sobota, 23 stycznia 2021r.

Pracodawcy komentują: Usługi drożeją, inflacja znów w górę

Data publikacji: 2020-10-08 22:30
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-09 22:14
Pracodawcy komentują: Usługi drożeją, inflacja znów w górę
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Inflacja we wrześniu wyniosła 3,2% r/r i 0,2% m/m (dane GUS), co oddala nas od celu inflacyjnego określonego na poziomie 2,5%.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw:

- Jak wynika z szybkiego odczytu za wygaszanie rosnącej dynamiki odpowiadały ceny żywności (2,7% r/r i 0,2% m/m). Przy utrzymującej się inflacji całego koszyka to okazja dla producentów do dodawania opłaty cukrowej czy przenoszenia na konsumentów podatku handlowego przez sklepy detaliczne. Ceny paliw wracają do poziomu sprzed pandemii koronawirusa, co jest widoczne w niskiej dynamice rocznej (-9,2% r/r) i wysokiej dynamice miesięcznej (1,6% m/m). Ponadto w najbliższej perspektywie, biorąc pod uwagę nawet pozytywny scenariusz, że druga fala COVID-19 nie wywoła ponownego zatrzymania biznesu, a także okoliczności wzrostu płacy minimalnej na początku roku oraz bodziec pieniężny skierowany do przedsiębiorców w czasie COVID-19, można zakładać, że ceny nadal będą rosły.

Aleksandra Turbaczewska, KordianT, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:

- Wciąż wzrastają ceny nośników energii (4,6% r/r i 0,1% m/m). Inflacja na wyższym poziomie wskazuje na szybki wzrost cen innych kategorii, prawdopodobnie możemy tu mówić o usługach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem, które są obarczone ryzykiem związanym z powróceniem obostrzeń. Dalszemu wzrostowi cen usług sprzyja z pewnością względnie dobra sytuacja konsumentów i stosunkowo stabilna kondycja rynku pracy.

Komentarze

Do w/w expertow
2020-10-09 22:05:20
A gdzie tanieja...? I jak to wyglada w Rosji, Chinach, Korei Polnocnej czy na Kubie ????

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ