Pierwszy średnioterminowy kontrakt na import amerykańskiego LNG został podpisany we wtorek (21 listopada) pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Centrica LNG Company Limited. Dostawy skroplonego gazu ziemnego będą pochodzić z terminalu Sabine Pass w Luizjanie. Pierwsze – już w przyszłym roku.
Jak informuje PGNiG, kontrakt wejdzie w życie w 2018 r. i będzie realizowany na bazie reguły DES – Delivery Ex Ship. To znaczy, że sprzedający jest zobowiązany ponieść wszystkie koszty do momentu dostarczenia gazu do terminalu w Świnoujściu. W okresie obowiązywania kontraktu, czyli 5 lat, przewidziano do 9 dostaw LNG.
To pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe PGNiG w Londynie, utworzone w lutym 2017 r. do prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH. Umowa jest zarazem pierwszym kontraktem średnioterminowym na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowo-Wschodniej.
– Kontrakt z Centrica, poprzedzony długoterminową umową na dostawy gazu z Kataru i dostawami spotowymi zrealizowanymi w 2016 i 2017 roku, wprowadza PGNiG na wyższy poziom aktywności na globalnym rynku LNG – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG. – Podpisana umowa opiera się na warunkach rynkowych. Liczymy na dalszą współpracę z naszym partnerem Centrica w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.
Jak dodał, ta umowa to pierwszy kontrakt PGNiG zawarty w ramach planu budowy portfela umów średnioterminowych na dostawy LNG. Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski.
– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z zawarcia kontraktu średnioterminowego z PGNiG – stwierdził Jonathan Westby, dyrektor zarządzający Centrica Energy Marketing & Trading. – Umowa ta stanowi element strategii firmy Centrica w zakresie budowy globalnego portfolio LNG. Nasza wiarygodność, doświadczenie oraz potencjał handlowy sprawiają, że możemy realizować dostawy LNG do coraz większej liczby odbiorców na całym świecie. Cieszymy się na współpracę z zespołem PGNiG w nadchodzących latach.
Przypomnijmy, że od 2018 roku ma się także zwiększyć częstotliwość transportów LNG z Kataru. Do tej pory przypływał średnio jeden statek na miesiąc. Jak zapowiedział P. Woźniak, na przyszły rok zaplanowano łącznie 27 dostaw skroplonego gazu do świnoujskiego terminalu.
(ek)
Na zdjęciu: Prezes PGNiG – Piotr Woźniak
Fot. Elżbieta Kubowska