sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Rozpoczęły się testy przesyłu gazu z terminalu LNG do sieci

Rozpoczęły się testy przesyłu gazu z terminalu LNG do sieci

Rozpoczęły się testy przesyłu gazu z terminalu LNG do sieci
Data publikacji: 2016-01-09 13:00
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2361 92115

Około trzech miesięcy potrwają testy odbioru gazu ziemnego z terminalu LNG w Świnoujściu do krajowego systemu przesyłowego – poinformował PAP operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.

„Rozpoczęte siódmego stycznia testy polegają na sprawdzaniu systemów sterowania procesem przy wykorzystaniu wszystkich urządzeń zainstalowanych na terminalu LNG w różnych parametrach technicznych” – mówi PAP rzecznik prasowy Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.

W zbiornikach LNG zainstalowane są pompy niskociśnieniowe, które pompują skroplony gaz ziemny ze zbiorników do układu pomp wysokociśnieniowych – relacjonuje Polkowska. Jak dodaje, skroplony gaz ziemny pompowany jest do układu regazyfikatorów, w których następuje proces podgrzewania skroplonego gazu ziemnego i zmiana stanu gazu z postaci ciekłej na gazową.

Gaz przepływa później do stacji pomiarowej, a następnie trafia do sieci przesyłowej Gaz-Systemu. Później gaz kierowany jest do stacji gazowych wysokiego ciśnienia, a następnie do sieci dystrybucyjnej i odbiorców.

Do monitorowania prac terminala LNG służy system, który umożliwia sterowanie procesem regazyfikacji w zależności od przeprowadzanych prób eksploatacyjnych oraz w przyszłości od zapotrzebowania na paliwo gazowe – mówi Polkowska.

Jak dodaje rzeczniczka, gaz dostarczany do systemu przesyłowego podczas rozruchu terminala LNG będzie spełniał odpowiednie wymogi jakościowe oraz będzie zgodny z normą obowiązującą w kraju.

Zakończenie rozruchu uzależnione jest od przebiegu testów i potrwa około trzech miesięcy – dodaje Polkowska.

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady grudnia ub. roku metanowiec „Al Nuaman" dostarczył do polskiego terminala ponad 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa, tj. ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego z Kataru. To pierwsza dostawa w ramach kontraktu zawartego między PGNiG i Qatargas.

Terminal LNG będzie elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem wzmocni niezależność gazową Polski.

Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Rozważana jest rozbudowa jego mocy do 7,5 mld m sześc. (PAP)

Fot.: Elżbieta KUBOWSKA

Komentarze

Wawrzek
Podłączenie odnogi Gazociągu Północnego do Gazo-portu przyniosłoby Polsce i Europie Środkowej znaczne korzyści. ciekawe dlaczego omc magister K zawiódł całkowicie w tej sprawie
2016-01-12 10:41:55
@ Tomasz
W USA ten gaz w formie płynnej, ma chyba cenę około 120 USD za tonę /albo za 1000m3/ nie pamietam; dla nas, do tej ceny dochodzi koszt transportu i regazyfikacji...
2016-01-11 21:40:55
mów mi Tomasz
poczekałbym trochę na start komercyjny. z tego co czytałem pojawienie sie lng ma pozytywny wpływ na ceny, w usa spadły o 80% na przesrzeni kilku lat (źródło, żeby nie było, że się mądraluję: http://lng.edu.pl/wp-content/uploads/2015/05/LNG_Snapshot_marzec_2015.pdf
2016-01-11 19:58:20
ale numer,
cieszy się hołota, że gaz popłynie...dobrze byłoby sfilmować ich miny, jak zobaczą pierwsze rachunki z tym gazem związane...
2016-01-10 19:52:06

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie