wtorek, 26 stycznia 2021r.

Pracodawcy komentują: Bezrobocie w miejscu, jednak może wzrosnąć jesienią

Data publikacji: 2020-09-10 22:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-11 04:55
Pracodawcy komentują: Bezrobocie w miejscu, jednak może wzrosnąć jesienią
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Wstępne prognozy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące sytuacji na rynku pracy są raczej optymistyczne. Sierpniowa stopa bezrobocia wyniosła 6,1%, a więc utrzymała się na tym samym poziomie, co w lipcu.

Ksenia Malinowska, World People, członkini ZPPZ:

- Obecnie w powiatowych urzędach pracy jest zarejestrowanych 1 mln 29 tys. osób. Mimo dziennego wzrostu zachorowań na koronawirusa przedsiębiorstwa zaadaptowały się do nowej sytuacji, a rynek pracy powoli się stabilizuje. Wpływ miały z pewnością środki przeznaczone przez rząd na utrzymanie miejsc pracy. Tarcze Antykryzysowe, a także pomoc płynąca z Funduszu Pracy czy Polskiego Funduszu Rozwoju niewątpliwie okazały się wsparciem dla wielu przedsiębiorstw w okresie znacznego spadku obrotów.

Katarzyna Raczkowska, dyrektor zarządzająca MasterHR, ekspertka ZPPZ ds. HR: 

- Wiele firm, które korzystało z pomocy rządowej, obecnie funkcjonuje bez wsparcia i nie widać, aby fala zwolnień się nasiliła. To dobra wiadomość, gdyż może oznaczać, że odnalazły się w nowej, popandemicznej rzeczywistości na tyle, że są w stanie utrzymać pracowników. Nadchodzące miesiące zweryfikują poziom stabilności zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach. Na potencjalny wzrost bezrobocia może wpłynąć koniec okresu prac sezonowych w turystyce i gastronomii czy mniejsze zaangażowanie w rolnictwie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ