Spółki Gaz-System i Polskie LNG 31 marca br. dokonały połączenia. Głównym celem przeprowadzonego przez Gaz-System procesu integracji podmiotów jest zwiększenie efektywności zarządzania procesami inwestycyjnymi, które do czasu połączenia spółki realizowały odrębnie.
Taki ruch był od dawna zapowiadany. Już w październiku ubiegłego roku obie spółki podpisały porozumienie w sprawie planu ich połączenia.
– Dotychczasowe przedsięwzięcia i działalność Polskiego LNG SA będą kontynuowane przez Gaz-System jako następcę prawnego tej spółki – poinformował Gaz-System.
Dodajmy, że połączenie nastąpiło na podstawie artykułu 492 § 1 kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku Polskiego LNG na Gaz-System.
Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Obecnie trwa budowa kilkunastu nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe oraz tłoczni w Kędzierzynie Koźlu, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją. Projektowane są gazociągi lądowe, które połączą planowany terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej z krajowym systemem przesyłowym. Prowadzona jest rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, w wyniku której o ponad połowę zwiększą się zdolności regazyfikacyjne tego obiektu.
Spółka realizuje także jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju – projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię oraz rozbudowie lokalnej sieci przesyłowej i trzech tłoczni gazu.
(ek)