Koniec roku 2015 był dla grupy MARS Shipyards & Offshore okresem obfitującym w kontrakty z branży offshore. Spółki z grupy pozyskały zlecenia na realizację kilku istotnych projektów.
– Po kilku miesiącach spowolnienia w segmencie offshore kontraktujemy nowe zlecenia – mówi Piotr Słupski, prezes MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które zarządza portfelem spółek z grupy MARS Shipyards & Offshore.
Spółka Energomontaż-Północ Gdynia pozyskała zamówienia związane z dostarczeniem konstrukcji na pole wydobywcze Johan Sverdrup.
– Dla konsorcjum K2JV ANS wykonamy ponad 2 500 ton konstrukcji przeznaczonych na pole Johan Sverdrup, położone na Morzu Północnym – informuje Łukasz Warczyk, wiceprezes EPG. – Kontrakt realizowany będzie w latach 2016-2017.
Pomimo kryzysu na rynku offshore, wywołanego historycznie niskimi cenami ropy naftowej, portfel zamówień EPG jest coraz większy. Jeszcze w styczniu rozpocznie się realizacja kontraktu dla Bladt Industries.
– Dla tego klienta wykonamy moduł mieszkalny o masie 570 ton, który trafi do firmy Maersk Drilling – mówi Ł. Warczyk. – Ponadto EPG nawiązał ostatnio współpracę z firmą Palfinger Dreggen Poland. Na jej zlecenie w Gdyni powstaną cztery dźwigi statkowe.
Obecnie w EPG trwa realizacja zamówienia związanego z dostarczeniem modułu turbogeneratora na platformę Petrobaltic. Konstrukcja złożona z czterech pokładów będzie ważyć ponad 170 ton.
Nowe kontrakty trafiły też na Pomorze Zachodnie.
– Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” pozyskała właśnie zlecenia związane z budową trzech kontenerów offshore oraz wykonaniem konstrukcji przeznaczonej na projekt Race Bank Offshore Wind Farm – ROW01 – wylicza Tomasz Reterski, wicedyrektor handlowy ds. offshore.
Wspomniana konstrukcja to element wyposażenia fundamentów dla morskich farm wiatrowych. Zlecenie to MSR Gryfia pozyskała od sąsiadującej fabryki Bilfinger Mars Offshore. Z kolei kontenery, które powstaną w Gryfii, mają stanowić element dodatkowego wyposażenia platformy, która jest obecnie modyfikowana. Ich odbiorcami końcowymi będą firmy ABB i Shell.
– Mimo że w minionym roku wyraźnie odczuwaliśmy skutki zablokowania części inwestycji w branży offshore, to przychody z tego segmentu stanowiły ponad 20 proc. łącznych przychodów grupy – podsumowuje P. Słupski. (ek)
Na zdjęciu: Konstrukcje na projekt Gode Wind dla belgijskiej firmy GeoSea to zlecenie z branży offshore, które na początku ub. roku było realizowane w świnoujskim zakładzie Gryfii.
Fot. MSR Gryfia