sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Gaz z północy

Gaz z północy

Gaz z północy
Data publikacji: 2016-02-14 21:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1300 120113

W tym roku ma się rozpocząć komercyjne użytkowanie świnoujskiego terminalu LNG. Umożliwi on import jednej trzeciej gazu ziemnego potrzebnego rocznie Polsce. Podobna ilość miała być sprowadzana duńsko-polskim podmorskim gazociągiem Baltic Pipe z kierunku północnego, ze złóż norweskich. Pomysł wraca, a jego realizacja dałaby uniezależnienie od dostaw z Rosji.

Gazowy zwrot na północ zapowiedziały nowe władze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

– Zadaniem spółki jest budowa połączenia gazowego z Norwegią, by do 2022 roku sprowadzać kilka miliardów metrów sześciennych gazu, które grupa będzie wydobywać na Morzu Północnym – oświadczył pod koniec stycznia Janusz Kowalski, wówczas prokurent, a obecnie wiceprezes ds. korporacyjnych PGNiG.

W 2022 roku kończy się kontrakt na dostawy do Polski gazu z Rosji. Budowa połączeń na północy ma być strategicznym kierunkiem dywersyfikacji. Sprzyja temu fakt, że PGNiG od lat prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą na norweskim szelfie kontynentalnym. Koncesje dotyczą złóż na morzach: Północnym, Barentsa i Norweskim.

– Chcielibyśmy tak rozwinąć infrastrukturę, by umożliwić sprowadzanie swojego, lub kupowanego, gazu z kierunku północnego – powiedział nam wiceprezes Kowalski. – Jako PGNiG mamy tam złoża, a rocznie wydobywamy około 600 mln m sześc. gazu. Byłoby więc naturalne dla Polski połączenie. W jego skład wchodziłby 200-kilometrowy odcinek Baltic Pipe, łączący systemy polski i duński. To inwestycja Gaz-Systemu, popierana od lat przez Unię Europejską. Wpisuje się w ten projekt pozostała część, czyli połączenie Dania-Norwegia. Jest ono kwestią analiz po stronie naszej spółki.

Wiceprezes PGNiG dodał, że na razie za wcześnie mówić, jaka będzie ostateczna „architektura” tego połączenia.

Elżbieta KUBOWSKA

Więcej w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Na zdjęciu: Podmorski gazociąg Baltic Pipe po stronie polskiej ma „lądować” w rejonie Pogorzelicy.

Fot. Archiwum

Komentarze

A do pierwszych
rachunków za ten gaz będą dodawane sole trzeźwiące dla dam i rozweselacz dla panów, za darmo...
2016-02-15 19:34:08
Red. ZB-J
Uff. Tak to bywa, że wie się,że dzwonią, ale nie wie w jakim kościele. Owszem, projekt gazociągu Baltic Pipe był wpisany w projekty energetyczne UE, tyle że Polska z niego zrezygnowała, nie pamiętam już dokładnie kiedy, chyba w 2006r. W każdym razie dobre kilka lat przed planowaniem i budową gazociągu z Rosji do Niemiec na dnie Bałtyku. Ten zaczęto budować w 2011r. Obecnie mamy dwie, funkcjonujące nitki gazociągu Nord Stream na dnie Bałtyku. Baltic Pipe staje się nieaktualny, bo nie ma żadnych szans na skrzyżowanie obu tych gazociągów na dnie Bałtyku. I żadne NIEAKTUALNE zapisy w unijnej dokumentacji tu nie pomogą, bo zgody na skrzyżowanie gazociągów nikt nie wyda. Przede wszystkim nie zgodzą się na to, ze względu na bezpieczeństwo i ochronę środowiska - właściciele Nord Streamu, nie zgodzą się jak jeden mąż - wszystkie międzynarodowe organizacje związane z ochroną środowiska, jak i związane z bezpieczeństwem żeglugi. Łącznie z odpowiednimi komórkami (dyrektoriatami) Komisji Europejskiej, organizacją HELCOM i innymi. Nie będzie zgody ze strony rządu Niemiec, jak również Danii. Kompromitująca ignorancja rzeczywistości i ogromna niewiedza kierownictwa PGNiG może tylko wywołać zażenowanie i czasem nawet przerażenie. Czeka nas bowiem bicie politycznej piany w sprawie, rzec można beznadziejnej. Zabiegi polityczne rządu i PGNiG są nadaremne. Baltic Pipe - nie powstanie.
2016-02-15 16:21:58
histor
Jak Polska przepisze historie na nowo, to Rosjanie sie obrażą i trzeba będzie gaz kupiwać nie od Rosjan....dużo pieniędzy kosztuje tak zwana polityka historyczna
2016-02-15 08:23:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy