Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Ofiary powodzi (akt.)

Data publikacji: 05 października 2015 r. 16:59
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:45
Ofiary powodzi (akt.)
 

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku powodzi, do której doszło w niedzielę na południowym wschodzie Francji po ulewnych deszczach. Dwóch osób wciąż nie odnaleziono - informuje w poniedziałek agencja AFP.

Skala szkód powodzi, która nawiedziła wybrzeże, była tak duża, że prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w leżącym nad Morzem Śródziemnym regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

W poniedziałek ok. 5 tys. gospodarstw domowych nadal pozostawało bez elektryczności. Wcześniej chwilowe przerwy w dostawie prądu występowały w ok. 70 tys. domostw. Około 300 policjantów i 543 strażaków wciąż kontynuowało tego dnia poszukiwania i operacje ratunkowe na terenach dotkniętych katastrofą. Po powodzi w regionie występowały także kradzieże, w wyniku których aresztowano dziewięć osób.

Skutki powodzi szczególnie odczuli mieszkańcy Cannes i Nicei - zalane zostały ulice tych miast i niektóre budynki użyteczności publicznej. W niedzielnym oświadczeniu Hollande zapowiedział odszkodowania dla ofiar katastrofy i zapewnił, że Paryż podejmie odpowiednie kroki, aby jak najszybciej udzielić pomocy potrzebującym. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Co najmniej 16 osób zginęło w powodzi, do jakiej doszło na południowym wschodzie Francji - poinformował prezydent Francois Hollande. Podkreślił, że wysoki poziom wód doprowadził do poważnych utrudnień komunikacyjnych i przerw w dostawie prądu.

Powódź miała miejsce w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, który sąsiaduje z Włochami i znajduje się nad Morzem Śródziemnym. Do największych opadów doszło w sobotę wieczorem, kiedy w okolicach Cannes spadło tyle deszczu, co średnio w ciągu dwóch miesięcy.

W wydanym oświadczeniu prezydent Hollande złożył rodzinom ofiar kondolencje i podkreślił "solidarność narodu" w obliczu tragedii. Zapewnił jednocześnie, że Paryż podejmie odpowiednie kroki, aby udzielić jak najszybciej pomocy potrzebującym.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że w sprawie bilansu ofiar francuskie władze wydają sprzeczne komunikaty. Wcześniej w oświadczeniu ministerstwo spraw wewnętrznych szacowało, że w związku z powodzią zginęło 10 osób.

Szacuje się, że bez prądu pozostawało ok. 27 tys. gospodarstw domowych. W Nicei na lotnisku koczowało ok. 500 turystów. Kilka pociągów zostało zatrzymanych ze względu na zalane tory i w niedziele rano stały na trasie między Niceą a Tulonem. Zamknięto też kilka dróg lokalnych w tym trasy dojazdowe do Cannes.

Władze obawiają się, że w związku z utrudnionym dostępem do niektórych zalanych miejsc, może okazać się, iż bilans ofiar będzie większy. (pap) 

 

Fot. EPA/SEBASTIEN NOGIER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA