Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Bezrobocie może wzrosnąć

Data publikacji: 15 listopada 2018 r. 16:01
Ostatnia aktualizacja: 16 listopada 2018 r. 23:15
Pracodawcy komentują: Bezrobocie może wzrosnąć
 

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w październiku 2018 r. wynosiła podobnie jak we wrześniu 5,7 proc.

Ksenia Malinowska, ekspertka ds. rynku pracy:

- Wraz ze wzrostem stopy bezrobocia możemy spodziewać się również wzrostu liczby wolnych miejsc pracy oraz miejsc aktywizacji zawodowej. Do tej prognozy należy jednak podchodzić z ostrożnością, ponieważ wartość wskaźnika zależy od liczby wolnych miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców oraz przede wszystkim od publicznych służb zatrudnienia i podjętych przez nie form aktywizacji osób bezrobotnych. Koniec roku często sprzyja decyzjom związanym z wydatkowaniem środków, co wpływa na wzrost liczby bezrobotnych kierowanych na subsydiowane miejsca pracy i tym samym spadek osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy.

Wojciech Jurek, Personel Partner, członek Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego:

- W ubiegłym miesiącu spadła liczba osób bezrobotnych, które zarejestrowały się w powiatowych urzędach pracy. Analiza wskaźnika stopy bezrobocia na przełomie ostatnich kilkunastu lat (poza latami 2010-2013) wskazuje, że wrzesień i październik to okres spadku bezrobocia o ok. 0,1 -0,2 pkt. proc. Utrzymanie stopy bezrobocia na tym poziomie może stanowić o braku dalszej znaczącej poprawy, co więcej z początkiem 2019 r. możemy spodziewać się jej wzrostu.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do... Nie ma ludzi do pracy
2018-11-16 22:15:57
Czyli co ...? Twoim zdaniem "najlepszy byl by" po-wrot do Komuny i Zerowe bezrobocie - ktore "testowano" i na Sile utrzymywano az przez 45 lat (1945-1990) !! Reasumujac: jeszcze sie taki Nie narodzil co by tak Kobietom jak i Chlopom "do-godzil"... gdyz malo chce Wiecej a Duzo jeszcze Wiecej !!
Nie ma ludzi do pracy
2018-11-16 10:02:33
Cyferki są dobre dla statystyków ale rzeczywistość jest zgoła inna. Nie ma dzisiaj ludzi do pracy. I nie ma znaczenia czy mają więcej niż 45 czy mniej. I mowa tu zarówno o pracownikach fizycznych jak i np. handlowcach. Za 2.000zł netto kolego to nikt nie będzie chciał pracować. Dzisiaj pensje zaczynają się od 2.500zł na rękę więc nie pisz z łaski swojej bzdur o braku pracy dla 45+. Sytuacja może stać się zarówno gorsza - gdy Niemcy otworzą rynek pracy dla Ukraińców jak i gorsza i wynikająca z zakończenia inwestycji przez developerów i np. przycięciu dotacji z Unii. Dzisiaj to wróżenie z fusów. Jedno jest pewne to to iż ilość urzędników nie wnoszących nic do PKB gospodarki wzrasta co będzie nadal skutkować zwiększeniem podatków a to może doprowadzić do wielu bankructw lub zamknięcia mniejszych firm. No i coraz bardziej upierdliwe przepisy i wymagania też zrobią swoje.
Obserwujmy dzialania FED-u... w USA
2018-11-15 23:35:19
Po Sezonie letnim... gdzie prace w Ogrodach, na Polach i w Plantacjach sie koncza, to ilosc bezrobotnych powinna wrosnac - a na Wiosne zmalec !! Nie mowiac juz o zblizajacym sie powoli... "tapniecu" Amerykansjiej Gieldy w Nowym Yorku, co pociagnie za soba pozostale Gieldy Swiata wraz z Gielda Warszawska i pogorszeniem sie Swiatowej Koniunktory - jak i zwiekszeniem bezrobocia na Rynkach Pracy... takze i w Polsce !!
Tak tylko pytam
2018-11-15 22:37:41
Kto to jest ekspert rynku pracy? gdzie się zdobywa takie wykształcenie, certyfikat itp.? Kto określa że jest się ekspertem rynku pracy?Tak tylko pytam.... Nie będąc ekspertem rynku pracy stwierdzam: bezrobocie może wzrosnąć, a następnie może spaść, a po jakimś czasie znów może wzrosnąć i znowu spaść. Uważam, że moja opinia jest o wiele bardziej prawdziwa i diagnozuje problem długofalowo, mimo, że nie jestem ekspertem rynku pracy.
Ksenia i Wojtek, i im podobne mądrale z PUPu, WUPu, itd...
2018-11-15 16:17:49
Tak se myślę, że Ksenia i Wojtek mają bardzo ograniczoną (pewnie długością swych biurek) wiedzę o rynku pracy w Szczecinie. W stolicy Zachodniopomorskiego nie ma pracy dla osób 45+ chcących zarabiać nawet liche 2000,00 netto, pracować na jedną zmianę. Przy posiadaniu wykształcenia wyższego i z jednym obcym językiem perfect. Wszystkie Agencje pracy się poddają po roku, dwóch poszukiwań. Pozostaje tylko emigracja i budowanie potęgi Niemiec, Danii, Szwecji, itd. Rynek pracy pracownika 45+ nie istnieje. To fantasmagoria.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA