375 mln, z czego 341 zagospodaruje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, a 34 – ZZMiUW.

– Ale te dwie części są spójne – zaznaczył J. Rzepa.

Budowana i modernizowana ma być infrastruktura przeciwpowodziowa oraz wykonana zabudowa regulacyjna odcinków Odry – w celu osiągnięcia głębokości toru wodnego do 1,8 m (potrzebnej dla pracy lodołamaczy). Ponadto przebudowane mają zostać mosty na Odrze.

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zamierza ogłosić pierwsze przetargi jeszcze w tym roku. Chodzi o osiem  zadań, w tym modernizację wałów przeciwpowodziowych czy stacji pomp.

– W roku 2007 i 2010 prąd cofkowy i fale idące od strony Wrocławia sprawiały, że istniało zagrożenie podtopienia Szczecina – przypomniał Stanisław Cygiel, p.o. dyrektora ZZMiUW. – Teraz tego unikniemy.

Projekt zakłada zwiększenie retencji Międzyodrza i przywrócenie walorów przyrodniczych Doliny Dolnej Odry. Tereny te mają być bardziej dostępne.

– Nie możemy prowadzić tylko punktowej ochrony przeciwpowodziowej, ważne jest planowanie i strategia – mówił Maciej Humiczewski, wicedyrektor ZZMiUW ds. inwestycji. – Musimy patrzeć kompleksowo. Jednocześnie poprawiamy walory przyrodnicze i turystyczne.©℗

Tekst i fot. (ek)
 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

hahol
2015-10-13 03:07:14
6 miliardow zlotych pozyczki z Banku swiatowego ma pojsc w regulacje dna Odry a splacic przyjdzie 30 miliardow kto to splaci? i kiedy?? i po co??Odra jest dzisiaj dostarczycielem wody dla kanalow w Berlinie wkrotce w Berlinie bedzie nowy port morsko-rzeczny i wyglada ze za 30 miliardow polacy zapracuja na prezent dla niemcow czas wlaczyc rozum

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA