Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Gorąco wokół Portów Szczecin - Świnoujście. Marchewka uderza w kolegę Brudzińskiego. Europoseł odpowiada

Data publikacji: 06 lutego 2024 r. 15:37
Ostatnia aktualizacja: 07 lutego 2024 r. 10:53
Gorąco wokół Portów Szczecin - Świnoujście. Marchewka uderza w kolegę Brudzińskiego. Europoseł odpowiada
Port w Szczecinie znowu stał się głośnym elementem politycznego sporu.   

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka jest oburzony pieniędzmi, jakie zarobił w szczecińskim porcie kolega ważnego polityka Prawa i Sprawiedliwości, Joachima Brudzińskiego. Doczekał się już odpowiedzi europosła. 

Arkadiusz Marchewka, który w swoim resorcie odpowiada za gospodarkę morską, gospodarkę wodną i żeglugę śródlądową, na jednym z portali społecznościowych napisał: „Znacie mnie - rzadko używam mocnych słów, ale to, co zastajemy w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście to absolutny skandal. Wstępne wyniki trwającej kontroli pokazały, że kolega barona PiS-u Joachima Brudzińskiego zarabiał w porcie miliony. Szef pizzerii wystawiał tej państwowej firmie co miesiąc faktury, których suma przekroczyła 4 mln zł. Co więcej, już po przegranych przez PiS wyborach, port podpisał z nim umowę gwarantującą mu kolejne setki tysięcy złotych. Obiecali inwestycje w gospodarce morskiej, a skończyło się jak zwykle z tą ekipą - kompromitacją i milionami złotych dla kolegów”. 

Wiceminister ogłosił, że zwróci się do nowych władz portu o szczegółowe sprawdzenie zasadności wydania każdej złotówki. Ma też rozważać złożenie doniesienia do prokuratury pod kątem niegospodarności i narażenia spółki na straty.

Joachim Brudziński, obecnie europoseł, w rządzie PiS-u minister spraw wewnętrznych i administracji, odpowiedział Arkadiuszowi Marchewce, że ten ma wszystkie możliwości, żeby wyjaśnić celowość i wysokość zarobków kadry menadżerskiej w podległych mu spółkach. 

Polityk prawicy dodaje: „Jestem pewien, że jak na uczciwego człowieka przystało, zestawi pan te dochody z wynikami finansowymi portu w Szczecinie oraz z inwestycjami, jakie były podejmowane w ostatnich latach. Na pewno przedstawi pan również opinii publicznej stopień zaawansowania w wydatkowaniu środków unijnych oraz wzrost wartości majątku państwowego pod zarządem rozliczanych osób. Oczywiście jestem pewien, że nie będzie dla pana problem przestawienie opinii publicznej informacji, ile wynosiły zarobki kadry kierowniczej za rządów PO oraz jakie były kwalifikacje byłych prezesów. Jeżeli dla pana problem jest, że ekonomista wykształcony na tym samym Uniwersytecie i wydziale, który pan kończył, posiadający dyplom MBA, z doświadczeniem w prywatnym biznesie, został przez poprzednią radę nadzorczą zatrudniony, to rozumiem, że tym razem do zarządu trafią tylko absolwenci Harvardu? Jak rozumiem, pomnoży pan również miesięczny dochód przez osiem lat i poda pan kwotę, jaką ewentualnie zainkasuje za ten okres członek zarządu portu w Szczecinie zatrudniony już przez pana?". ©℗

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mamisynek
2024-02-10 11:47:25
To nic nowego metoda stara jak swiat uzywana przez komunistow od zarania dziejow. " Lapac zlodzieja drze się pan Zlodziej"
Hej
2024-02-08 12:37:23
Na obaitka też był heit że za dużo zarabia a później jak prześwietlono ile zarabiał prezes Orlenu za rządów Tuska to się okazało że było to dwa razy więcej
po wyborach
2024-02-08 09:15:00
w czerwcu już będzie wszystko wiadomo , ilu inwestorów ma Polskę w głębokim poważaniu . Jeszcze do wyborów Putin " sprawdzi " , czy tygrysek nie jest przypadkiem pluszakiem ? Ta cisza i spokój na granicy białoruskiej jest znamienna . UE chcąc obalić rząd PIS-u , " knuła " nawet z Putinem i Łukaszenką .Chodziło o to ,aby pokazać , że Polska ( PIS) nie potrafi bronić granicy .Donek mówił: " ONI tego muru nie wybudują " Po jakiego licha tak bredził? .UE ile dała na ten mur ? Leming ,głupi but !
Beka
2024-02-07 16:47:15
Ach, Ci inwestorzy z Kataru
Obserwator
2024-02-07 09:54:34
To dzięki Panu Brudzińskiemu - nie odbudowano stoczni (dzięki nominacji Pa M.Witt...) a tak się zaśmiewał z "biedronki" a stocznia mając największy slip nie wybudowała żadnego statku przez ostatnie 8 lat, GRYFIA / Pan Zaremba - bez komentarza , no i PRZEGRANA PIS dzięki fatalnej kampanii z tymi ohydnymi hasłami w stylu "komuniści i złodzieje" WSTYD Panie pośle plus te informacje warszawskie z tzw "holdingu hotelowego" (jakoś nie słyszymy o Pana pozwach (czyli coś się za tym kryje).
wyborca Kamysza
2024-02-07 09:31:18
aleś nas wje...ł doktorku . W świat idzie obraz praworządnej i demokratycznej Polski , rządzonej przez Tuska Wszędzie tłumy dziennikarzy i gawiedzi . Miała być miłość i porządek , a jest rozpierducha !
Biała jazda
2024-02-07 09:25:01
Posłowie PIS wchodzą do Sejmu ! Tytuł biała jazda , to niby co , na kotach wjeżdżają ? TVN kłamie ! Ludziska po prostu z kamasza napierają na czapkowych w sznureczkach .Ale jaja, ale jaja !
oglądam
2024-02-07 09:21:12
szturm na Sejm .Nie zdziwię się jak w tym zamieszaniu , ktoś komuś ożeni kosę ! Antoni wygląda na mocno podjaranego , a w młodości razem z jurnym Stefanem potrafili wywalić pomnik Lenina .
ObywatelePl
2024-02-06 23:49:08
Te sensacje od posła Marchewki to propagandą. Dla osmiogwiazdkowcow w sam raz. Wyniki portu się obronią. A podawanie warunków kontraktu menadżerskiego jako sensacji to wstyd. Również prezesi wybrani przez PO będą mieli kontrakty a ich wynagrodzenie będzie wg ustawy z 2016 roku,dot.wynagradzania osób zarządzających SSP .I też będzie Klauzula np o urlopie płatnym czy o płatności za zakaz konkurencji. No chyba ,że wspomniana ustawa już bedzie szła do kosza. Nie przypuszczamy,znając PO z roku 20
cdn
2024-02-06 23:13:34
Marchewki,pietruszki,rzodkiewki w tym nowym ryzym rzadzie osoby godne i majace kwalifikacje mozna policzyc na palcach jednej reki,Nie wrozy to dobrze Polsce,Wam kury szczac prowadzic a nie uprawiac polityke
Jan
2024-02-06 22:29:47
A ile zarabia Marchewka? Grodzki? Tusk?
@Chciałbym tylko
2024-02-06 22:12:29
Widzę, że kolega bardzo obeznany... to może kolega wyjaśni nam kompletnym idiotom bez jakiegokolwiek wykształcenia ekonomicznego jak to się stało, że analogiczne działania rządu niemieckiego nie przełożyły się na zamknięcie stoczni w Rostocku, albo lepiej(!) jak to było z niemieckim przemysłem samochodowym w dobie kryzysu wywołanego przez amerykańskich bezdomnych, którzy nie chcieli spłacać hipoteki (a przynajmniej tak go wtedy przedstawiano),a ja w rewanżu wyjaśnię ci dlaczego upadły SSPH i SSN
obserwator
2024-02-06 20:41:31
Prosimy o komentarz Rafała Zachorskiego oraz nowej gwiazdy -eksperta branży morskiej z firmy CSL INTERNATIONALE SPEDITIKON . W tym temacie bardzo proszę o wypowiedzi.
Wystarczy nie kraść
2024-02-06 20:37:52
Tak mówiła Szydło. Teraz PiS ma nowe wytłumaczenie swoich tłustych lat "kradlismy tyle samo co poprzednicy plus rzeczywista inflacja bo nam się należało". A wy (..........) do roboty pracować na nas skoro nas wybraliście.
Chciałbym tylko
2024-02-06 20:28:53
zauważyć, że to nikt inny jak Jarosław Kaczyński zgodził się za pierwszych rządów PiS na dotowanie SSPH/SSN. Trzeba być, co w ciągu ostatnich 8 lat wielokrotnie zostało dowiedzione, kompletnym idiotą, bez jakiegokolwiek wykształcenia ekonomicznego (bibliotekarskie, jak by ktoś nie pamiętał), żeby sądzić, iż nie będzie to uznane za niedozwoloną pomoc publiczną. Do tego sprzedaż MSR w Świnoujściu. Program Batory. Dok. I tyle osiągnięć ekipy grubasa o znanym nazwisku. I pomarszczonej golfistki.
Myśl
2024-02-06 20:24:15
Szkoda Kuriera na takie nibyartykuły nieprzedstawiające całej sprawy. Czemu mają służyć? Przekazom od pana Brudzińskiego? Panu Brudzińskiemu jakoś język ostatnio złagodniał! Pan Marchewka może mieć podejrzenia o działanie na szkodę MPSŚ, bo podpisano dodatkową umowę z panem Piotrem Śpiewakiem już po wyborach 15. października z dużym odszkodowaniem. Pan Piotr Śpiewak czerpał zyski nie tylko od tego Portu, ale jeszcze od Portu Lotniczego w Goleniowie, od spółki Polski PCS. Czy z fundacji też?
TVN 24 farmazony
2024-02-06 20:01:24
Skowyt marchwii nie zmieni faktu rekordów przeladunków,podejścia 12,5m dla największych jednostek i remontowanych nabrzeży. Nowe władze chcą wprowadzić Deutsche Bahn na miejsce Bulik Cargo a tereny portowe sprzedać deweloperce.Zgodnie z zasadą po co nam port jak mamy w Hamburgu,Po co nam stocznia PŻB zamawia statki w Chinach po co nam DANA jak mamy ciuchbudy z UK.
Co dalej ?
2024-02-06 19:41:26
Przygłupy z PO zamykają strategiczne dla Polski inwestycje, w tak zwanych konkursach na prezesów zawsze "wygrywają" ich towarzysze , ukrywają ich olbrzymie zarobki, nie mają pomysłu i planu na gospodarkę morską i takimi wrzutkami jak teraz będą "karmić" swój rozgrzany elektorat. Żle to wróży na przyszłość. A i tak PO będzie robić w państwowych spółkach to samo, co teraz robi Brudzio. Zakład ?
Do Trolli PIS
2024-02-06 19:23:31
W planach Kremla Polska powinna powrócić w rosyjską sferę wpływów i dlatego Moskwa prowadzi z nami bezwzględną wojnę propagandową, z której słabo zdajemy sobie sprawę Jej głównym narzędziem jest dezinformacja, która dzięki internetowi jest tania i łatwo się szerzy – ma ogłupiać i pobudzać konflikty, by skłócać Polaków i aby uczynili to swoimi własnymi rękami Szczególnym przedmiotem kremlowskiej manipulacji są symbole narodowe, obrazy polskiej tradycji i to, co winno kojarzyć się z patriotyzmem
Kamyk
2024-02-06 19:15:25
Zamiana miejsc technika ta sama
Kamyk
2024-02-06 19:14:45
Zamiana miejsc technika ta sama
Stoczniowiec
2024-02-06 19:08:45
Panie Brudziński ma Pan na sumieniu tez tak jak marny prezesina Gryfii ponad 200 stoczniowców ze Świnoujścia a i też swoje macki miał w porcie gdzie zasiadal ten nieudaczny prezesina. Prezes Portu tyle szkód zrobił na Prawobrzeżu w Świnoujściu tak to jest jak ne mieszka się w pobliżu tych dewadtowanych terenów . Zamknąć ta Gryfię i odtworzyć stocznie iw Świnoujściu
Marzena
2024-02-06 18:46:28
Marchewka nie zna się na gospodarce morskiej. Zero praktyki w przemyśle. Nigdy uczciwie nie pracował, bo całe dorosłe życie spędził w polityce, czyli w szambie. To typowy ignorant z humanistycznym pseudowykształceniem żenująco słabej uczelni. Lubi szukać haków na innych. Ma kompleksy, bo chodził po mieście z tablicami informującymi ile zarabiają politycy prawicy. A nie informuje, że jego czerwoni towarzysze milionerzy z PO zarabiają znacznie więcej za rządów ryżego.
Doker
2024-02-06 18:39:07
Nareszcie odpowiedź !! . Ten POprzedni prezes staż pracy to stragan na targowisku pr,ygranicznym ?
Stefan
2024-02-06 18:37:07
Chamstwo Jojo jest niewyobrażalne!!!
PiS to syf
2024-02-06 17:54:36
4 miliony złotych dla szefa pizzeri z naszych pieniędzy. Będzie mnóstwo do sprzątania po pisowskich złodziejach.
Oj Oj
2024-02-06 17:49:30
a ile faktycznych inwestycji, a ile medialnej propagandy. czas pokaże, jak trzeba będzie kasę do UE zwracać
Wojtek
2024-02-06 17:35:32
Ci pisowscy to są bezczelni. uszy po sobie, sukmana pokutna i błagać suwerena o przebaczenie, a nie jeszcze próby odszczekiwania się! to ta pizzeria gdzie wierchuszka PiS na czele ze zwariowanym dziadem obmyślali plany jak z kraju europejskiego zrobić narodowo-socjalistyczno-katolicki bantustan ? jeśli to prawda z tymi fakturami dla jednej pizzerii to jest to szkoda wielkich rozmiarów, a próby okrzyków: „łapać złodzieja” ze strony pisowcow sa żenujące !
Ciekawy
2024-02-06 17:34:26
A co ten PSC zrobił, oprócz kasy? kto i z jakimi powiązaniami tym "b......m" zarządza? spółka wydmuszka
@wesoły romek
2024-02-06 17:33:33
Ja pamiętam jak Morawiecki z Zarembą rozwalili Morską Stocznię Remontową w Świnoujściu posyłając na bruk ponad dwustu pracowników.
hihi
2024-02-06 17:25:21
Mniejsza o fakty!Liczą się emocje ponieważ są zrozumiałe dla 8 mio gwiazdkowego elektoratu
Brawo Arek Marchewka
2024-02-06 17:24:17
Mam nadzieję że zgodzi się kandydować na prezydenta Szczecina, bo to najlepszy wybór dla naszego miasta.
wesoły romek
2024-02-06 17:00:43
Kto paminienta ,jak tusk stocznię ratował, z kataru/zasmarkaych/ inwestorow załatwiał, a, na koncu spawaczom m9wil żeby psy golili.?
do Marchewy:)
2024-02-06 16:53:04
Jacy byli, tacy byli, ale pogłębienie toru wodnego, modernizacja sieci kolejowej w porcie, pogłębienie, modernizacja nabrzeży i budowa nowych, rozpoczęta budowa terminala multimodalnego i kontenerowy w Świnoujściu w porcie ( plus instalacyjny wiatraków ) po sobie zostawili. Czekamy teraz, co Ty i Twoi koledzy zrobią w porcie, bo prom już wysłałeś do Trelleborga..:)
tylko porównanania
2024-02-06 16:37:21
Wynagrodzenie Daniela Obajtka i Jacka Krawca Jak dowiedział się portal i.pl, prezes Jacek Krawiec zarobił 25,56 mln zł. Kwota ta była wypłacana przez 9 lat (2008-2016) – średniorocznie wychodzi więc prawie 3 mln zł. Z kolei średnie zarobki Daniela Obajtka to 60 proc. średnich zarobków Krawca.
tylko porównania
2024-02-06 16:36:11
i to tego wszystkiego co mówił brudzio.A więc pensje zarządu , poziom inwestycji , wyniki finansowe.Np w przypadku orlenu inwestycje i wyniki zdecydowanie przewyższają te co były za krawca który rządził orlenem za tuska

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA