Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Gazociąg Baltic Pipe oficjalnie otwarty [GALERIA]

Data publikacji: 2022-09-27 13:16
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-28 09:31
Gazociąg Baltic Pipe oficjalnie otwarty
Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Fot. Dariusz Gorajski  

Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego we wtorek, 27 września, symbolicznie otwarto gazociąg Baltic Pipe. Symbolicznie, bo gaz z norweskich złóż popłynie nim do Polski zgodnie z planem, czyli 1 października. Uroczystość, w której uczestniczyła także premier Danii Mette Frederiksen, odbyła się w Tłoczni Gazu Goleniów (jej rozbudowa stanowi jedną z części całego projektu).

To strategiczna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Baltic Pipe tworzy nowy korytarz dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski, a także do odbiorców w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Biegnie od Morza Północnego, gdzie łącząc się z gazociągiem Europipe II, zapewni dostęp do gazu ze złóż norweskich. Następnie poprzez infrastrukturę w Danii oraz na dnie Morza Bałtyckiego łączy się z polskim systemem przesyłowym.

– Dokonujemy dzisiaj otwarcia gazociągu, który był przez dziesięciolecia polskim marzeniem, uniezależnieniem od dostaw gazu z Rosji – powiedział prezydent Andrzej Duda. – W maju 2020 r. ogłaszałem, że inwestycja budowy gazociągu z szelfu norweskiego rozpoczyna się. Już w najbliższym czasie gaz będzie przez to nowe połączenie transportowany.

Baltic Pipe, zdaniem głowy państwa, w dużej części rozwiązuje europejski problem dostaw gazu.

– Dziś kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu, która była znaczona groźbami, wymuszeniami – podkreślił podczas uroczystości szef polskiego rządu. – Rozpoczynamy nową epokę suwerenności, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa energetycznego. Polska przestrzegała przed tym wiele lat. Pokazywaliśmy w ostatnich latach ryzyka związane z planami Kremla, niestety, one się zmaterializowały. Baltic Pipe jest przeciwieństwem tego, co służyło planom Putina. Ten dzień jest podwójnie symboliczny – pokazujemy światu, że można zwiększać bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną naszego regionu. Nord Stream 1 to gazociąg, którym płynęła także ukraińska krew. Trzeba to powiedzieć jasno, bo były to instrumenty próby zdominowania Europy Środkowej, które rodziły jednocześnie te wielkie ryzyka.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że pierwszym rządem, który postawił ten gazociąg na agendzie, był rząd premiera Jerzego Buzka.

– Doradcą wówczas był Piotr Naimski i obu im chcę za to podziękować – powiedział.

Przypomnijmy, że na wspólną inwestycję polskiego Gaz-Systemu oraz duńskiego Energinetu składa się pięć głównych komponentów: gazociąg na dnie Morza Północnego, rozbudowa systemu przesyłowego w Danii, tłocznia gazu na wybrzeżu duńskiej wyspy Zelandia, gazociąg na dnie Bałtyku pomiędzy Danią a Polską oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Długość części podmorskiej wynosi ok. 275 km, a cały system obejmuje prawie 900 km.

Zgodnie z planem, transport gazu poprzez Baltic Pipe rozpocznie się w sobotę, 1 października. Docelowe możliwości przesyłowe nowej infrastruktury to 10 mld m sześc. rocznie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiedziało, że wypełni prawie całą zarezerwowaną przepustowość Baltic Pipe. ©℗

Elżbieta KUBOWSKA

Cały artykuł w środowym „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu z 28 września 2022 r.

***

Wcześniejsza informacja

W tłoczni gazu w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono we wtorek przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

- Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu; dzisiaj rozpoczynamy nową epokę - suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia gazociągu.

Gazociąg tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Z powodu tego opóźnienia 1 października system Baltic Pipe ruszy z ograniczoną przepustowością, wykorzystując część systemu duńskiego; system zdolny jest transportować do Polski 10 mld m sześc. gazu.

Energinet poinformował jednak w sobotę, że duński odcinek może osiągnąć pełne zdolności przepustowe miesiąc wcześniej niż przewidywano – do końca listopada br.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mąż Anne Applebaum
2022-09-28 09:02:17
Oskarżył USA o terroryzm i wysadzenie gazociągów Nord Stream 1 i 2 w powietrze.
Do ślepców
2022-09-28 08:14:21
jedynie słusznej partii. Posłuchajcie sobie wypowiedzi Pana Piotra Woźniaka z dnia wczorajszego i przestańcie szerzyć defektyzm, że to tylko i wyłącznie zasługa PiS-dniętych.
Pipa
2022-09-27 23:47:28
Ten gazociąg został wykonany ale od momentu budowy nawet ci co się nie znają to trąbili że ze będzie problem z przepustowością bo Baltic Pipe jest tylko odnoga rury Europa 2 biegnaca do zachodniej Europy a po drugie chyba najważniejsze dla normalnych i myślących ludzi to ustalenie wczesniejsze ceny gazu z Norwegami czego nie zrobił odznaczony Białym Orłem pan P. Naimski za co został wywalony przez premiera a Polska i Polacy stracili przez takich ludzi pisu jak ten pan kilka miliar dolarow
cienka ta rurka
2022-09-27 21:16:22
na ile to wystarczy i w jakiej cenie?
chwała w kącie stała
2022-09-27 20:34:42
No to już jest odpowiedź kto uszkodził gazociągi, teraz kacapy przymierzają się do zniszczenia gazociągu norweskiego, bo te latające drony to niby co? Tak sobie bez powodu latają? Zdjęcia robią fiordom? Normalnie, człowieka krew zalewa na samą myśl o tych ruskich trepach. Niestety !!! Tak się kończy polityka i brak mężów stanu ...( ale w PIS szukać ogarniętych ze świecą) , a co dopiero dalej...
@info z PiS
2022-09-27 19:54:33
Przeżywasz przyjazd jalbyś lewatywę dostał
@@Ck
2022-09-27 19:48:11
Pożyjemy zobaczymy. W propagandzie chwalenia się PiS nie ma równych.
Duniec
2022-09-27 18:14:11
Premier Danii i przedstawiciele rządu Norwegii chyba nie czytali nitrasów, budków czy tusków ze to porażka z rurą bo chwalą projekt Baltic Pipe w którym przecież mają udziały i chwalą dokonania Polski. Tak to jest jak zaślepienie nienawiścią doprowadza do wścieklicy i wylewu żółci
info z PIS
2022-09-27 17:45:19
A w niedzielę Kaczelnik w Szczecinie :))) Tylko dla ściśle wybranych !! Nie pchać się Trolle z tego forum ! :)))) Nie zasługujecie spotkanie z jednym z najmądrzejszych na Ziemi , tak to słowa Prezesa Polski :)))
@Ck
2022-09-27 17:43:57
Nie wiem co bierzesz ale jesteś wśród odurzonych królem ;) Nie ma głupoty co by onuce nie napisały byle dowalić pisowcom ze złości że umieją rządzić! Tak nawiasem, Tusk mówi że to on zaczął budować w 2013 Baltic Pipe więc chyba dostaniesz opieprz do nadzorcy , ha ha ha
po godzinach ..
2022-09-27 17:41:35
Zaraz wam rozpipują ten wasz sukces , tak , jak obecnie ciśnienie w nord stream równa się ZERO !! WSZYSTKO ROZSZCZELNIONE , ABY DAĆ WAM DO ZROZUMIENIA CO SIE STANIE Z WASZA RURKĄ ... Jak "zachód" nie postawi sie Rasiji !!
Bilans
2022-09-27 17:32:17
Otwarcie jednej rury i zamknięcie innej rury. Czy to jest dywersyfikacja? Zmieniliśmy po prostu kierunek uzależnienia oddając przy tym Duńczykom nasze wody wokół Bornholmu, tak że ci mogli tam wpuścić Rosjan z rurą NS2. O tym prezydent nie wspomniał. Dodając do tego, że zmuszono polskich klęczników (elity, mężów stanu niestety nie mamy) do zagłady polskiego górnictwa, to raczej ostatecznie energetycznie jesteśmy na minusie. O czym zresztą tej zimy się przekonamy.
Ck
2022-09-27 16:55:27
Właśnie zabulgotaly dwa gazociągi pod Bałtykiem. A to oznacza że gazu z Rosji do Niemiec nie będzie. A to oznacza że Niemcy wykorzystają w maximum gaz rurą z Norwegii. Polska Pipa jest dołączona do tej Norwegia Niemcy. W tej chwili trzeba dać na mszę aby stał się cud i Norweska Pipa miała większą przepustowość niż Niemiecka Pipa. Według mnie Pipy są równe.
olo
2022-09-27 16:34:57
Czekamy na komentarze WSI24,DER ONETU i innych ''niezaleznych merdiow'',ze za drogo,ze zamalo.ze za pozno itd itp
itd
2022-09-27 16:25:02
Poliaki /nie mylic z POLAKAMI/ licznie mieszkajacy na zachodnim Pomorzu wciaz glosuja na potomkow agentow KPP.To .ze w eurokolchozie zasiadaja miiler/wstrzymal budowe gazociagu/,wolodia cimoszko i belka swiadczy otym ,ze lata komunizmu zsowietyzowalo znaczna czesc spoleczenstwa, Atak na podrecznik Profesora Roszkowskiego jest dowodem.Dalej ma obowiazywc historia pisana przez michnika i jego szmatlawiec,
zachpom potęgą
2022-09-27 16:09:57
dzieki pis zachodnio[omorskie zostało potęgą gazową najpierw decyzja o lokalizacji gazociągu w świnoujściu choć chciał walczył o nią jgdańsk a teraz baltic pipe której nikt nie chciał budować oprócz ,środowisk bliskich PC i PIS. dziś to smutny dzień dla postkomuny milera cimoszka i udawacza tuska i putina
do D
2022-09-27 15:49:40
PO co pytasz Kurier jak możesz sam sprawdzić? Do końca roku ma wpłynąć co najmniej 3mld m3 gazu
Donald Plusk
2022-09-27 15:45:14
Gdyby rurociąg podłączyć do Odry to moglibyśmy rewersem eksportować do Danii i Norwegi tyle rtęci że skalę by wywaliło
Klara
2022-09-27 15:30:54
Dlaczego Tusk nie chciał uniezaleznić nas gazowo od Rosji??
D
2022-09-27 14:55:57
Drogi "Kurierze", czy moglibyście Państwo napisać ile metrów sześciennych gazu wpłynie tym rurociągiem do Polski w październiku, listopadzie, grudniu i styczniu? Chyba, że uważacie moje pytanie z skrajnie bezczelne, wtedy z góry przepraszam...
seweryn
2022-09-27 14:52:42
Dziękujemy świetej pamięci Lecha Kaczyńskiego,prawdziwego męża stanu i patrioty.
@Jaki
2022-09-27 14:41:24
Przecież wiadomo kto będzie patronem i czyje otrzyma imię
Jaki
2022-09-27 14:13:08
Ciekawe kiedy będzie zmiana nazwy
Brawo
2022-09-27 14:12:13
Oby tak dalej, do końca świata i jeden dzień więcej...
Papapipapupa
2022-09-27 14:11:03
Cieszcie się pawiany
Wyborca bez hejtu
2022-09-27 14:03:55
Super. Gazociąg Batic Pipe, Gazoport LNG w Świnoujściu z docelowo trzema zbiornikami, dwa nabrzeża do rozładunku gazowców z LNG, interkonektory z Litwą i Słowacją, planowany pływający terminal LNG w Gdańsku, skromne ale własne wydobycie gazu ziemnego oraz planowana flota 8 gazowców LNG w czarterze która pozwoli na odbiór gazu własnym frachtem bez bukowania terminów frachtu. W sumie to polska dywersyfikacja źródeł dostaw wygląda całkiem obiecująco i to na czasie. Temat ogarnięty. Gratulacje.
asdsa
2022-09-27 13:57:48
jeden z manometrów choć dla picu powinien wskazać różnicę ciśnienia, taki szczegół...
Bałtyk
2022-09-27 13:44:35
Baltic Pipe = NordStream 2

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA