Wtorek 18 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Rośnie sprzedaż detaliczna

Data publikacji: 2021-04-29 23:11
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-29 23:14
Pracodawcy komentują: Rośnie sprzedaż detaliczna
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: W marcu br. sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu rocznym o 15,2%, a w stosunku do lutego o 15% (GUS).

Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ: Notowane wyniki sprzedaży detalicznej wyraźnie przewyższają oczekiwania rynku. Co więcej, na przestrzeni roku odnotowano wzrost sprzedaży w niemal wszystkich kategoriach. Wyjątkiem są farmaceutyki (-2,6% r/r) oraz paliwa (-0,6% r/r), które rok temu były uznawane za towary pierwszej potrzeby. Na stabilnym poziomie utrzymuje się popyt na żywność (2,9%), natomiast rekordowe wskaźniki obserwujemy w takich kategoriach jak książki i prasa (28,2%) oraz, w szczególności, odzież, której sprzedaż wzrosła o 93% (przed rokiem sprzedaż w tej kategorii odnotowała znaczne załamanie).

Katarzyna Raczkowska, dyrektor zarządzająca MasterHR, ekspertka ZPPZ ds. HR: Na obecne wskaźniki duży wpływ ma pogłębienie spadku sprzedaży obserwowane w kwietniu ubiegłego roku. Warto także wziąć pod uwagę czynniki mogące sprzyjać spadkom popytu z uwzględnieniem wzrostu cen (takie jak rosnące koszty produkcji), a także możliwość pogorszenia wskaźników związaną z zakończeniem wsparcia przysługującego z tarcz. Ograniczenia w handlu sprzyjają zakupom przez internet. Nie jest to główny i dominujący sposób handlu, jednak przedłużający się lockdown skłania klientów do korzystania z e-commerce.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA