Sobota, 23 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Orlen wybrał wykonawcę terminalu instalacyjnego. W październiku ruszy budowa

Data publikacji: 13 września 2023 r. 12:09
Ostatnia aktualizacja: 13 września 2023 r. 16:02
Orlen wybrał wykonawcę terminalu instalacyjnego. W październiku ruszy budowa
Lądowa część terminalu instalacyjnego, za którą odpowiada spółka Orlen Neptun, powstanie w porcie w Świnoujściu, na terenie o powierzchni blisko 20 ha. Fot. ZMPSiŚ  

Grupa Orlen wyłoniła wykonawcę lądowej części terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Prace budowlane rozpoczną się w październiku br., a zakończą na przełomie 2024 i 2025 r. Docelowo terminal umożliwi instalację ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie i będzie w stanie obsłużyć projekt Baltic Power oraz inne planowane inwestycje wiatrowe.

Lądowa część terminalu instalacyjnego, za którą odpowiada spółka Orlen Neptun, powstanie w porcie w Świnoujściu, na terenie o powierzchni blisko 20 ha. Posłuży do przeładunku i składowania kluczowych elementów morskich turbin wiatrowych, takich jak wieże, łopaty i gondole. Terminal będzie w stanie przyjmować też nadbudówki morskich stacji transformatorowych, ważące nawet 24 000 t. W ramach projektu powstanie również infrastruktura komunikacyjna oraz nowe zabudowania warsztatowe i administracyjno-biurowe. Inwestycja w Świnoujściu będzie dogodnie skomunikowana wszystkimi rodzajami transportu: kolejowym, promowym, lotniczym i drogowym. Ponadto, położenie w głębi lądu zagwarantuje optymalne warunki pogodowe w trakcie budowy i eksploatacji inwestycji. Terminal docelowo będzie obsługiwać ok. stu pracowników. Wykonawcą inwestycji została spółka Budimex.

– Budowa pierwszych morskich farm wiatrowych w każdym kraju wymaga kompleksowych, bardzo zaawansowanych przygotowań – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu. – Infrastruktura instalacyjna jest jednym z kluczowych elementów tego procesu. Uruchomiony w porcie w Świnoujściu terminal będzie pierwszą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie tego typu budowlą obsługującą projekty offshore wind. Wybór wykonawcy terminalu to kolejny ważny punkt harmonogramu projektu, który w sierpniu pozyskał warunkową decyzję inwestycyjną.
 
Za budowę części hydrotechnicznej inwestycji odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który wkrótce rozstrzygnie postępowanie przetargowe na dwa nowe nabrzeża. Równolegle pogłębiony zostanie także tor wodny na odcinku od obrotnicy Mielińskiej do nowego terminalu.
 
Nowe nabrzeża będą się charakteryzowały ponadstandardowymi jak na warunki portowe parametrami technicznymi, głównie chodzi o dopuszczalne obciążenia użytkowe. Pozwoli to na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 m i masie ok. 1000 ton każda. Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach blisko 250 m, umożliwi operowanie w Świnoujściu największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, przeznaczonym do instalacji turbin o mocy 15 MW i większych, oraz ponad 200-metrowym statkom typu heavy lift vessel służącym do transportu elementów składowych wiatraków.

Zgodnie z założeniami, terminal posłuży w pierwszej kolejności do instalacji komponentów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, najbardziej zaawansowanego projektu w polskiej części Bałtyku. Później będzie wykorzystywany do realizacji kolejnych inwestycji.

– Te wszystkie działania wpisują się w założenia strategii Grupy Orlen, która zakłada, że koncern w ciągu kilku najbliższych lat będzie posiadać ok 9 GW mocy w energetyce odnawialnej, w tym aż 5,8 GW ze źródeł offshore wind – zauważył Robert Nowicki, prezes spółki Orlen Neptun. – Inwestycje morskie zamierzamy realizować zarówno na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu, jak i na Ławicy Słupskiej.

Co ważne, w przyszłości – z uwagi na bardzo dobrą lokalizację – port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać nie tylko polskie inwestycje, ale również te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.

(ek)


 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@POzwolenie niemiec
2023-09-15 22:45:07
Różnica jest taka, że PO w podskokach wykonuje, co Berlin każe, a PiS w podskokach wykonuje co Bruksela każe. Jaką więc jakościową różnicę widzisz między tymi partiami? Bo ja nie widzę żadnej dlatego będę głosował na polskie interesy. Na Konfederację.
POzwolenie niemiec
2023-09-13 17:14:46
O to są te wybory. jak wygra PIS to będą inwestycje w atom i w budowa turbin. Jak wygra PO to niemcy nie pozwolą na te inwestycje a tusk ich POsłucha i inwestycji które niemcom się nie podobają nie będzie .Po co budować cokolwiek jak wszystko mamy w niemczech.
Ile
2023-09-13 16:40:01
tam będzie pracowało muzułmańskich pracowników, których ponoć PiS do Polski zabrania (oficjalnie) i pod przymusem sprowadzać, bo według kurdupla żoliborskiego choroby przynoszą?
wio
2023-09-13 16:16:18
i co na to szkopy z po
@Najdrozszy prąd
2023-09-13 15:46:03
W tym roku nie jadłem żadnej ryby z morza, ani z wód słodkowodnych. Nie stać mnie na ryby. Dlatego nawet nie wiem czy na tych ławicach są jakieś ryby. Co do ceny prądu to masz rację. A tak przy okazji. Wysadzili rury z gazem, to kabel morski mogą przeciąć.
Zieb
2023-09-13 14:34:14
Pierwsze komentarze, oczywiście niemieckich trolli, a co do inwestycji, oby takich jak najwiecej, na pohybel PO( niemieckich i ruskich sługusów).
Sasin
2023-09-13 13:30:21
prowadzi inwestycję? Ostrołęka i Baranów bis.
Najdroższy prąd
2023-09-13 13:30:00
jaki można sobie wyobrazić. I to w kraju mającym własne zasoby energetyczne i własną technologię przetwarzania. Na Ławicy Odrzańskiej i Słupskiej rybołówstwa już nigdy nie będzie. Po okresie eksploatacji konstrukcje zostaną porzucone w morzu. Wpływ na faunę i florę morza hałasu, wibracji, infradźwięków wytwarzanych przez turbiny nie jest znany. Beneficjenci nie będą przecież tego badać, ale sądząc po wpływie lądowych wiatraków na ludzi jest to wpływ wysoce niekorzystny.
do Pomorzanin
2023-09-13 13:20:37
... Niemców.. Faktycznie "byli naziści" się przypi..ą do wszystkiego co chce budować Polska. Wyliczyć?
Pomorzanin
2023-09-13 12:28:27
Znając inne pisowskie inwestycje to na pewno jest już jakiś zarząd, na pewno ktoś z ich bliskiego otoczenia został już nowym milionerem i na pewno mamy 5-8 lat opóźnienia w tej dziedzinie, ale to oczywiście wina Tuska, samorządów i Niemców...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA