Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin ogłosił w poniedziałek (30 listopada) plan dla pracy i rozwoju. Bezpośrednia pomoc, nowy kierunek, impuls rozwojowy – to trzy filary działań tego planu. Jego celem jest wsparcie firm i pracowników oraz ożywienie polskiej gospodarki w czasie po pandemii.
– Polacy, pracownicy i firmy, potrzebują znowu poczuć się bezpiecznie – mówił wicepremier, ogłaszając plan dla pracy i rozwoju. – Nie potrzebują ogólnych wizji czy strategii, ale planu konkretnego i realnego. Dzięki temu planowi warunki prowadzenia działalności gospodarczej staną się przewidywalne. Przede wszystkim musimy zapewnić byt polskim rodzinom i przetrwanie polskim firmom. Musimy też myśleć o przyszłości, o jak najszybszym powrocie naszej gospodarki na ścieżkę wzrostu. Dlatego nie tylko zamierzamy nadal pomagać tu i teraz, ale w ramach tego planu kładziemy fundamenty na przyszłość.
Według zapowiedzi, przedłużone będą istniejące tarcze i wprowadzone nowe rozwiązania pomocowe dla kilkudziesięciu branż. Rząd zamierza na to przeznaczyć ok. 40 miliardów zł.
– Będą to znane z wiosny mechanizmy, jak zwolnienie z ZUS, postojowe dla małych firm, dotacje do 5 tys. zł dla mikro- i małych przedsiębiorców, ale uruchamiamy też cały szereg nowych instrumentów – wyjaśniał Jarosław Gowin. – W stu procentach umorzone zostaną subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jak dodał, wprowadzone będą też wieloletnie, korzystnie oprocentowane kredyty inwestycyjne, udzielane przez PFR.
– Będziemy kontynuować projekty deregulacyjne, poszerzające wolność gospodarczą – zapowiedział wicepremier. – Ale powołujemy też zespół, który zajmie się usuwaniem barier administracyjnych, przyspieszaniem podejmowania decyzji i działaniem na rzecz bardziej przyjaznego stylu pracy instytucji publicznych.
Ogłoszony plan ma sprawić, że pracownicy otrzymają m.in. pomoc w zdobywaniu umiejętności ułatwiających odnalezienie się na rynku pracy. Z kolei przedsiębiorcy zaczynający działalność będą mogli skorzystać z niskooprocentowanych pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.
– Osoby, które straciły pracę, a chciałyby założyć własny biznes, mogą liczyć na naszą pomoc – podkreślił J. Gowin. – Oferujemy im jednorazowe wsparcie na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. To jedna z form aktywizacji zawodowej bezrobotnych.
Szczegóły planu są na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/plan-dla-pracy-i-rozwoju).
(ek)