niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Operacja PANGEA

Operacja PANGEA

Operacja PANGEA
Data publikacji: 2017-10-03 16:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2160 294923

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie z sukcesem uczestniczyli w X międzynarodowej operacji o kryptonimie PANGEA, wymierzonej w handel nielegalnymi lub podrabianymi lekami oraz sprzętem medycznym. W przesyłkach z zagranicy znaleźli m.in. lewe farmaceutyki na erekcję.
Działania trwającej miesiąc operacji PANGEA prowadzone były w 123 państwach. W Polsce brała w nich udział Krajowa Administracja Skarbowa - w tym szczeciński ZUCS, policja, straż graniczna i Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Głównym celem akcji było zamykanie nielegalnych stron internetowych, przechwytywanie nielegalnych leków w systemie pocztowym, wykrywanie przestępców zaangażowanych w przestępczość farmaceutyczną oraz zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z zakupem leków online.
ZUCS w Szczecinie odniósł podczas operacji spore sukcesy. Największym z nich było ujawnienie próby wprowadzenia do obrotu w Unii Europejskiej 100 tys. sztuk produktu, zgłoszonego jako preparaty witaminowe, suplementy diety. Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Szczecinie postanowili to sprawdzić i przesłali próbki do zbadania. Centralne Laboratorium Celno-Skarbowe w Warszawie potwierdziło, że importowany towar zawiera tadalafil, czyli substancję stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji.
Do kolejnych zatrzymań farmaceutyków podczas akcji PANGEA doszło w trakcie typowania do rewizji przesyłek pocztowych z Indii. Jeden z mieszkańców Zachodniopomorskiego, chcąc zmniejszyć ryzyko wpadki i utraty za jednym razem całego zamówionego towaru, zlecił jego wysyłkę w pięciu paczkach, każdą w innym terminie. Na nic, bo i tak wszystkie funkcjonariusze zatrzymali.
- Taka ostrożność importera nie dziwi, gdyż zawartością wszystkich paczek była Kamagra, czyli żel doustny zawierający w swym składzie sildenafil - substancję stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji - mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Zatrzymano 686 saszetek żelu w różnych smakach i o wartości – wg cen znalezionych na stronach internetowych – ponad 15 tys. zł.
Ostatnia zatrzymana, na razie do wyjaśnienia, przesyłka zawiera 120 ampułek produktu leczniczego zawierającego insulinę. Zgodnie z przepisami na import leków potrzebne jest zezwolenie, a podczas odprawy go nie przedstawiono, więc o ich losie zdecyduje teraz GIF.

(mag)

Fot.: ZUCS

 

 

 

 

Operacja PANGEA Operacja PANGEA Operacja PANGEA Operacja PANGEA Operacja PANGEA

Komentarze

o stawaniu na wysokosci zadania
decyduje atrakcyjnosc partnerki... bo problem siedzi najczesciej w glowie...
2017-10-07 00:34:56
@Babcia
Kupią sobie w aptece. Bez recepty.
2017-10-06 12:50:17
Babcia
No to w jaki sposob stana teraz Dziadki "na wysokosci zadania"...??
2017-10-04 22:27:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy