poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pracodawcy komentują: Gorsze wyniki finansowe firm, ucierpiały zwłaszcza gastronomia i hotelarstwo

Pracodawcy komentują: Gorsze wyniki finansowe firm, ucierpiały zwłaszcza gastronomia i hotelarstwo

Pracodawcy komentują: Gorsze wyniki finansowe firm, ucierpiały zwłaszcza gastronomia i hotelarstwo
Data publikacji: 2020-09-04 13:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-05 16:44
Wywietleń: 465 473114

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Pierwsze półrocze br. przyniosło dużym i średnim przedsiębiorstwom niefinansowym spadek przychodów (-5,2% r/r) o skali znacznie przekraczającej spadek kosztów (-4,4%).

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw:

- W pierwszym półroczu 2020 roku wynik finansowy netto spadł o 22,8%. Zysk netto wykazało 72,3% przedsiębiorstw (a więc o 2,6 pkt proc. mniej). Mimo wielu ograniczeń dotyczących światowego handlu kondycja eksporterów jest niezmiennie lepsza niż podmiotów, które zajmują się wyłącznie produkcją krajową. Nie oznacza to jednak, że spadek nie dotknął eksportu (przychody ze sprzedaży na eksport spadły o 10,9%, zysk netto wynosi 24,2%, a więc spadł o 1,5 pkt proc.). Jednocześnie należy zauważyć zmianę w zachowaniu zagranicznych kontrahentów, którzy dokonują zakupów z większą ostrożnością i więcej czasu poświęcają na analizę danego łańcucha dostaw. To pokazuje, że obok standardowych zagrożeń w prowadzeniu działalności gospodarczej zarówno w kraju, jak i w obszarze międzynarodowym, pojawiła się niepewność, która istotnie wpływa na decyzje biznesowe.

Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ:

- Spadła rentowność obrotu netto (3,4). Przez pandemię najsilniej ucierpiało hotelarstwo oraz gastronomia (-11,7%), a także górnictwo i wydobycie oraz pozostała działalność usługowa. Niepewność regulacyjna oraz gospodarcza przyczyniły się do znacznego ograniczenia nakładów inwestycyjnych (-6,1% r/r). Inwestycje kurczą się w większości branż, dla przykładu w handlu o 10,3%, logistyce o 2,1%, przetwórstwie o 1,7%.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie