Poniedziałek 24 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Brak surowców i pracowników odczuwalny w gospodarce

Data publikacji: 2021-05-07 07:49
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-07 07:49
Pracodawcy komentują: Brak surowców i pracowników odczuwalny w gospodarce
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Wskaźnik PMI w kwietniu br. wyniósł 53,7 pkt. (IHS Markit). Mimo wysokich oczekiwań rynku zanotowano spadek wobec 54,3 pkt. w marcu.

Monika Olszewska, MRM Consulting, członkini ZPPZMimo kwietniowego spadku wskaźnika PMI, wciąż znajduje się on powyżej neutralnego progu (50 pkt.). Niedobory surowców, które stanowią zagrożenie dla możliwości zarobkowania oraz presja inflacyjna wypierają ryzyko niedostatecznego popytu. Obserwowana presja inflacyjna jest spowodowana przez kilka czynników, między innymi wyższe ceny powodowane brakiem surowców czy deficyty widoczne w zasobach pracy (zarówno te trwałe, jak i te wynikające z chorób czy opieki). 

Kamil Zieliński, 7HR, ekspert ds. zatrudnieniaChoć kwietniowy wynik może zadowalać, to sytuacja w przetwórstwie nie napawa jednak optymizmem w poszczególnych branżach, choćby takich jak motoryzacja. Słabszy popyt krajowy, niewielki wpływ zamówień czy niskie tempo wzrostu produkcji skutkują opóźnieniami w dostawach. Wiele firm w takich sytuacjach stawia na kupowanie materiałów na zapas „na wszelki wypadek”, co z kolei sprawia, że rosną ceny surowców. Proces wychodzenia z kryzysu nie jest prosty, co znajduje potwierdzenie w obserwowanym mniejszym optymizmie niż zaledwie przed miesiącem.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA