Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Leki z nielegalnej apteki

Data publikacji: 07 lipca 2016 r. 12:07
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:08
Leki z nielegalnej apteki
 

Zachodniopomorscy celnicy zatrzymali niemal 2000 sztuk farmaceutyków i sterydów wartych ok. 6 tysięcy złotych. Były w paczkach nadanych z Indii, Tajlandii i Turcji.


W wyniku kontroli poprzedzonej analizą ryzyka celnicy w przesyłkach pocztowych z Indii i Tajlandii znaleźli farmaceutyki stosowane w leczeniu schorzeń układu moczowego i wątroby. W paczce z Turcji natomiast sterydy anaboliczne w tabletkach oraz ampułkach.

- Ponieważ farmaceutyki sprowadzono z naruszeniem prawa farmaceutycznego, przesyłkę zabezpieczono i przekazano do dalszego postępowania - mówi Aneta Grzegorzewska - Tórz, rzecznik Izby Celnej w Szczecinie. - Łącznie zatrzymano niemal 2000 sztuk nielegalnych produktów o przybliżonej wartości 6000 złotych.

Służba Celna przestrzega przed kupnem i zażywaniem specyfików niewiadomego pochodzenia. Brak znajomości ich składu, jak i efektów działania może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet stanowić zagrożenie dla życia.

- Niestety, jak pokazują statystyki, zjawisko nielegalnego importu produktów leczniczych na przestrzeni ostatnich lat rośnie lawinowo- stwierdza rzeczniczka. - Do 2013 Izba Celna w Szczecinie zatrzymywała średnio w roku ok. 2 tys. sztuk różnych farmaceutyków, kolejne lata to wzrost ponad dziesięciokrotny. W pierwszym półroczu 2016 nasi funkcjonariusze udaremnili próby przemytu ponad 11 tys. sztuk nielegalnych medykamentów o wartości przekraczającej 420 tysięcy złotych.

(mag)

Fot. Izba Celna 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA