Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

PGE: „Radni Szczecina popełnili błąd”

Data publikacji: 2020-11-24 20:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-26 10:21
PGE: „Radni Szczecina popełnili błąd”
 

Polska Grupa Energetyczna uważa, że radni Szczecina, którzy zgodzili się na przystąpienie Miasta Szczecin do spółki New Cogen, popełnili błąd - i podjęli swoją decyzję wbrew interesom mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

Stanowisko PGE

W stanowisku PGE przeczytamy: "Podtrzymujemy zdanie, że inwestycja, którą planuje spółka New Cogen po dokapitalizowaniu przez Miasto, jest zbędna i będzie stanowić nieuzasadnione obciążenie finansowe dla Miasta. W Szczecinie nie ma potrzeby budowy kolejnej elektrociepłowni - istniejące i niedawno zmodernizowane jednostki ciepłownicze PGE, czyli biomasowa EC Szczecin i kogeneracyjna EC Pomorzany, posiadają duże rezerwy, które byłyby w stanie wygenerować ciepło dla miasta i  w pełni zabezpieczyć jego zapotrzebowanie. Pełne wykorzystanie jednostek PGE miałoby korzystny wpływ na poprawę parametrów pracy oraz ekonomikę produkcji i jednocześnie nie wymagałoby żadnych dodatkowych nakładów ze strony Miasta Szczecin.

Podtrzymujemy stanowisko, że węglowa ciepłownia Dąbska powinna zostać wygaszona z uwagi na jej wysoką emisyjność i szkodliwość dla Miasta. Ciepłownia Dąbska, po realizacji planowanej inwestycji, nadal w 85 proc. będzie produkować ciepło i energię elektryczną z węgla, co jest niekorzystne dla Mieszkańców Miasta. Po inwestycji, produkcja z gazu będzie wynosić tylko 15 proc. Dlatego nie jest to inwestycja ekologiczna – tak jak chcieliby ją widzieć włodarze miasta. Jest to tylko sposób na uniknięcie spełnienia kosztownych wymagań dotyczących ograniczenia emisji. Inwestycja ta nie poprawi w żaden sposób jakość powietrza w mieście, a jedynie pozwoli spółce New Cogen na zaoszczędzenie milionów złotych kosztem zdrowia mieszkańców Szczecina.

PGE Polska Grupa Energetyczna przez lata prowadziła ogromne inwestycje w redukcję emisji w szczecińskich elektrociepłowniach. PGE zainwestowała ponad 450 mln zł w budowę bloku biomasowego EC Szczecin oraz ponad 220 mln zł w modernizację EC Pomorzany. Niestety dotychczasowa polityka szczecińskiego dystrybutora ciepła - firmy SEC, należącej do niemieckiego koncerny energetycznego E-ON, polegała na permanentnym zmniejszeniu wykorzystywania ciepła produkowanego przez elektrociepłownie PGE na rzecz Ciepłowni Dąbska".

Decyzja zapadła na sesji

Podczas sesji rady miasta, na której podjęto decyzję o przystąpieniu Miasta Szczecin do New Cogen, mówił m.in. Mariusz Majkut, prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej:

- Nieprawdą jest to, ze nowoczesne źródło, które New Cogen wspólnie z miastem chce zbudować,  zabierze moc któregokolwiek ze źródeł PGE. To będzie z korzyścią dla mieszkańców. Nieprawdziwe są też informacje, że małe źródło ciepła może być powodem jakichkolwiek zwolnień w PGE, ponieważ tak samo dużo ciepła będziemy kupować jak dotychczas i tyle samo będziemy zamawiać mocy. Sytuacja przychodowa PGE po uruchomieniu tego źródła w ogóle się nie zmieni.

Jak podkreślił z kolei prezydent Piotr Krzystek, "miasto jest bardzo lojalnym partnerem dla PGE".

- Nie tworzymy zupełnie nowego źródła, tylko redukujemy moc opartą o węgiel, co będzie bardziej efektywne ekologicznie i bardziej racjonalne cenowo - wyjaśniał.

(as)

Fot. Mirosław Winconek

Sonda

Czy Szczecin powinien przystąpić do ciepłowniczej spółki New Cogen?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nik
2020-11-26 08:12:19
PGE - Pomorzany węgiel z odsiarczaniem, gdańska z biomasą, a dąbska w 100 % węglowa truje od lat, tylko lud ciemny bo czy będzie wiedział kto im ceny podnosi? miasto? czy miasto i SEC? bo to przecież jedno! i Rada Miasta... pożal się... temu ostatniemu wystąpieniu...
Maciek
2020-11-26 07:41:54
Jak niemiecki SEC dostarcza ciepło widać na Słonecznym, już po raz kolejny brak ciepłej wody, również w kaloryferach. Nie informują o żadnej awarii, tylko o " czasowym wstrzymaniu dostawy ciepła systemowego." Uparli się nie dostarczać właśnie w pod koniec listopada . Albo grzeją na potęgę , albo wcale.
Olaboga
2020-11-25 22:18:40
"@ Olaboga" pleciesz i obrażasz ja piszę o Rzadzie a nie o tradycyjnym malwersancie zwanym dawniej aferałami obecnie nieco inaczej POKO-KOKO 2020-11-25 18:30:46
Rex Pomerania
2020-11-25 21:08:11
@Olaboga Pewnie! Lepiej patriotycznie nadal truć mieszkańców spalaniem węgla. Skoro mają wybudować nowoczesną ciepłownię na gaz to nam mieszkańcom prawobrzeża obojętne czy to będą Niemcy, Izraelczycy czy Meksykanie. PGE jako monopolista nie robi nic aby odejść od śmierdzącego węgla i bez pardonu truje ludzi ile wlezie.
@ Olaboga
2020-11-25 18:30:46
Czas to rozliczyć Kaczydupka wraz z jego świtą , nikt tyle nie nakradł i tak nie zadłużył , aby przetrwać u władzy, niech to będzie twoja troską , bo wszystko inne to "pikuś" i nie chciej widzieć wyliczanki , bo nie mieści się w tym okienku...
antypisior
2020-11-25 17:32:06
Kretyni mogliby zbudować patriotyczny i narodowy ciepłociąg z Torunia. W końcu ojciec malwersant przewały robi także i w tej dziedzinie.
taa jasne
2020-11-25 13:08:13
Poczytajcie jak wygląda oddawania branży strategicznych w obce ręce-np wody, to przejrzycie na oczy. na początku zawsze jest spoko,taniej. Później sie strzyże barany. Tylko prosze później nie kwekać, że wam się podwyżki nie podobają i nie macie za co zapłacić. Wtedy ciepłe kurteczki i szaliki będą rozwiązaniem na wasze bolączki
Wixipo
2020-11-25 12:56:35
Przecież Niemcy zawsze łapówki wykazują jako koszt i tylko ten kto nie chce to tego nie wykryje- dziwne te nasze Służby
Olaboga
2020-11-25 12:37:06
Czas aby Radni też ponosili odpowiedzialność karną - jeżeli spowodowali straty dla gminy jaką jest miasto. Dziwny ten Region i Miasto - prof którego ludzie oskarżają i dokumentują łapownictwo i to wymuszane zostaje marszałkiem Senatu, poseł minister ... któremu zarzuca się wymuszane łapownictwo siedzi sobie bezkarnie i straszy ministra sprawiedliwości że będzie siedział a nie on pomimo że 30 którzy mu dawało siedzi. Teraz Rada miejska zadłużonego Szczecina dotuje obcą spółkę swoją niszcząc Co q.... robi Prokuratura, że Sąd odrzuca jej oskarżenia - albo co robią Służby że nie wykrywają "uzasadnień" szkodliwych decyzji np za ile sprzedano albo podarowano urządzenia Stoczni Szczecińskiej dla Stoczni w Rostocku. Kto odpowiada za rozebranie tysięcy kilometrów linii kolejowych w Regionie i gdzie dochody z tego. Czas panowie odpracować apanaże za "piastowanie" czas przestać piastować czas na pracę.
Szczecinianin
2020-11-25 12:23:57
PGE to spółka oparta na węglu, czyli truciciele środowiska naturalnego. My chcemy mieć czyste powietrze w Szczecinie i energię z czystych, odnawialnych źródeł. Czas pożegnać PGE do czasu kiedy oni nie pożegnają się na zawsze z węglem.
Koniec
2020-11-25 12:10:51
To PGE popełniła duży błąd mieszając się w wewnętrzne sprawy Szczecina. Za chwilę stracą swój monopol.
PO-pelnili...
2020-11-25 10:51:25
Baaardzo Duuuzy Blad...! Gdyz Polak tez bardzo Wiele potrafi i damy sobie rade...!!!
Targowica
2020-11-25 10:34:38
PEŁOWCY udowodnili, że słusznie ich się określa jako: zdrajcy narodu, targowica, karierowicze, sprzedawczyki itd......Hańba
Rex
2020-11-25 08:52:54
Cała nasza „piękna” stolyca od lat zasilana jest przez niemiecki koncern i jakoś żyją. Dobrze, że PGE będzie miało jakąś konkurencję, choć to wciąż za mało, aby zmusić ich do odejścia od parszywego węgla.
Irena
2020-11-25 08:44:07
Co to się dzieje w naszym mieście.Polacy chcą dostarczać ciepło mieszkańcom Szczecina a włodarze miasta uparli się żeby ciepło dostarczali Niemcy.Dojdzie do tego że jak w Sopocie i gdzie indziej wyłączają prąd oświetlenia mieszkańcom na znak protestu że jest weto wobec nietraktatowych poczynań prezydencji niemieckiej i brukselskich biurokratów to w Szczecinie wpadną na pomysł by wyłączyć mieszkańcom ciepło.Tutaj musi dojść do zmiany bo w mieście nie da się żyć.
@krótko
2020-11-25 08:36:42
Podaj przepis prawny który zabrania zajmować się sprawami miasta każdemu kto uważa to za ważne.To istota obywatelskości to istota demokracji.Miasto to nie biznes kilku urzędników miasto to mieszkańcy
krótko
2020-11-25 07:39:44
Firma PGE nie powinna mieszać się w sprawy Szczecina.
@Sceptyk
2020-11-24 23:46:15
Wpisz w Google hasło: infrastruktura krytyczna. Poczytaj, poszerz horyzonty.
@MIędzyodrze
2020-11-24 23:44:19
Oczywiście, masz rację. Niestety, zachodniopomorskie społeczeństwo jest bardzo słabo wyedukowane. Nie ma pojęcia, czym jest tzw. infrastruktura krytyczna i porównuje sieć ciepłowniczą do samochodów. Ręce opadają. Radni też wiedzą nie grzeszą. Na sesji jedna przyznała, że nie wiedziała do tej pory, iż w Szczecinie jest elektrownia z kotłem na biomasę. Masakra...
Sceptyk
2020-11-24 22:35:57
Trzeba dać dobry przykład i przesiąść się na polski samochód napedzanym polskim węglem. Jeżdżącym na polskich oponach z polskiego kauczuku na polskim asfalcie z polskiej ropy. A wszystkie komórki należy odesłać do Chin. Bo przecież patriotyzm górą!
Max
2020-11-24 22:26:35
Biedna PGE straci monopol! A przez to może mniej kasy w przychodach i podatkach wyssać z naszego miasta do warszafki.
@Rozsądek
2020-11-24 22:22:58
Jak już to Stettin! Przynajmniej w świecie byliby w stanie wymówić nazwę naszego miasta, zamiast tego paskudnego szeleszczenia.
MIędzyodrze
2020-11-24 21:44:43
To jest na pewno zła decyzja.Niestety można było myśleć za lokalnym biznesem i za polską produkcją ciepła.W Niemczech by nikt nie wpuścił polskiej spółki do ogrzewania niemieckiego miasta a nawet miasteczka.
Rozsądek
2020-11-24 21:27:46
To czemu nasi radni sami nie podejmą decyzję,aby miasto same zainwestowało w tą ciepłownie. Tylko wprowadza obcy kapitał, czyżby to ciche przejęcie ? Tylko czekać będzie się nazywać Stetin.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA