Multimedialne świetlice wyposażone w nowoczesny sprzęt i wsparcie w ich prowadzeniu z korzyścią dla mieszkańców – to mogą zyskać mniejsze miejscowości z całej Polski, które złożą wniosek do programu Pracownie Orange. Nabór do inicjatywy wspierającej lokalne społeczności przez Fundację Orange trwa do 30 kwietnia, a udział w niej jest bezpłatny.
Pracowni Orange w małych miastach i wsiach założyła już ponad 100, również w województwie zachodniopomorskim. Bralin (gmina Kalisz), Drzonowo (gmina Kołobrzeg) oraz Nowogard (gmina Nowogard) to miejscowości, w których Pracownie już istnieją. Teraz kolejne miejscowości z województwa zachodniopomorskiego mogą powalczyć o swoją.
Pracownie Orange to przestrzenie, w których mieszkańcy mogą spędzać wspólnie czas, angażować się w rozmaite aktywności czy działać społecznie. W wielu miejscowościach stały się sercem lokalnej społeczności – miejscem, które łączy ludzi oraz daje możliwości rozwoju kompetencji. Wyjątkowość Pracowni Orange polega na tym, że każda społeczność, w której powstaje, może dostosować jej działania do swoich potrzeb. Mogą to być ekowarsztaty, zajęcia z kodowania, szkolenia z projektowania stron www, a nawet konkurs muzyczny. Wszystko zależy od pomysłowości mieszkańców. Wydarzenia organizowane w Pracowniach są dla wszystkich, młodszych i starszych.
Do nowej edycji programu Pracownie Orange zgłaszać mogą się miejscowości do 40 tys. mieszkańców (z gmin, w których nie ma jeszcze Pracowni). Miejscowości mogą zyskać multimedialne świetlice, które fundacja wyposaży w darmowy, szybki internet, meble i sprzęty (m.in. komputery, telewizory, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki 3D i zestawy robotów). Taka przestrzeń to wstęp do dalszej współpracy skoncentrowanej na tym, aby Pracownia „tętniła życiem” i jak najlepiej służyła mieszkańcom.
Osoby wyznaczone przez daną miejscowość do koordynowania jej działań (tzw. liderzy i liderki) wezmą udział w profesjonalnym programie rozwoju swoich kompetencji. To bezpłatne szkolenia i warsztaty od Fundacji Orange m.in. z animacji społecznej, umiejętności liderskich i cyfrowych. Fundacja wspierać ich też będzie w organizowaniu w Pracowniach ciekawych i pożytecznych aktywności dla mieszkańców, m.in. poprzez dostęp do inspiracji, gotowych pomysłów i możliwości otrzymania grantu na realizację własnych.
Chętne miejscowości organizują grupę inicjatywną 3 osób i w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją doprowadzają do wyznaczenia lokalu, w którym Pracownia będzie mogła funkcjonować. Mogą to być przestrzenie bibliotek, domów kultury, szkół, świetlic, kół gospodarzy i gospodyń wiejskich lub też młodzieżowych ośrodków socjoterapii, organizacji pozarządowych itp.
Grupa składa wniosek na stronie www.pracownieorange.pl, opisując swój pomysł na działanie świetlicy. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia 2023 r. Niezależna komisja wybierze i w czerwcu ogłosi listę 20 miejscowości, które zostaną przyjęte do udziału w programie. Pierwsze Pracownie z tej edycji zostaną otwarte już we wrześniu. Infolinia dla grup składających wnioski dostępna jest od pon. do pt. w godz. 9.00 -17.00 pod numerem telefonu +48 516 087 308.
W 2022 roku program stał się częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.
(K)