piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Podpisali umowę na koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego

Podpisali umowę na koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego

Podpisali umowę na koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego
Data publikacji: 2019-06-13 20:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Wywietleń: 1228 396585

Jezioro Jamno jest dla nas niezwykle ważne – powiedział w czwartek na Kanale Jamneńskim w Mielnie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, informując o podpisanej z Energą Invest umowie na wykonanie koncepcji przebudowy kanału.

Inwestycję na Kanale Jamneńskim w gminie Mielno w 2013 r. zrealizował likwidowany Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. W styczniu 2018 r. to PGW Wody Polskie przejęło nadzór nad urządzeniami i wodami w Polsce i zajęło się sprawą jeziora Jamno, które przez budowę niesterownych wrót sztormowych, od 6 lat ulega degradacji.

W czwartek podczas konferencji prasowej na Kanale Jamneńskim w Mielnie Gróbarczyk poinformował o podpisanej 12 czerwca umowie z Energą Invest na wykonanie koncepcji przebudowy inwestycji, którą minister nazwał "jednym z elementów partactwa dokonanego na jez. Jamno".

- Jezioro Jamno jest dla nas niezwykle ważne - dokończenie tej inwestycji, a przede wszystkim przebudowanie jej w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, a na pewno naprawienie tego, z czym mamy do czynienia obecnie. W związku z tym zaczynamy ten proces inwestycyjny, poprzez podpisanie umowy z wykonawcą na koncepcję wielozadaniową, w tym zakresie – powiedział Gróbarczyk. Zaznaczył, że „cieszy się, że udało się ten przetarg doprowadzić do końca”, a jednocześnie przeprosił, że „tak długo to trwa”.

Wyjaśnił przy tym, że to wynika z potrzeby uniknięcia błędów poprzedników, czyli "budowania bez pozwoleń, bez odpowiednich badań, bez raportów".

Gróbarczyk, mówiąc o założeniach dotyczących inwestycji, w pierwszej kolejności wymienił naprawę obecnego stanu, sterowności wrót, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w jeziorze. Następnie powiedział o przebudowie „całej inwestycji”.

- I tu oczekujemy na koncepcję, którą przedstawi wykonawca w zakresie właśnie podpiętrzenia stopnia wodnego oraz śluzy – zaznaczył minister. Podkreślił, że nadal brany jest pod uwagę wariant przywrócenia żeglugi w zakresie turystycznym, umożliwienia swobodnego wyjścia z jeziora na morze.

Dodał, że to wiąże się z przebudową stojącego na morzu falochronu, który nazwał „dziwactwem”. To zadanie, które jest w kompetencjach Urzędu Morskiego, też ma zostać ujęte w koncepcji. Ta ma być gotowa do 15 listopada 2019 r.

Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca doprecyzował, że koncepcja ma być wykonana w trzech wariantach. W ciągu miesiąca od podpisania umowy Energa Invest ma przygotować „plan naprawczy dotyczący rozwiązania problemu (…) co najbardziej boli - ucieczki wody z jez. Jamno” – powiedział.

Zaznaczył, że równolegle prowadzone są prace nad zleceniem opracowania dokumentacji, „byśmy mogli już przystąpić w przyszłym roku do tych właściwych działań inwestycyjnych”.

Natomiast wiceprezes Energa Invest Maria Stępniewska podkreśliła, że reprezentuje „jedną z największych na wybrzeżu firm projektowych. Mamy doskonały zespół hydrotechników, których +twarzą i ojcem+ jest dr Jan Haftka. (…)” - powiedziała.

Potwierdziła, że firma dotrzyma terminów związanych z realizacją zamówienia. - Do 12 lipca postaramy się wykonać koncepcję wstępną, która zapobiegnie dalszej degradacji środowiska i ma na celu spowodowanie, że do momentu wybrania konkretnej koncepcji, będzie możliwość prowadzenia działań naprawczych, które są w stanie utrzymać i poziom jeziora i w jakimś stopniu dopomóc temu, żeby nie było sytuacji trudnych, jeśli chodzi o kanał i dojście do morza – zaznaczyła Stępniewska.

Do 15 listopada przygotowana zostanie koncepcja w trzech wariantach. - Mówimy o koncepcji, która może być i przebudową i likwidacją tego, co jest w tej chwili źle skonstruowane i zaprojektowaniem nowych rozwiązań. Oczywiście ostateczny wybór będzie należał do zleceniodawcy – podkreśliła.

Zaznaczyła, że Energa Invest będzie na miejscu inwestycji „tak często, jak będzie to możliwe”, będzie do dyspozycji mieszkańców i zainteresowanych środowisk lokalnych, którym gotowe wariant zostaną zaprezentowane w konsultacjach. - Nasze działania zamierzamy zakończyć do 30 grudnia – powiedziała Stępniewska.

Przebudowę inwestycji na Kanale Jamneńskim, w tym wrót sztormowych, Gróbarczyk zapowiedział 22 września 2018 r. podczas konferencji prasowej w miejscu inwestycji minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wstępnie ocenił wówczas koszt robót na ok. 20 mln zł. W czwartek zaznaczył, że liczy na to, iż wartość inwestycji nie przekroczy tej kwoty, ale „ostatecznie pokaże nam to koncepcja i założenia techniczno-ekonomiczne, które są przygotowywane”.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Komentarze

do @ Obsrywer
" A tymczasem, kostka masła-7-9 zł,kartofelki 3-4 zł/kg, litr E95= 5,20- 5,50,truskaweczki 6-9 zł/kg itd.itp..."....PO_jebie przecież te ceny to "niewidzialna ręka rynku" tak chwalona w "demokracji liberalnej".....Sądzisz iż "prezio" ustala ceny.....Tę "cudowną+500" chcieiście PO_prawić gdy PiS "zrujnował gospodarkę"...Prz_PO_mnij sobie tłuku...Jesienią będziesz mógł "strząsnąć PiS-owską szarańczę" lub PO_czekaj aż te "wszystkie PiSowskie ku--wy" wymrą"....Możesz jeszcze PO_dskoczyć na manifestacji LGBT pod waginą.
2019-06-14 17:24:07
Obs.ryver
"Budowniczowie" tunelu w Świnoujściu z Jojem"Dajdychę" na czele-już są w drodze do Brukseli... Pozostali będą nadal "poprawiać" różne "wrota sztormowe" pozostawione przez poprzednio rządzących i będą wpuszczać gawiedż parafialną w "kanały", "przekopy" i inne "reformy". Gawiedż zostanie ze stępką ,z "promami", obietnicą tunelu,zepsutymi szkołami, sądami ale z "cudowną+500".Przed wyborami, jesienią prezes PiSdzielców znów sypnie obfitymi obiecankami i będzie zbierał oklaski... A tymczasem, kostka masła-7-9 zł,kartofelki 3-4 zł/kg, litr E95= 5,20- 5,50,truskaweczki 6-9 zł/kg itd.itp.....
2019-06-14 16:55:57
do @ KOD-ziarza, Działacza
PO_nieważ nawet tak mały kanał sp..liście przy PO_mocy Staszka G-ie.......Kolejny KOD-ziarz, Działacz "rezygnuje" - puszka Mateuszka się skończyła? "Zapłaciłem wysoką cenę. Kosztem trwałej utraty zdrowia, stanem moich finansów, ogromnego stresu".https://wpolityce.pl/polityka/450817-przewodniczacy-kod-u-rezygnuje-zaplacilem-wysoka-cene
2019-06-14 08:47:16
Edmund
Do likwidacji "partactwa" poprzednikow Grobarczyk moze uźyć obiekty swojego partactwa z Gryfii-stępki pod słynne juź promy.Jak jeszcze się nie rozpadły to moźna je gdzieś tam wspawać.
2019-06-14 08:28:34
kto za to beknie?
Redakcja nie poprosiła o komentarz niejakiego Stanisława G. z PO? Jaka szkoda...
2019-06-13 22:41:23
Działacz KOD
Kolejny przekop, najpierw mierzeja wiślana teraz jamno. żyć się nie da w tym pisowskim kraju, tylko przekopy i budowy i rozdawanie publicznej kasy na 500+ Ludzie opamiętajcie się w końcu
2019-06-13 22:41:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie