Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Wyniki finansowe wskazują na ożywienie w inwestycjach

Data publikacji: 29 listopada 2018 r. 13:01
Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia 2019 r. 10:05
Pracodawcy komentują: Wyniki finansowe wskazują na ożywienie w inwestycjach
 

Jak podaje GUS, w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku przychody przedsiębiorstw wzrosły o 7,1%, a koszty ich uzyskania o 7,5%. Poprawa wyników finansowych jest zauważalna w mniej rentownych branżach, z kolei sektory najbardziej rentowne osiągają gorsze wyniki.

Sebastian Goschorski, ekspert Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego ds. księgowości, podatków i finansów, RSM Poland:

– Wzrost kosztów dotyczył głównie kosztów pracy, które wzrosły o 0,4 pkt proc. oraz materiałów (0,1 pkt proc.). Wyższe tempo wzrostu kosztów w porównaniu z przychodami przyczynia się do niższego zysku netto i tym samym wyniku finansowego netto (w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2017 r. to spadek o 0,4% i 1,4%). Zysk netto zanotowało 76,6% przedsiębiorstw, a więc o 0,3 pkt proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ:

– Spadła ekspozycja polskich przedsiębiorstw niefinansowych na eksport. Odsetek eksporterów (wśród średnich i dużych przedsiębiorstw z wybranych sekcji PKD) spadł o 1,4 pkt. proc. Udział produkcji wysyłanej za granicę wśród eksporterów obniżył się o 24,3%. Należy zwrócić uwagę, że te firmy, które kontynuują eksport, mają wyższe przychody oraz wyższy zysk netto (wzrost o 0,3 i 0,4 pkt proc.).

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA