Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Biznes z nauką reaktywują papiernię

Data publikacji: 08 września 2015 r. 19:15
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Biznes z nauką reaktywują papiernię
 

Lada dzień znów ruszy produkcja papieru na szczecińskim Skolwinie. We wskrzeszeniu fabryki inwestorowi - spółce „Apis" - pomogła m.in. pożyczka z Inicjatywy Jessica. Do skorzystania z niej zachęciło go zaś Centrum Bioimmobilizacji i Nowoczesnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Wspólnicy Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Apis" - Andrzej Fijałkowski i Piotr Bloch - kilka lat temu kupioną od syndyka upadłej spółki „Skolwin Paper International" maszynę do produkcji papieru chcieli wywieźć do jednego ze swoich zakładów. Potem jednak ją zostawili, dokupili halę produkcyjną i oczyszczalnię ścieków, bo postanowili produkować w Szczecinie papier. Do skorzystania z Inicjatywy Jessica namówił ich zaś prof. Artur Bartkowiak z Centrum Bioimmobilizacji i Nowoczesnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, z którym od dawna współpracowali.

„Apis" pożyczył od Inicjatywy Jessica niemal 4,6 mln zł na „rewitalizację funkcji przemysłowych terenów miejskich Szczecin-Skolwin poprzez budowę zakładu produkcji papieru/tektury". W sumie zainwestował w to przedsięwzięcie ponad 60 mln zł.

Produkcja w Papierni Apis ma ruszyć na początku października. Już tam pracuje 90 osób.
We wtorek marszałek Olgierd Geblewicz i Anna Andrzejak z Banku Zachodniego WBK SA obejrzeli, jak spożytkowano wsparcie z Inicjatywy Jessica. Doszło także do podpisania umowy pomiędzy Papiernią Apis a ZUT.

- Będziemy współpracować w dwóch głównych obszarach - mówi prof. Włodzimierz Kiernożycki, rektor ZUT. - Pierwszym jest współpraca naukowa. Drugim - dydaktyczna, m.in. praktyki studentów, dzięki którym zdobędą potrzebne na rynku kwalifikacje, ale i wspólna troska o jakość absolwenta, współudział uczelni i biznesu w kształceniu.

(mag)

Fot. u góry oraz pozostałe zdjęcia w galerii: Dariusz Gorajski 

Na zdjęciu u góry (od lewej): prof. Artur Bartkowiak, Piotr Błoch i prof. Włodzimierz Kiernożycki.

 

  

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2015-09-09 08:02:36
To się chwali, brawo ZUT, brawo Przedsiębiorcy, jest jeszcze co najmniej 30 fabryk zniszczonych głupotą durni do "rewitalizacji". Należałoby tych którzy chcieliby odbudować fabryki np Kabli, Hydrauliki, Motoryzacyjne, Włókien sztucznych, Hutę specjalistyczną i w końcu Stocznie (zamiast kupować azjatycki szmelc), Mebli okrętowych i wielu, wielu innych zwolnić na 10 lat z podatków bo zatrudniając pracowników uwalniają Państwo od wypłacania zasiłków. Może ZUT swoimi Przyrodniczymi Wydziałami popracowałby nad uzdrowieniem Rolnictwa Regionu bo latyfundyści doprowadzają do degradacji i utraty żyzności gleby- tu muszą być tak jak w innych państwach ostre restrykcyjne zasady gospodarowania Ziemią uprawną. Nareszcie zdrowy kierunek a nie "Hiper Małpety"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA