Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Zgoda dla gazociągu do Elektrowni Dolna Odra

Data publikacji: 2021-01-19 21:46
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-19 21:46
Zgoda dla gazociągu do Elektrowni Dolna Odra
Fot. PGE GiEK  

Gaz-System otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Dolna Odra, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.

W marcu 2020 roku Gaz-System oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie Elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Dzięki budowie tego przyłącza nowe bloki gazowo-parowe o łącznej mocy 1340 MW, które powstaną w tej elektrowni będą mogły być w przyszłości zasilane gazem odebranym z krajowego systemu przesyłowego, w tym z Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe.

- Za nami pierwszy ważny etap inwestycji związany z pozyskiwaniem zgód administracyjnych dla budowy przyłącza gazowego do Elektrowni Dolna Odra. Dzięki realizacji tego projektu region północno-zachodniej Polski zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnego źródła jakim jest gaz – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

Trasa gazociągu przyłączeniowego o długości ok. 63 km w całości przebiega przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa. Zakres inwestycji obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym zlokalizowanym w miejscowości Przywodzie  do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu Szczecin – Lwówek oraz budowanego gazociągu relacji Goleniów – Lwówek. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m sześc./h.

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ryszard
2021-01-21 14:17:49
wszystkie elektrociepłownie naszego regionu powinny przejść na paliwo gazowe z chwilą oddania gazoportu do eksploatacji . Tak mówi logika , ale trudno jej szukać w głowie polityków .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA