Piątek 07 października 2022r. 
REKLAMA

Puszcza Bukowa stanie się osiedlowym parkiem?

Data publikacji: 2016-11-01 16:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:19
Puszcza Bukowa stanie się osiedlowym parkiem?
 

Wbrew protestom radni Starego Czarnowa przegłosowali w poniedziałek uchwałę, która poszerza strefy zabudowy na obszary chronione. Na Wzgórzach Bukowych w rejonie Binowa i Dobropola za kilka lat mogą powstać osiedla domów jednorodzinnych. Obrońcy przyrody zarzucają władzom gminy, że te bardziej dbają o interes prywatny grupy właścicieli gruntów włączonych do stref zabudowy niż o interes publiczny i dziedzictwo przyrodnicze.

Zmiany studium do planu miejscowego sfinansowano za prywatne pieniądze właścicieli. Autorzy zmian studium zignorowali głosy krytyczne, w tym ponad 150 uwag do projektu i negatywną opinię RDOŚ.  Opozycja i ekolodzy mówią zgodnie: to tryumf prywaty nad dobrem publicznym. 

Rada Gminy Stare Czarnowo przyjęła uchwałę dotyczącą zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Studium zakłada możliwość rozlokowania na obszarze chronionym Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa osiedli domków jednorodzinnych. Spór dotyczy ponad 80 ha gruntów będących własnością prywatną. Nie pomogły protesty opozycji, obrońców przyrody a nawet nagłośnienie sprawy w mediach i śledztwo, które niedawno wszczęła szczecińska prokuratura wraz z Wydziałem ds. Korupcji KWP w Szczecinie. Krytycy nowego studium mówią wprost: chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych, które mogą zarobić właściciele gruntów, kiedy przekształcone zostaną na działki budowlane. 

Przeciwnicy lokalizacji zabudowy w parku krajobrazowym zapowiadają, że zaskarżą uchwałę. Kiedy skarga wpłynie do Wojewody Zachodniopomorskiego jeszcze nie wiadomo. 

Więcej w środowym wydaniu KURIERA.

Tekst i fot. R.K. CIEPLIŃSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Darek
2016-11-02 16:59:56
Pytasz:" A co ma PIS z tym wspólnego? " A KTO RZĄDZI? Czyżby winny był Jaruzelski, a może Wałęsa czy Tusk? Jak się zawłaszczyło koryto, to również odpowiada się za cały chlew, za wszystkie świnie i gnojowicę! To nawet tego, wy w PiSie nie wiecie? Chcecie tylko modlić się przed grobem na Wawelu i łuskać różańce na miesięcznice ,tygodnice i co tam jeszcze - smoleńskie? Chcecie tylko walczyć z kobietami a chłopom rabunkowe zapędy ukrócić to już się boicie?
Rolnik
2016-11-02 16:33:46
Tereny co mają być zabudowane, to koszone łąki z mozaiką oczek wodnych i zadrzewień. Bardzo cenne przyrodniczo tereny Szczecińskiego Parku Krajobrazowego i Natura 2000. Piękny krajobraz polan śródleśnych w Puszczy Bukowej. Prawdziwa perełka. Kto był i widział, to wie.
Informator
2016-11-02 13:52:21
Nie mogę zrozumieć dlaczego ktoś o prywatnych łąkach będących przez wiele lat nieużytkami rozprawia jak o skarbie narodowym . Dlaczego przedstawia się informacje w taki sposób aby czytelnicy myśleli że ktoś będzie wycinał Puszczę Bukową ??? O czyje to DOBRO publiczne chodzi ????
Darek
2016-11-02 11:22:57
A co ma PIS z tym wspólnego? Raczej Urząd Gminy Stare Czarnowo jest teraz kojarzony z byłymi działaczami PO. Poza tym, myślisz, że to zwykli mieszkańcy gminy coś zarobią, to jesteś w błędzie, bo kosztem wszystkich wzbogaci się tylko kilku cwaniaków. Zwykli ludzie z wiosek wcale nie chcą wąchać smrodu z rur wydechowych nowych osadników. Nic z tego nie będą mieli tylko nowe problemy i jeszcze będą musieli się zrzucić na kanalizację, dojazdy i inne takie dla nowych osiedli.
PiS-dzielcza "dobra zmiana"..
2016-11-02 10:44:01
...najpierw zniszczyła stadninę koni w Janowie Podlaskim, Trybunał Konstytucyjny, Puszczę Białowieską a teraz niszczą naszą Puszczę Bukową!Wieśniacy ze Starego Czarnowa mają wokół mnóstwo ugorów, niech tam budują swoje chlewy, kurniki i stajnie. Mają Kołbacz - niezagospodarowany i niszczejący od czasu E.Gierka(łącznie z suchymi stawami i parkiem pocysterskim... Wzbogacone na unijnej kasie gbury, pchają się do Szczecina i do Parku Krajobrazowego Knieja Bukowa. A może, niech zaczną płacić ZUS, VAT i resztę podatków, to im durnotyi pycha z łbów wyfruną!
parodia
2016-11-02 08:37:40
Trzeba napisać do samego Ministra w tej sprawie!!!! Śmierdzi wałkiem na kilometr!!!!!!!!
Straszna jest pazerność
2016-11-02 07:53:21
Sprawdzić, którzy Radni za tym optowali, sprawdzić developerów zainteresowanych tym kawałkiem, a potem to już tylko krótka wizyta u prokuratora i po sprawie.
Fox
2016-11-02 07:47:15
Ciekawe czy radnych gminy ktoś chociaż próbował poinformawać jak i dlaczego zostali w to wmanipulowani. Wątpię żeby wzięli za to łapówki, po prostu ktoś tym ludziom namieszał w głowach. Jak można ot tak oddać piękny krajobraz kulturowy i przyrodniczy pod urbanizację kilku handlarzom i potem jeszcze im budować infrastrukturę za publiczne pieniądze.
Hela55
2016-11-01 19:05:20
Szok !!!!!!!!!
Marsz
2016-11-01 18:55:07
Sprawa zaczęła się od tego, że niejaka Paulina z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podsunęła Dyrektorowi do podbicia uzgodnienie "cudownego" projektu. Bez tego posunięcia nie byłoby żadnej dyskusji, bo gmina nie mogłaby nawet tego głosować. Pikantne okoliczności tego zdarzenia zna wiele osób i wszyscy siedzieli cicho zamiast pisać na policję podejrzenie popełnienia przestępstwa. Rzygać się chce...
Gucio
2016-11-01 16:54:25
Cóż, prywata bierze górę ale....czarne chmury już się zbierają nad tymi co prywatę zaczęli tam uprawiać. Prokuratura, CBA, CBŚ już idą....można się pakować.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA