Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Do Polski płynie gaz przez Baltic Pipe

Data publikacji: 2022-10-01 18:29
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-04 10:48
Do Polski płynie gaz przez Baltic Pipe
Fot. Gaz-System  

Spółka Gaz-System poinformowała w sobotę na Twitterze, że zgodnie z obietnicą złożoną ponad sześć lat temu, o godz. 6.10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe. Jak dodała, tzw. nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh/dobę.

– Już jest! – potwierdziło na tym samym portalu społecznościowym Biuro Prasowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. – Zgodnie z planami, dziś rano rozpoczęliśmy odbiór gazu ziemnego gazociągiem Baltic Pipe.

Dodało, że nowy kierunek dostaw wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Według minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, uruchomienie przesyłu gazu przez Baltic Pipe to „historyczna chwila i dzień, na który czekaliśmy od wielu lat”.

Przypomnijmy, że symboliczne otwarcie gazociągu nastąpiło w miniony wtorek w Tłoczni Gazu Goleniów, a uroczystość z tej okazji odbyła się także w Szczecinie. Planowy komercyjny przesył gazu ruszył w sobotę, wraz z początkiem tzw. roku gazowego.

Na razie jedynym użytkownikiem Baltic Pipe jest PGNiG, które zarezerwowało większość jego przepustowości. Kontrakty i własne wydobycie ze złóż na Szelfie Norweskim pozwolą sprowadzić gazociągiem w 2023 r. co najmniej 6,5 mld m sześc. gazu, a w 2024 r. – 7,7 mld m sześc. (odpowiednio: ok. 80 i 90 proc. zarezerwowanej przepustowości, która wynosi 8 mld m sześc.). Docelowe możliwości przesyłowe nowej infrastruktury to 10 mld m sześc. rocznie.

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją polskiego Gaz-Systemu i duńskiej firmy Energinet.

Gaz-System odpowiadał za wybudowanie 275 km gazociągu podmorskiego od miejscowości Faxe w Danii do Pogorzelicy w Polsce oraz 231 km gazociągów krajowych na trasach Goleniów – Lwówek i Niechorze – Płoty. W ramach projektu rozbudowano także tłocznie gazu w Goleniowie i Odolanowie oraz powstała nowa tłocznia Gustorzyn. Połączenie w miejscowości Lwówek gazociągu z Baltic Pipe z Korytarzem Północ – Południe umożliwi dostarczanie sprowadzanego z Szelfu Norweskiego gazu ziemnego do odbiorców w zachodniej i południowej Polsce, a dzięki tłoczni w Gustorzynie zostanie on rozprowadzony w centralnej i wschodniej części kraju.

Budowa gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowa systemu przesyłowego w Danii oraz tłocznia gazu na wybrzeżu Zelandii to zadania należące do Energinetu.

W Polsce budowa się zakończyła, natomiast w Danii prace finiszują (w ub. roku na niektórych odcinkach wstrzymano je na dziewięć miesięcy ze względów środowiskowych). Baltic Pipe ruszył 1 października z częściową wydajnością, jednak będzie ona stale zwiększana, aż do pełnego uruchomienia, co – jak do niedawna zapowiadano – miało nastąpić z początkiem 2023 roku, ale według ostatnich informacji Energinetu, prawdopodobnie będzie możliwe już pod koniec listopada br. ©℗

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

OLO
2022-10-04 10:45:07
TVN/TUSK VISION NETWORK/ ''CALA PRAWDA CALA DOBE'' Ha! Ha! HA !
do Edmund
2022-10-04 10:12:16
Ty te swoje "przemyślenia" to z Moskwy piszesz ? Gazu ruskiego nie ma od kwietnia bo go Rosjanie zakręcili i to nie tylko nam. Gdyby nie Baltic Pipe i dostawy LNG to zimą grzałbyś się przy ognisku.
Edmund
2022-10-03 20:16:18
Płynie gaz.....A za ile???? Czy za tyle ile kosztował rosyjski (przed naszymi sankcjami)? Cieszą się jak karpie przed wigilią
@ A w TVN
2022-10-03 12:48:15
Za to dziwne jest to, że w tzw. "wolnych mediach" trwa cisza w sprawie "słynnego" tweeta Radka. Żadnej autokrytyki, autorefleksji, rachunku sumienia ?
FIGO
2022-10-02 09:46:07
Mnie rozbroiła informacja, że rurociągu podwodnego nie da się naprawić ? . Po jakiego grzyba to budowano z taką " perspektywą " . Nie ! , no musi być jakiś sposób ! Wiadomo było od dawna , że były sabotaże na rurociągi lądowe , to i ten podwodny " kiedyś " , " ktoś " poruszy . Rura , rury te są potrzebne ludności rosyjskiej , która za sprzedawany gaz powinna wreszcie dostąpić prawdziwej demokracji i dostępu do zdobyczy cywilizacji . Tak, jadą na Ukrainę , zabijają ludzi " za lodówkę " .
Klara
2022-10-01 21:24:09
Niexh zapytają Tuska jak ochronić Baltic Pipe bo on na wszystko ma receptę i na inflacje i na węgiel. Wcześniej jak rządził to nie miał guzika z niskimi cenami do wciskania. Tylko sztywny telefon z Berlina od Merkel
Ciekawe... ?
2022-10-01 21:17:50
Kiedy PO_wodne z_Lewactwo... "po_stanowi i Pipe Uszkodzic" ??
A w TVN
2022-10-01 19:49:37
już wyją. Zamiast się cieszyć z otwarcia inwestycji, snują czarne scenariusze bezpieczeństwa podmorskiej rury. Zawsze źle!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA