Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Budują bloki gazowo-parowe przy Elektrowni Dolna Odra. Ruszył transport generatorów i turbin

Data publikacji: 2022-06-12 15:37
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-13 18:29
Budują bloki gazowo-parowe przy Elektrowni Dolna Odra. Ruszył transport generatorów i turbin
Na plac budowy dotarły już pierwsze kluczowe elementy powstających bloków gazowo-parowych. Fot. PGE Gryfino 2050  

Rozpoczął się transport generatorów i turbin gazowych do dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW realizowanych przez spółkę PGE Gryfino 2050 przy Elektrowni Dolna Odra. Potrzebne do budowy bloków elementy zostaną sprowadzone do Szczecina z kilku lokalizacji w Europie i Azji.

Prace na budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Planowany termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2023 roku. Zaawansowanie prac nad inwestycją przekroczyło już 65,7 procent, a zaawansowanie robót budowlanych na koniec kwietnia wynosiło ponad 24 proc. Obecnie trwa transport kluczowych elementów do budowy bloków. Zostaną one sprowadzone z kilku miejsc na świecie: turbina gazowa z Francji, turbina parowa z Polski oraz Szwajcarii, generator z Wrocławia, transformatory blokowe z Turcji, kondensator z Opola, pompy wody zasilającej z Hiszpanii, a moduły kotła z Wietnamu. Elementy dostarczane są transportem kolejowym, wodnym (statki, barki i pontony) i drogowym. Pierwsze elementy dotarły na plac budowy pod koniec maja 2022 roku.

– Transportowane obecnie elementy są kluczowe dla budowy powstających bloków gazowo-parowych, dlatego też tak ważne jest, aby ich transport przebiegał sprawnie i z zachowaniem dużej ostrożności – tłumaczy Tomasz Pluciński, dyrektor projektu budowy bloków gazowo-parowych dla spółki PGE Gryfino 2050. – Wszystkie elementy w czasie transportu i przeładunku są ubezpieczone. Każdy transport podlega bardzo szczegółowej weryfikacji, opracowywany jest szczegółowy plan załadunku, przeładunku i wyładunku. Obliczenia obejmują sprawdzenie wytrzymałości obciążeń. Wykonywane są drobiazgowe obliczenia przeładunków na podstawie wymiarów elementów i możliwości ich dostarczenia właściwymi środkami transportu.

Na potrzeby budowy elektrowni i realizowanych dostaw wybudowano port barkowy nad Odrą w rejonie tzw. Zimnego Kanału na terenie Elektrowni Dolna Odra. Służy on jako platforma rozładunkowa elementów gabarytowych. Na jego terenie został zamontowany specjalny dźwig kratownicowy, który posłuży do rozładunku najcięższych elementów z barki, jak moduły ciśnieniowe kotła HRSG, zbiornika wody zasilającej, stojana i wirnika generatora. Ładunek dalej z portu barkowego na plac budowy transportowany jest za pomocą samojezdnej platformy transportowej SPMT.

Budowa dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych w Nowym Czarnowie jest projektem strategicznym Grupy PGE realizowanym przez spółkę PGE Gryfino 2050. Budżet inwestycji to 4,7 mld zł. Bloki uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r. Bloki te będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności. Dzięki zasilaniu gazem wysokometanowym produkcja energii elektrycznej będzie realizowana w oparciu o niskoemisyjne jednostki wytwórcze, co z kolei wpłynie korzystnie na środowisko i jakość powietrza w regionie.

Inwestycja jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne moce wytwórcze i ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Elektrownia gazowo-parowa zasilana będzie paliwem dostarczanym z terminalu LNG w Świnoujściu oraz z gazociągu Baltic Pipe. 

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gardzę wami
2022-06-13 18:09:40
@Brawo - Tak, pozbędziemy się, zapewne razem z ciepłem i prądem. Przynajmniej w rozsądnej cenie.
Brawo
2022-06-13 07:45:56
Nareszcie pozbędziemy się z regionu trującego i szkodliwego węgla.
@gardzęwami
2022-06-12 21:28:39
Geotermia jest akurat rozwiązaniem najtańszym ze wszystkich OZE. Do tego stabilnym, dostępnym non stop. Około 40 % powierzchni kraju ma mozliwośc korzystania z tego dobrodziejstwa. Delikatnie mówiąc, byłoby nierozsądnie nie rozpatrzyć powaznie tego potencjału.
gardzę wami
2022-06-12 19:52:16
@2022-06-12 19:16:55 Nadal proponujesz polskim rodzinom rozwiązania drogie (geotermia), nieefektywne (OZE), niebezpieczne (atom), a bez protestu zgadzasz się ze świadomym zniszczeniem energetyki opartej na krajowym zasobie, do której posiadamy własną, znaną, bezpieczną technologię czyli wydawałoby się wyborem oczywistym dla każdego kto myśli po gospodarsku. Z polskim węglem będzie tak jak z polskimi cukrowniami. Po ich likwidacji i przejęciu przez Niemców UE wycofała się z limitów produkcji...
@gardzę wami
2022-06-12 19:16:55
Nie przesadzaj, gdyby PO i PiS dbały o Polskę i Polaków to przy rozwoju geotermii, energetyki jądrowej oraz OZE można byłoby poprzestać na własnym gazie który wydobywamy z naszych zasobów i wystarcza to na 40% zapotrzebowania... No ale ani PiS ani PO nie dba o Polskę i Polaków tylko dba o obcych i w tym kłopot...
hehehe..
2022-06-12 16:37:11
..a Unia zakończy ogrzewanie gazowe...
gardzę wami
2022-06-12 16:27:13
Mam nadzieję, że kara nie ominie szkodników, którzy na wezwanie obcych własny zasób energetyczny węgla porzucili na rzecz importowanego gazu o nieprzewidywalnej cenie i nieprzewidywalnej dostępności, sprowadzając na polskie rodziny drożyznę i ubóstwo energetyczne. Wieczna hańba wam!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA