wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Kanał Notecki do zasypania

Kanał Notecki do zasypania

Kanał Notecki do zasypania
Data publikacji: 2015-09-07 12:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2771 18842

Spółka Grontmij Polska z Poznania opracuje koncepcję lokalizacyjno-programową dla rejonu Basenu Kaszubskiego w szczecińskim porcie. Ma na to osiem miesięcy. Jak już informowaliśmy, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście zamierza przebudować nabrzeża w tym rejonie i dostosować je do pogłębionego w przyszłości toru wodnego. W planach jest też zasypanie Basenu Noteckiego.

W przetargu ZMPSiŚ na opracowanie koncepcji lokalizacyjno-programowej pod nazwą „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego wraz z zalądowieniem Basenu Noteckiego” wpłynęły trzy oferty. Najkorzystniejszą złożyła spółka Grontmij Polska. Ma wykonać zadanie za nieco ponad 387 tys. zł, w ciągu ośmiu miesięcy od podpisania umowy.

– Chodzi o określenie lokalizacji, możliwości wariantowych inwestycji, będących podstawą dla wykonania raportów środowiskowych, dokumentacji technicznej i studium wykonalności – tłumaczy Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. – Elementem dopełniającym projekt jest zalądowienie Basenu Noteckiego urobkiem z robót pogłębiarskich w rejonie Basenu Kaszubskiego, po uprzednim zabiciu ścianki szczelnej wzdłuż nabrzeży Dolnośląskiego, Górnośląskiego i ewentualnie Opolskiego. W wyniku tych prac powstanie jednolity obszar o powierzchni około 1,8 ha, z przeznaczeniem na zaplecze składowe nabrzeża Górnośląskiego.

Dziś Basen Notecki jest w niewielkim stopniu wykorzystywany, a część nabrzeży została wyłączona z eksploatacji. Zasypanie go i pozyskanie dodatkowego terenu na składowanie towarów powinno ucieszyć spółki przeładunkowe działające w tym rejonie, z największą – Bulk Cargo Port Szczecin – na czele. Ich obroty rosną, a mogłyby być jeszcze większe przy lepszej infrastrukturze: głębszym torze wodnym i akwenach portowych oraz kolejnych placach składowych i magazynach.

Zgodnie z planem, modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin i jego pogłębienie do 12,5 m powinna się zakończyć za sześć lat. Taka sama głębokość techniczna przewidziana jest przy nabrzeżach Basenu Kaszubskiego po ich przebudowie. Chodzi o najbardziej eksploatowane w tym w rejonie, czyli Katowickie, Chorzowskie i Bytomskie. Zawijają tu coraz większe statki i rosną przeładunki.

– Według prognoz, do 2027 roku należy się spodziewać znacznego zapotrzebowania na obsługę węgla w imporcie oraz innych towarów masowych, a w szczególności kruszyw, nawozów i surowców do ich produkcji – dodaje M. Woźniak-Lewandowska, uzasadniając konieczność inwestycji w rejonie przeładunków masowych. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Komentarze

Wawrzek
Jeśli do rządzenia Państwem zatrudnimy antypolskich lumpów to nałożą takie podatki, że nic się nie będzie opłacać a import najgorszego chłamu będzie przynosić kolosalne zyski. Do tego tylko dodać zaniżenie wartości krajowej waluty o 75% umożliwiający wywóz horrendalnych ilości kapitału z Polski i głównym zadaniem rządzących tak jak to jest obecnie będzie wydanie kwot kapitałowych a nie realizacja zadań inwestycyjnych.
2015-09-09 08:21:22
Basen
Basen, a nie kanał!
2015-09-08 11:08:58
Zasypać notecki
Wyczyścić pilecki, Poszerzyć Notecki Wykopać Przezdziecki Wyłożyć kafelkiem Zrobić jak chce Merkel.
2015-09-07 21:31:02
ckm
być może po przebudowie i modernizacjach w porcie niemcy przejmą wszystko za grosze.
2015-09-07 20:39:42
spółka z Poznania
Ma opracowywać koncepcję portu?! Równie dobrze spółka ze Szczecina mogłaby opracować koncepcję kopalni albo wyciągu narciarskiego. I to ma się udać?
2015-09-07 19:29:22
@ewa35
Jeśli importowany ma niższą cenę niż krajowy to nie powinna ta sytuacja dziwić. Trudno znaleźć snoba, który kupuje drożej, gdy może taniej - prawda?
2015-09-07 16:53:11
ewa35
... do 2027 roku należy się spodziewać znacznego zapotrzebowania na obsługę węgla w imporcie.... Do czego doszlo ! kiedys zamontowano tasmowiec do przeladunku wegla Nie nadazano za zaladunkiem wegla w eksporcie A teraz bedziemy importowac? Majac takie poklady wegla?
2015-09-07 11:43:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy