Sobota 04 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Inflacja wciąż wysoka

Data publikacji: 2021-05-20 22:34
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-21 12:30
Pracodawcy komentują: Inflacja wciąż wysoka
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: W kwietniu inflacja wyniosła 4,3% r/r i wzrosła o 0,8% m/m (dane GUS), co oznacza, że osiągnęła poziom, który przekracza dopuszczalny przedział odchyleń od celu inflacyjnego.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw: Wzrost cen materiałów przy obserwowanym stabilnym lub nawet rosnącym popycie wpływają na wzrost cen dóbr konsumpcyjnych trwałych. Nie dziwią więc wzrosty cen takich artykułów jak urządzenia AGD-RTV, środki transportu, sprzęty cyfrowe czy materiały budowlane. Zbliża się okres wzmożonego popytu na usługi turystyczne, przed nami ostatni sezon letni, podczas którego można skorzystać z bonu turystycznego. Dodatkowo wciąż obserwujemy deficyty pracowników usług publicznych, trudno również liczyć na samoistne ograniczenie cen usług medycznych czy edukacyjnych.

Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ: Podobnie jak w marcu, w perspektywie rocznej silniej drożeją usługi (6,8% wobec 3,6%), z kolei w ujęciu miesięcznym wyższą dynamikę zanotowały towary (0,9% wobec 0,3%). Duży wpływ na obecny poziom inflacji ma wzrost cen paliw (28,1% r/r i 3,6% m/m), również ten pośredni, który wynika z kosztów związanych z dostarczaniem produktów. Znaczny problem stanowią wzrosty cen żywności, które silnie oddziałują na gospodarstwa domowe. Wciąż notujemy wzrosty cen produktów skrobiowych, mięs, napojów bezalkoholowych oraz warzyw i owoców. Nawet sezonowe wzrosty są silniejsze niż zwykle i tym samym bardziej dotkliwe dla konsumentów.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

DJ Bo
2021-05-21 12:27:00
Skąd ci pracodawcy mają tak niebywałe informacje, do których nikt nie jest w stanie dotrzeć? Skąd taka sensacyjna wiadomość, że inflacja rośnie? Ile oni nad tym myśleli, żeby dojść do tak odkrywczego wniosku?
jj
2021-05-21 10:23:21
Wenezuela i Kuba coraz bliżej

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA