poniedziałek, 03 sierpnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Projekt Polimery Police. Skarb Państwa obejmie akcje

Projekt Polimery Police. Skarb Państwa obejmie akcje

Projekt Polimery Police. Skarb Państwa obejmie akcje
Data publikacji: 2019-12-06 22:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Wywietleń: 953 431810

Skarb Państwa obejmie akcje Grupy Azoty Police w ofercie publicznej współfinansującej projekt Polimery Police.

Zarząd Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA zawarł 5 grudnia br. umowę inwestycyjną ze Skarbem Państwa, dotyczącą nabycia akcji w ofercie publicznej z prawem poboru, przeznaczonej na finansowanie projektu Polimery Police. Jest ona następstwem pozytywnego rozpatrzenia wniosku spółki o objęcie akcji przez prezesa Rady Ministrów.

Skarb Państwa jest uprawniony do objęcia 5 513 722 akcji o wartości ok. 56,2 mln zł (wg ceny emisyjnej 10,2 zł). Zapisy na akcje w ofercie kończą się 9 grudnia br.

Spółka zobowiązała się wobec Skarbu Państwa, że przeznaczy środki w całości na realizację przez jej podmiot zależny, Grupę Azoty Polyolefins SA, projektu inwestycyjnego obejmującego budowę instalacji do produkcji propylenu oraz polipropylenu wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję Skarbu Państwa o wsparciu kapitałowym realizacji projektu Polimery Police. Jesteśmy przekonani o strategicznym wpływie przedsięwzięcia na rozwój gospodarczy i społeczny Polski, w tym regionu zachodniopomorskiego - wskazuje dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty SA oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA. - Projekt m.in. oznacza wzrost polskich możliwości eksportowych w obszarze sprzedaży zaawansowanych tworzyw sztucznych i pozwoli dołączyć naszej gospodarce do europejskich liderów rynku, jak Niemcy, Francja bądź Belgia. Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie również dla Grupy Azoty. Jego realizacja pozwoli na rozszerzenie działalności o atrakcyjny i rosnący rynek tworzyw sztucznych oraz dywersyfikację przychodów ze sprzedaży.

W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będzie wchodził: terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastruktura logistyczna oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Sercem będą instalacje do produkcji propylenu oraz polipropylenu. Obie zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesne amerykańskie licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające wysoką elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.

- Identyfikujemy inne długofalowe korzyści wynikające z inwestycji. To m.in. potencjalne „efekty mnożnikowe” dla rozwoju polskiego przemysłu, zwłaszcza sektora chemicznego. Projekt stworzy kilkaset wysokospecjalistycznych miejsc pracy oraz pozytywnie wpłynie na rozwój polskiej nauki i sektora B+R (badawczo-rozwojowego). Wreszcie, budowa jednego z największych terminali importowych LPG w Polsce, który będzie w stanie obsługiwać statki o tonażu do 22 tys. ton, poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski - uzupełnia dr Wojciech Wardacki.

Całkowity szacowany budżet realizacji projektu Polimery Police wynosi ok. 1,5 mld euro.

(b)

Fot. Marek Klasa

Projekt Polimery Police. Skarb Państwa obejmie akcje

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie