sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Przeciw powodzi za pożyczkę z Banku Światowego

Przeciw powodzi za pożyczkę z Banku Światowego

Przeciw powodzi za pożyczkę z Banku Światowego
Data publikacji: 2015-10-12 19:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2515 27967

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły ma kosztować 1,2 mld euro. Prace inwestycyjne potrwają do 2022 roku. Celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa powodziowego około 5 mln mieszkańców Polski, w tym około 500 tys. – Pomorza Zachodniego.

– Na te inwestycje będą przeznaczone środki z pożyczki z Banku Światowego – poinformował w poniedziałek wicemarszałek Jarosław Rzepa na konferencji w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych. – Umowę w tej sprawie podpisano 15 września.

Z kwoty 1,2 mld euro do województwa zachodniopomorskiego trafi 375 mln, z czego 341 zagospodaruje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, a 34 – ZZMiUW.

– Ale te dwie części są spójne – zaznaczył J. Rzepa.

Budowana i modernizowana ma być infrastruktura przeciwpowodziowa oraz wykonana zabudowa regulacyjna odcinków Odry – w celu osiągnięcia głębokości toru wodnego do 1,8 m (potrzebnej dla pracy lodołamaczy). Ponadto przebudowane mają zostać mosty na Odrze.

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zamierza ogłosić pierwsze przetargi jeszcze w tym roku. Chodzi o osiem  zadań, w tym modernizację wałów przeciwpowodziowych czy stacji pomp.

– W roku 2007 i 2010 prąd cofkowy i fale idące od strony Wrocławia sprawiały, że istniało zagrożenie podtopienia Szczecina – przypomniał Stanisław Cygiel, p.o. dyrektora ZZMiUW. – Teraz tego unikniemy.

Projekt zakłada zwiększenie retencji Międzyodrza i przywrócenie walorów przyrodniczych Doliny Dolnej Odry. Tereny te mają być bardziej dostępne.

– Nie możemy prowadzić tylko punktowej ochrony przeciwpowodziowej, ważne jest planowanie i strategia – mówił Maciej Humiczewski, wicedyrektor ZZMiUW ds. inwestycji. – Musimy patrzeć kompleksowo. Jednocześnie poprawiamy walory przyrodnicze i turystyczne.©℗

Tekst i fot. (ek)
 

 

 

 

 

 

Komentarze

hahol
6 miliardow zlotych pozyczki z Banku swiatowego ma pojsc w regulacje dna Odry a splacic przyjdzie 30 miliardow kto to splaci? i kiedy?? i po co??Odra jest dzisiaj dostarczycielem wody dla kanalow w Berlinie wkrotce w Berlinie bedzie nowy port morsko-rzeczny i wyglada ze za 30 miliardow polacy zapracuja na prezent dla niemcow czas wlaczyc rozum
2015-10-13 03:07:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie