wtorek, 18 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Ofiary powodzi (akt.)

Ofiary powodzi (akt.)

Ofiary powodzi (akt.)
Data publikacji: 2015-10-05 16:59
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 453 26081

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku powodzi, do której doszło w niedzielę na południowym wschodzie Francji po ulewnych deszczach. Dwóch osób wciąż nie odnaleziono - informuje w poniedziałek agencja AFP.

Skala szkód powodzi, która nawiedziła wybrzeże, była tak duża, że prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w leżącym nad Morzem Śródziemnym regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

W poniedziałek ok. 5 tys. gospodarstw domowych nadal pozostawało bez elektryczności. Wcześniej chwilowe przerwy w dostawie prądu występowały w ok. 70 tys. domostw. Około 300 policjantów i 543 strażaków wciąż kontynuowało tego dnia poszukiwania i operacje ratunkowe na terenach dotkniętych katastrofą. Po powodzi w regionie występowały także kradzieże, w wyniku których aresztowano dziewięć osób.

Skutki powodzi szczególnie odczuli mieszkańcy Cannes i Nicei - zalane zostały ulice tych miast i niektóre budynki użyteczności publicznej. W niedzielnym oświadczeniu Hollande zapowiedział odszkodowania dla ofiar katastrofy i zapewnił, że Paryż podejmie odpowiednie kroki, aby jak najszybciej udzielić pomocy potrzebującym. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Co najmniej 16 osób zginęło w powodzi, do jakiej doszło na południowym wschodzie Francji - poinformował prezydent Francois Hollande. Podkreślił, że wysoki poziom wód doprowadził do poważnych utrudnień komunikacyjnych i przerw w dostawie prądu.

Powódź miała miejsce w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, który sąsiaduje z Włochami i znajduje się nad Morzem Śródziemnym. Do największych opadów doszło w sobotę wieczorem, kiedy w okolicach Cannes spadło tyle deszczu, co średnio w ciągu dwóch miesięcy.

W wydanym oświadczeniu prezydent Hollande złożył rodzinom ofiar kondolencje i podkreślił "solidarność narodu" w obliczu tragedii. Zapewnił jednocześnie, że Paryż podejmie odpowiednie kroki, aby udzielić jak najszybciej pomocy potrzebującym.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że w sprawie bilansu ofiar francuskie władze wydają sprzeczne komunikaty. Wcześniej w oświadczeniu ministerstwo spraw wewnętrznych szacowało, że w związku z powodzią zginęło 10 osób.

Szacuje się, że bez prądu pozostawało ok. 27 tys. gospodarstw domowych. W Nicei na lotnisku koczowało ok. 500 turystów. Kilka pociągów zostało zatrzymanych ze względu na zalane tory i w niedziele rano stały na trasie między Niceą a Tulonem. Zamknięto też kilka dróg lokalnych w tym trasy dojazdowe do Cannes.

Władze obawiają się, że w związku z utrudnionym dostępem do niektórych zalanych miejsc, może okazać się, iż bilans ofiar będzie większy. (pap) 

 

Fot. EPA/SEBASTIEN NOGIER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie