Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Lotos zainwestuje pół miliarda w Polimery Police?

Data publikacji: 2019-04-29 10:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Lotos zainwestuje pół miliarda w Polimery Police?
 

Grupa LOTOS SA podpisała list intencyjny ze spółkami z Grupy Azoty w zakresie ewentualnego zainwestowania kwoty do 500 mln zł w realizację projektu Polimery Police. Wcześniej, tj. 12 kwietnia, PDH Polska SA otrzymała ze strony koreańskich koncernów Hyundai Engineering Co. Ltd. oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation listy intencyjne w sprawie potencjalnego zaangażowania finansowego w projekt Polimery Police o wartości do 130 mln USD, tj. także ok. 500 mln zł.

26 kwietnia 2019 r. podpisany został list intencyjny między Grupą Azoty SA, Grupą Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA i PDH Polska SA, (spółka celowa Grupy Azoty i Grupy Azoty Police realizująca projekt Polimery Police) a Grupą LOTOS SA dotyczący rozpoczęcia i prowadzenia rozmów w sprawie potencjalnego udziału Grupy LOTOS w finansowaniu projektu Polimery Police. Prowadzone na podstawie listu intencyjnego rozmowy mają dotyczyć objęcia przez Grupę LOTOS nowych akcji w kapitale zakładowym PDH i wniesienia wkładu pieniężnego na kapitał zakładowy PDH do 500 mln zł. Strony przystępują do rozmów dotyczących ustalenia wszystkich istotnych elementów udziału Grupy LOTOS w finansowaniu projektu Polimery Police. Rozmowy mają trwać nie dłużej niż do 31 października 2019 roku.

– Zawarcie listu intencyjnego z Grupą LOTOS to ważne wydarzenie dla realizacji projektu Polimery Police. Liczymy na pomyślne zakończenie rozmów. Zainteresowanie naszego potencjalnego partnera i możliwe zaangażowanie finansowe to sygnały wskazujące na potencjał biznesowy projektu w Policach. Jesteśmy pewni, iż będzie on korzystny inwestycyjnie zarówno dla spółek z Grupy Azoty, jak i partnerów zewnętrznych – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty Police oraz Grupy Azoty.

Zarówno Grupa Azoty Police, jak i Grupa Azoty wskazują, że list Intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do udziału Grupy LOTOS w finansowanie projektu Polimery Police. O wynikach prowadzonych rozmów spółki te będą informować w swoich raportach bieżących.

– Grupa LOTOS SA w swojej strategii na lata 2017-22 jako jeden z kierunków wskazuje inwestycje w rozwój sektora petrochemicznego. Widzimy potencjał rynku i analizujemy nasze możliwości dalszego wydłużania łańcucha wartości ku produktom wysokomarżowym – podkreśla dr Mateusz A. Bonca, prezes Zarządu Grupy LOTOS SA. – Projekt Polimery Police jest dla nas interesujący i chcemy lepiej zrozumieć drzemiący w nim potencjał, by w stosownym czasie zdecydować o naszym bezpośrednim zaangażowaniu w jego realizację. Postrzegamy ten projekt jako potencjalną szansę na dalszą dywersyfikację naszej działalności.

Podpisanie listu intencyjnego z Grupą LOTOS to kolejny krok w zakresie budowy struktury finansowania projektu Polimery Police. 26 kwietnia 2019 r. Akcjonariusze Grupy Azoty Police zdecydowali o przeprowadzeniu oferty publicznej z prawem poboru o wartości ok. 1 mld zł. Z kolei 12 kwietnia 2019 r. PDH otrzymała wstępne deklaracje dotyczące inwestycji kapitałowej (wniesienie wkładu na kapitał zakładowy), podpisane przez Hyundai Engineering Co. Ltd. oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Strony są zainteresowane objęciem akcji o wartości odpowiednio do kwot 80 i 50 mln USD, a listy intencyjne pozostają ważne do 12 października 2019 r.

- Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. W naszej ocenie inwestycja może istotnie poprawić pozycję kraju na europejskim rynku producentów polipropylenu. Polska zredukuje ujemny bilans handlowy w segmencie tworzyw sztucznych i może zostać największym producentem w regionie CEE. Ponadto Polimery Police to także rozwój niezależności energetyczno-surowcowej kraju, dzięki oddaniu nowego terminalu paliw płynnych oraz powstanie szeregu wysokokwalifikowanych miejsc prac, a jednocześnie solidna baza do rozwoju polskiej nauki, w tym sektora badawczego - dodaje dr Wojciech Wardacki.

Środki potencjalnie pozyskane z podwyższenia kapitału zakładowego w PDH umożliwią realizację planów inwestycyjnych związanych z Projektem Polimery Police, w tym stanowić będą wzmocnienie zaangażowania w rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową. PDH zakłada, że udział segmentu tworzyw sztucznych wzrośnie w ciągu kilku lat do ok. 1/3 skonsolidowanych przychodów całej grupy kapitałowej Grupa Azoty, wobec ok. 15 proc. w 2017 r. oraz pozwoli to na ograniczenie sezonowych wahań popytu na jej produkty.

(k)

Fot. Grupa Azoty

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czytelnik
2019-04-29 12:05:40
I tak trzymać! To jest właśnie mądre zarządzanie gospodarcze,stąd zmniejszona luka w VAT, stąd wysokie tempo rozwoju PKB.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ