niedziela, 19 sierpnia 2018.
Strona główna > Gospodarka > Poltramp Yard buduje specjalistyczną jednostkę

Poltramp Yard buduje specjalistyczną jednostkę

Poltramp Yard buduje specjalistyczną jednostkę
Data publikacji: 2016-01-19 12:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1133 104600

Specjalistyczny, pełnomorski ponton offshore powstaje w świnoujskiej stoczni Poltramp Yard. Ma być przekazany armatorowi w drugim kwartale tego roku. To pierwsza tak duża jednostka zaprojektowana, wybudowana i w pełni wyposażona w regionie od czasu likwidacji Stoczni Szczecińskiej Nowej.
 
Stocznia Poltramp Yard w kwietniu ub. roku rozpoczęła budowę pełnomorskiego pontonu offshore. Ma służyć do układania kabli na morskim dnie. To zlecenie niemieckiej firmy Bohlen&Doyen GmbH, specjalizującej się w pracach hydrotechnicznych na Morzu Północnym i Bałtyku. Jednostka ma 120 m długości, 32 m szerokości oraz 6,5 m wysokości bocznej. Pomieszczenia socjalne na pontonie będą przeznaczone dla 50-osobowej załogi.

– Jednostka została zaprojektowana przez naszą stocznię, która wykonuje też całość prac montażowych, prefabrykację, instalację urządzeń i wyposażenie modułów socjalnych – podkreśla Dariusz Wąs, dyrektor operacyjny w Poltramp Yard. –  Wyjątkiem jest tylko kadłub, który ze względu na bardzo duże rozmiary wykonano w Gdańsku i przyholowano do Świnoujścia. Obecnie trwają prace wyposażeniowe przy nabrzeżu stoczni w Świnoujściu.

To pierwsza tak duża jednostka zaprojektowana, wybudowana i w pełni wyposażona w województwie zachodniopomorskim od czasu upadku Stoczni Szczecińskiej Nowej. Ma być przekazana armatorowi w drugim kwartale tego roku.

Miniony rok był dla załogi świnoujskiej stoczni bardzo pracowity. Wybudowano i przekazano armatorowi z Norwegii dwa katamarany przeznaczone do obsługi farm rybnych. W marcu zostanie przekazany kolejny, w pełni wyposażony aluminiowy katamaran. Ponadto stocznia wykonała w 2015 r. osiem specjalistycznych przebudów i remontów statków.

Również 2016 zapowiada się bardzo dobrze.

– Niezależnie od kontynuacji rozpoczętych kontraktów, stocznia ma już podpisane umowy m.in. na wykonanie serii jednostek do obsługi portów dla armatora norweskiego oraz na przebudowy masowców – informuje dyrektor Wąs.
 
Poltramp Yard prowadzi również działalność w Szczecinie – prace dotyczą przebudów i remontów statków oraz wykonywania prefabrykacji stalowych. Obecnie trwa tu remont drobnicowca dla holenderskiego armatora.
 
Stocznia stworzyła miejsca pracy dla  300 osób, a obroty spółki na koniec roku osiągnęły 100 mln zł. Warto zaznaczyć, że w strukturze firmy działa biuro projektowe oraz pracują specjalistyczne grupy kadłubowe, rurarskie, maszynowe, elektryczne  i hydrauliki siłowej.

Spółka cały czas intensywnie inwestuje w rozbudowę infrastruktury, np. postawiono halę produkcyjną o powierzchni 2000 m kw., rozpoczęto budowę hal magazynowych, wykonano place magazynowe i drogi komunikacyjne oraz zamontowano żuraw wieżowy o zasięgu 60 m do bezpośredniej obsługi prac na nabrzeżu.

– Zarząd spółki bardzo dużą wagę przywiązuje do podnoszenia kwalifikacji kadry inżynierskiej, organizując specjalistyczne szkolenia i kursy oraz stwarzając dobre warunki pracy i rozwoju osobistego – dodaje D. Wąs.©℗

Elżbieta KUBOWSKA

Fot. Poltramp Yard

NZ: Zgodnie z planem, gotowy pełnomorski ponton offshore ma zostać przekazany armatorowi w drugim kwartale tego roku.

Poltramp Yard buduje specjalistyczną jednostkę

Komentarze

Wierzyciel
Niech zaczną płacić zaległe pieniądze
2016-11-28 12:21:11
stoczniowiec 2
wiadomość do ADJ tak szanujesz POLTRAMP YARD jak oni powiedzieli ,że u nas nie ma facowców żeby zbudować taką jędnostkę woleli oddać budowe w Gdyni co budowali na lądzie i tu u nas taka pochylnia jest i ludzi do pracy a jak kibicujesz im to jest h.. taki sam jak oni i cała firma
2016-05-29 20:01:27
chester
Same sukcesy: Net Marine remontuje bunkierkę, nazywaną szumnie "tankowcem" a Poltramp buduje ponton, czyli "jednostkę specjalistyczną". Brawo ! Niesamowity postęp i rozwój. Czekam na doniesienia, o następnej firmie wykonującej "skomplikowane, odpowiedzialne i unikalne na skalę światową" prace złomowania statków na plaży w Świnoujściu.
2016-04-12 21:36:11
pracownik
Roboty od groma ,ciągle po godzinach Trzeba zostawać.A pensja od 5 lat ta sama.Tylko obiecanki.
2016-02-09 15:07:25
ADJ - do stoczniowca zeby zrozumial
Kadłub potrafi wykonać mało wyspecjalizowana firma, jak ma to miejsce teraz w Szczecinie. Jednak prace wyposażeniowe jak: wyposażenie kabin dla 50 członków załogi z pełną infrastrukturą, systemy ruraskie, elektryczne, hydrauliczne i instalacja sprzętu specjalistycznego do układania kabla na dnie morskim nie są drobiazgami. Stoczniowiec, który wcześniej tak pisał najprawdopodobniej był zwykłym blachotłukiem i myśli, że jak zmontowano i pospawano kadłub to już jest to statek, a naprawdę dużo czasu, pracy, wiedzy kosztuje wyposażenie i zdanie jednostki do pracy. Coraz mniej jest fachowców, którzy znają się na outfittingu dlatego kibicuję Poltarmp Yard, który podtrzymuje tradycje Szczecina i uczy młode osoby pracy stoczniowej w pełnym zakresie.
2016-01-21 21:13:50
stoczniowiec
Nie bardzo rozumiem: "Jednostka została zaprojektowana przez naszą stocznię, która wykonuje też całość prac montażowych, prefabrykację, instalację urządzeń i wyposażenie modułów socjalnych – podkreśla Dariusz Wąs, dyrektor operacyjny w Poltramp Yard. – Wyjątkiem jest tylko kadłub, który ze względu na bardzo duże rozmiary wykonano w Gdańsku i przyholowano do Świnoujścia" przecież w przypadku takiego pontonu kadłub to większość prac!!!!! to jest ponton, a nie statek. Więc jeżeli kadłub czyli podstawa pontonu powstała w Gdańsku to reszta to tylko uzupełnienie tego co wykonano w Gdańsku. Oni zrobili podstawę, a teraz w Szczecinie dostawi się drobiazgi. Tyle.
2016-01-19 20:51:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy