niedziela, 15 grudnia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Lotos zainwestuje pół miliarda w Polimery Police?

Lotos zainwestuje pół miliarda w Polimery Police?

Lotos zainwestuje pół miliarda w Polimery Police?
Data publikacji: 2019-04-29 10:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 1327 388212

Grupa LOTOS SA podpisała list intencyjny ze spółkami z Grupy Azoty w zakresie ewentualnego zainwestowania kwoty do 500 mln zł w realizację projektu Polimery Police. Wcześniej, tj. 12 kwietnia, PDH Polska SA otrzymała ze strony koreańskich koncernów Hyundai Engineering Co. Ltd. oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation listy intencyjne w sprawie potencjalnego zaangażowania finansowego w projekt Polimery Police o wartości do 130 mln USD, tj. także ok. 500 mln zł.

26 kwietnia 2019 r. podpisany został list intencyjny między Grupą Azoty SA, Grupą Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA i PDH Polska SA, (spółka celowa Grupy Azoty i Grupy Azoty Police realizująca projekt Polimery Police) a Grupą LOTOS SA dotyczący rozpoczęcia i prowadzenia rozmów w sprawie potencjalnego udziału Grupy LOTOS w finansowaniu projektu Polimery Police. Prowadzone na podstawie listu intencyjnego rozmowy mają dotyczyć objęcia przez Grupę LOTOS nowych akcji w kapitale zakładowym PDH i wniesienia wkładu pieniężnego na kapitał zakładowy PDH do 500 mln zł. Strony przystępują do rozmów dotyczących ustalenia wszystkich istotnych elementów udziału Grupy LOTOS w finansowaniu projektu Polimery Police. Rozmowy mają trwać nie dłużej niż do 31 października 2019 roku.

– Zawarcie listu intencyjnego z Grupą LOTOS to ważne wydarzenie dla realizacji projektu Polimery Police. Liczymy na pomyślne zakończenie rozmów. Zainteresowanie naszego potencjalnego partnera i możliwe zaangażowanie finansowe to sygnały wskazujące na potencjał biznesowy projektu w Policach. Jesteśmy pewni, iż będzie on korzystny inwestycyjnie zarówno dla spółek z Grupy Azoty, jak i partnerów zewnętrznych – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty Police oraz Grupy Azoty.

Zarówno Grupa Azoty Police, jak i Grupa Azoty wskazują, że list Intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do udziału Grupy LOTOS w finansowanie projektu Polimery Police. O wynikach prowadzonych rozmów spółki te będą informować w swoich raportach bieżących.

– Grupa LOTOS SA w swojej strategii na lata 2017-22 jako jeden z kierunków wskazuje inwestycje w rozwój sektora petrochemicznego. Widzimy potencjał rynku i analizujemy nasze możliwości dalszego wydłużania łańcucha wartości ku produktom wysokomarżowym – podkreśla dr Mateusz A. Bonca, prezes Zarządu Grupy LOTOS SA. – Projekt Polimery Police jest dla nas interesujący i chcemy lepiej zrozumieć drzemiący w nim potencjał, by w stosownym czasie zdecydować o naszym bezpośrednim zaangażowaniu w jego realizację. Postrzegamy ten projekt jako potencjalną szansę na dalszą dywersyfikację naszej działalności.

Podpisanie listu intencyjnego z Grupą LOTOS to kolejny krok w zakresie budowy struktury finansowania projektu Polimery Police. 26 kwietnia 2019 r. Akcjonariusze Grupy Azoty Police zdecydowali o przeprowadzeniu oferty publicznej z prawem poboru o wartości ok. 1 mld zł. Z kolei 12 kwietnia 2019 r. PDH otrzymała wstępne deklaracje dotyczące inwestycji kapitałowej (wniesienie wkładu na kapitał zakładowy), podpisane przez Hyundai Engineering Co. Ltd. oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Strony są zainteresowane objęciem akcji o wartości odpowiednio do kwot 80 i 50 mln USD, a listy intencyjne pozostają ważne do 12 października 2019 r.

- Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. W naszej ocenie inwestycja może istotnie poprawić pozycję kraju na europejskim rynku producentów polipropylenu. Polska zredukuje ujemny bilans handlowy w segmencie tworzyw sztucznych i może zostać największym producentem w regionie CEE. Ponadto Polimery Police to także rozwój niezależności energetyczno-surowcowej kraju, dzięki oddaniu nowego terminalu paliw płynnych oraz powstanie szeregu wysokokwalifikowanych miejsc prac, a jednocześnie solidna baza do rozwoju polskiej nauki, w tym sektora badawczego - dodaje dr Wojciech Wardacki.

Środki potencjalnie pozyskane z podwyższenia kapitału zakładowego w PDH umożliwią realizację planów inwestycyjnych związanych z Projektem Polimery Police, w tym stanowić będą wzmocnienie zaangażowania w rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową. PDH zakłada, że udział segmentu tworzyw sztucznych wzrośnie w ciągu kilku lat do ok. 1/3 skonsolidowanych przychodów całej grupy kapitałowej Grupa Azoty, wobec ok. 15 proc. w 2017 r. oraz pozwoli to na ograniczenie sezonowych wahań popytu na jej produkty.

(k)

Fot. Grupa Azoty

Komentarze

Czytelnik
I tak trzymać! To jest właśnie mądre zarządzanie gospodarcze,stąd zmniejszona luka w VAT, stąd wysokie tempo rozwoju PKB.
2019-04-29 12:05:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie