Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaprasza na otwarte spotkania konsultacyjne, które odbędą się we wtorek (3 grudnia) w Koszalinie i w sobotę (7 grudnia) w Mielnie. Oba dotyczą wariantów zmian na Kanale Jamneńskim w Mielnie, które zostały przygotowane przez spółkę Energa Invest. Po konsultacjach wybrany będzie docelowy model działania firmy.
W przygotowanej „Koncepcji wielowariantowej przebudowy węzła wodnego na Kanale Jamneńskim”, która zostanie omówiona podczas spotkań konsultacyjnych, program naprawczy przewiduje trwałe otwarcie skrzydeł wrót sztormowych. Dalej podzielenie czteroprzęsłowej konstrukcji: w części zachodniej wykonanie komorowej przepławki dla migracji ryb w obu kierunkach, niezależnie od stanu wody w jeziorze i w morzu, a we wschodniej sekcji wstawienie zasuw płaskich dwudzielnych, umożliwiających sterowanie poziomami wody w jeziorze. Jak również montaż zasuw w pełni sterowalnych, co przy otwarciu umożliwi przepływ wody i organizmów żywych przy dnie kanału w kierunku morza i jeziora.
Te założenia prezentuje wariant nr 1 wraz z modernizacją istniejących opasek brzegowych Bałtyku i na wylocie kanału do morza budowę kierownic z palisad drewnianych. Pozostałe propozycje są bardziej ambitne, bo zakładają budowę zewnętrznego portu morskiego wraz z infrastrukturą (w wariancie 2. także portu wewnętrznego), śluzy jednokomorowej wraz z przepławką dla ryb typu szczelinowego, kanału żeglownego prowadzącego bezpośrednio do jeziora, budowę mostu obrotowego w ciągu istniejącej drogi powiatowej oraz modernizację istniejących opasek brzegowych Bałtyku.
Spotkania na temat koncepcji wielowariantowej przebudowy węzła wodnego z udziałem projektantów Energa Invest oraz ekspertów z uniwersytetów w Gdańsku i Bydgoszczy mają charakter otwarty. Początek o g. 10 we wtorek (3 grudnia) w sali nr 190 na I piętrze Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie przy ulicy Władysława Andersa 34 oraz w sobotę (7 grudnia) w sali konferencyjnej ROYAL PARK Hotel & Spa w Mielnie przy ulicy Wakacyjnej 6.
Co ważne, każdy z uczestników spotkań będzie miał możliwość oddania głosu na wybrany wariant, a także przedstawienia uwag lub wniosków na oferowanych formularzach. Wyniki głosowania zostaną przekazane do PGW Wody Polskie RZGW w Szczecinie, a informacja o wybranym rozwiązaniu zostanie zamieszczona na stronie internetowej (www.szczecin.wody.gov.pl). ©℗
(m)
Fot. Wiesław Miller