Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Podpisali umowę na koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego

Data publikacji: 13 czerwca 2019 r. 20:46
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:42
Podpisali umowę na koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego
 

Jezioro Jamno jest dla nas niezwykle ważne – powiedział w czwartek na Kanale Jamneńskim w Mielnie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, informując o podpisanej z Energą Invest umowie na wykonanie koncepcji przebudowy kanału.

Inwestycję na Kanale Jamneńskim w gminie Mielno w 2013 r. zrealizował likwidowany Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. W styczniu 2018 r. to PGW Wody Polskie przejęło nadzór nad urządzeniami i wodami w Polsce i zajęło się sprawą jeziora Jamno, które przez budowę niesterownych wrót sztormowych, od 6 lat ulega degradacji.

W czwartek podczas konferencji prasowej na Kanale Jamneńskim w Mielnie Gróbarczyk poinformował o podpisanej 12 czerwca umowie z Energą Invest na wykonanie koncepcji przebudowy inwestycji, którą minister nazwał "jednym z elementów partactwa dokonanego na jez. Jamno".

- Jezioro Jamno jest dla nas niezwykle ważne - dokończenie tej inwestycji, a przede wszystkim przebudowanie jej w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, a na pewno naprawienie tego, z czym mamy do czynienia obecnie. W związku z tym zaczynamy ten proces inwestycyjny, poprzez podpisanie umowy z wykonawcą na koncepcję wielozadaniową, w tym zakresie – powiedział Gróbarczyk. Zaznaczył, że „cieszy się, że udało się ten przetarg doprowadzić do końca”, a jednocześnie przeprosił, że „tak długo to trwa”.

Wyjaśnił przy tym, że to wynika z potrzeby uniknięcia błędów poprzedników, czyli "budowania bez pozwoleń, bez odpowiednich badań, bez raportów".

Gróbarczyk, mówiąc o założeniach dotyczących inwestycji, w pierwszej kolejności wymienił naprawę obecnego stanu, sterowności wrót, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w jeziorze. Następnie powiedział o przebudowie „całej inwestycji”.

- I tu oczekujemy na koncepcję, którą przedstawi wykonawca w zakresie właśnie podpiętrzenia stopnia wodnego oraz śluzy – zaznaczył minister. Podkreślił, że nadal brany jest pod uwagę wariant przywrócenia żeglugi w zakresie turystycznym, umożliwienia swobodnego wyjścia z jeziora na morze.

Dodał, że to wiąże się z przebudową stojącego na morzu falochronu, który nazwał „dziwactwem”. To zadanie, które jest w kompetencjach Urzędu Morskiego, też ma zostać ujęte w koncepcji. Ta ma być gotowa do 15 listopada 2019 r.

Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca doprecyzował, że koncepcja ma być wykonana w trzech wariantach. W ciągu miesiąca od podpisania umowy Energa Invest ma przygotować „plan naprawczy dotyczący rozwiązania problemu (…) co najbardziej boli - ucieczki wody z jez. Jamno” – powiedział.

Zaznaczył, że równolegle prowadzone są prace nad zleceniem opracowania dokumentacji, „byśmy mogli już przystąpić w przyszłym roku do tych właściwych działań inwestycyjnych”.

Natomiast wiceprezes Energa Invest Maria Stępniewska podkreśliła, że reprezentuje „jedną z największych na wybrzeżu firm projektowych. Mamy doskonały zespół hydrotechników, których +twarzą i ojcem+ jest dr Jan Haftka. (…)” - powiedziała.

Potwierdziła, że firma dotrzyma terminów związanych z realizacją zamówienia. - Do 12 lipca postaramy się wykonać koncepcję wstępną, która zapobiegnie dalszej degradacji środowiska i ma na celu spowodowanie, że do momentu wybrania konkretnej koncepcji, będzie możliwość prowadzenia działań naprawczych, które są w stanie utrzymać i poziom jeziora i w jakimś stopniu dopomóc temu, żeby nie było sytuacji trudnych, jeśli chodzi o kanał i dojście do morza – zaznaczyła Stępniewska.

Do 15 listopada przygotowana zostanie koncepcja w trzech wariantach. - Mówimy o koncepcji, która może być i przebudową i likwidacją tego, co jest w tej chwili źle skonstruowane i zaprojektowaniem nowych rozwiązań. Oczywiście ostateczny wybór będzie należał do zleceniodawcy – podkreśliła.

Zaznaczyła, że Energa Invest będzie na miejscu inwestycji „tak często, jak będzie to możliwe”, będzie do dyspozycji mieszkańców i zainteresowanych środowisk lokalnych, którym gotowe wariant zostaną zaprezentowane w konsultacjach. - Nasze działania zamierzamy zakończyć do 30 grudnia – powiedziała Stępniewska.

Przebudowę inwestycji na Kanale Jamneńskim, w tym wrót sztormowych, Gróbarczyk zapowiedział 22 września 2018 r. podczas konferencji prasowej w miejscu inwestycji minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wstępnie ocenił wówczas koszt robót na ok. 20 mln zł. W czwartek zaznaczył, że liczy na to, iż wartość inwestycji nie przekroczy tej kwoty, ale „ostatecznie pokaże nam to koncepcja i założenia techniczno-ekonomiczne, które są przygotowywane”.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ Obsrywer
2019-06-14 17:24:07
" A tymczasem, kostka masła-7-9 zł,kartofelki 3-4 zł/kg, litr E95= 5,20- 5,50,truskaweczki 6-9 zł/kg itd.itp..."....PO_jebie przecież te ceny to "niewidzialna ręka rynku" tak chwalona w "demokracji liberalnej".....Sądzisz iż "prezio" ustala ceny.....Tę "cudowną+500" chcieiście PO_prawić gdy PiS "zrujnował gospodarkę"...Prz_PO_mnij sobie tłuku...Jesienią będziesz mógł "strząsnąć PiS-owską szarańczę" lub PO_czekaj aż te "wszystkie PiSowskie ku--wy" wymrą"....Możesz jeszcze PO_dskoczyć na manifestacji LGBT pod waginą.
Obs.ryver
2019-06-14 16:55:57
"Budowniczowie" tunelu w Świnoujściu z Jojem"Dajdychę" na czele-już są w drodze do Brukseli... Pozostali będą nadal "poprawiać" różne "wrota sztormowe" pozostawione przez poprzednio rządzących i będą wpuszczać gawiedż parafialną w "kanały", "przekopy" i inne "reformy". Gawiedż zostanie ze stępką ,z "promami", obietnicą tunelu,zepsutymi szkołami, sądami ale z "cudowną+500".Przed wyborami, jesienią prezes PiSdzielców znów sypnie obfitymi obiecankami i będzie zbierał oklaski... A tymczasem, kostka masła-7-9 zł,kartofelki 3-4 zł/kg, litr E95= 5,20- 5,50,truskaweczki 6-9 zł/kg itd.itp.....
do @ KOD-ziarza, Działacza
2019-06-14 08:47:16
PO_nieważ nawet tak mały kanał sp..liście przy PO_mocy Staszka G-ie.......Kolejny KOD-ziarz, Działacz "rezygnuje" - puszka Mateuszka się skończyła? "Zapłaciłem wysoką cenę. Kosztem trwałej utraty zdrowia, stanem moich finansów, ogromnego stresu".https://wpolityce.pl/polityka/450817-przewodniczacy-kod-u-rezygnuje-zaplacilem-wysoka-cene
Edmund
2019-06-14 08:28:34
Do likwidacji "partactwa" poprzednikow Grobarczyk moze uźyć obiekty swojego partactwa z Gryfii-stępki pod słynne juź promy.Jak jeszcze się nie rozpadły to moźna je gdzieś tam wspawać.
kto za to beknie?
2019-06-13 22:41:23
Redakcja nie poprosiła o komentarz niejakiego Stanisława G. z PO? Jaka szkoda...
Działacz KOD
2019-06-13 22:41:08
Kolejny przekop, najpierw mierzeja wiślana teraz jamno. żyć się nie da w tym pisowskim kraju, tylko przekopy i budowy i rozdawanie publicznej kasy na 500+ Ludzie opamiętajcie się w końcu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA