piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Potworek hydrotechniczny” do poprawki

„Potworek hydrotechniczny” do poprawki

„Potworek hydrotechniczny” do poprawki
Data publikacji: 2019-02-28 18:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Wywietleń: 1610 377727

W połowie marca 2019 r. ma być gotowa koncepcja wielowariantowej przebudowy węzła wodnego na Kanale Jamneńskim w Mielnie. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, podległy Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, sprawę traktuje jako priorytetową.

Powstanie wrót sztormowych na kanale w listopadzie 2013 roku kosztowało około 22,5 mln zł, w tym 85-procentowe dofinansowanie z puli Unii Europejskiej. Powstał wał chroniący północno-wschodni brzeg jeziora Jamno o długości ponad 2 km, aby zabezpieczać przed zalaniem drogę powiatową i tereny zabudowane w obecnej dzielnicy Łazy. Kanał łączy jezioro z Morzem Bałtyckim.

Jednak inwestycja szybko znalazła się na cenzurowanym. Dowodem były liczne protesty, głównie ekologów, wędkarzy i żeglarzy, w okolicach Kanału Jamneńskiego. Wyszło na jaw, że wrota zakłóciły równowagę ekologiczną na akwenie. Zagrożone były np. fauna wodna oraz bezpieczeństwo amatorów turystyki i rekreacji na jeziorze Jamno. Wizytujący obiekt Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, we wrześniu 2018 roku zapowiedział przebudowę wrót sztormowych w ciągu dwóch lat. Sprawą jako pilną do rozwiązania zajmuje się RZGW w Szczecinie.

Jak się dowiadujemy, w porozumieniu, m.in. z organizacjami ekologicznymi, lokalnymi samorządami z Koszalina i Mielna oraz Urzędem Morskim w Słupsku, opracowywana jest koncepcja, która optymalnie wykorzysta postulaty związane z jeziorem Jamno. Ma uwzględniać zagadnienia: ekologiczne, turystyczne, gospodarcze i przeciwpowodziowe. RZGW za priorytetowe uznaje nadal bezpieczeństwo mienia i życia mieszkańców Mierzei Jamneńskiej. Plonem dokumentu, po serii spotkań pracowników RZGW z zainteresowanymi stronami, będzie nowy projekt inwestycji, który zapewni możliwość pełnego korzystania z akwenu w celach rekreacyjnych i turystycznych z zachowaniem jego walorów ekologicznych. Koncepcja dotycząca dalszych losów Kanału Jamneńskiego zostanie zaprezentowana w połowie marca br. ©℗

(m)

Fot. Wiesław Miller

Komentarze

teść pasierba do @ prowizja
Staszek ma się dobrze, właśnie wylatuje na łykend do Chorwacji, od-PO_cząć od PO_lytyki i dojrzeć swego.
2019-03-01 13:54:51
prowizja
A co na to wszystko ojciec chrzestny inwestycji niejaki Stanisław G.?
2019-02-28 20:01:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie