wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Super pożyczki na duże inwestycje

Super pożyczki na duże inwestycje

Super pożyczki na duże inwestycje
Data publikacji: 2017-01-28 12:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2863 208095

O pożyczkę nawet do 27 mln zł można się będzie starać już w lutym w Szczecińskim Funduszu Pożyczkowym. „Gruba” kasa będzie też do wzięcia w Banku Ochrony Środowiska. Po środki mogą sięgać firmy, które planują duże inwestycje rewitalizacyjne.

W minionych latach ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego powstały dwa fundusze pożyczkowe. Pierwszy został dedykowany firmom (fundusz Jeremie - pożyczki do 1 mln zł, maksymalnie na 5 lat). Drugi był stworzony, by wspierać inwestycje, które poprawiają wygląd zdewastowanych części miast (fundusz Jessica - pożyczki udzielane na 20-25 lat). Dzięki pieniądzom z Jessica zrealizowane zostało kilkanaście inwestycji, m.in. odnowiony został budynek Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni.

Oba fundusze okazały się dobrym pomysłem. Niestety, w obecnej perspektywie unijnej nie można kierować środków zwrotnych na projekty rewitalizacyjne, dlatego marszałek Olgierd Geblewicz zdecydował się, że pieniądze, które przedsiębiorcy zwrócili do Jeremie (spłacili pożyczki) i które w ten sposób nie są już znaczone na konkretny cel, zostaną częściowo przeznaczone na wsparcie projektów poprawiających wygląd zdewastowanych części miast.

I tak w ramach funduszu Jeremie powstały „Duże pożyczki inwestycyjne” dla sektora MSP. Marszałek wykroił na nie 75,2 mln zł. Pieniądze te trafią do Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego (35,2 mln zł) oraz do Banku Ochrony Środowiska (40 mln zł) - umowy zostały podpisane w piątek. A że każda z tych instytucji dosypie jeszcze swoje pieniądze (SFP 12,5 mln zł, a BOŚ 40 mln zł), to na pożyczki będzie łącznie około 130 mln zł.

- To są pieniądze na działania rewitalizacyjne - podkreśla Krzysztof Nowak, prezes SFP. - W Szczecinie o pożyczki mogą się starać ci inwestorzy, którzy realizują swoje projekty na obszarze, który wytycza Lokalny Program Rewitalizacyjny. Należy także pamiętać, że pożyczkobiorca musi spełnić minimum dwa aspekty społeczne realizując inwestycję - dodaje.

Po szczegółowe informacje na temat pożyczek najlepiej udać do SFP lub BOŚ.

Można się spodziewać, że pożyczki będą oprocentowane w granicach 1-2 proc. Okres spłaty będzie mógł sięgnąć 17 lat (w tym 2 lata karencji w spłacie kapitału).

- Od pożyczkobiorców nie będziemy pobierać żadnych opłat dodatkowych - uzupełnia Nowak. I zapowiada, że już w lutym dostępne będą formularze wniosków. ©℗

Magdalena Szczepkowska

Na zdjęciu: Budynek Starej Rzeźni w Szczecinie został odnowiony m.in. dzięki pożyczce na rewitalizację zdewastowanej części miasta.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

obserwator
Pani Laura Hołowacz powinna zostać doceniona poprzez wybór do Rady Miasta SZCZECIN aby swoją wiedzą , kompetencjami, energia zarazić pozostałych radnych - tzn. bezradnych ludzi. Tyle co ona zrobiła dla miasta to nikt z Rady Miasta nie zrobił.Albo do sejmu na posła bo wtedy by dobrze reprezentowała interesy naszego miasta.
2017-01-31 21:53:33
kicha
LEPSZYM PRZYKŁADEM JEST ZAJAZD SZMARAGD , OPERTYWNOŚĆ KRZYSTKA I RADNYCH NA MEDAL
2017-01-31 17:08:17
obserwator
budynek Starej Rzeżni to genialny przykład wykorzystania środków z funduszy Jessika.Stara Rzeznia stała sie tym samym centrum kultury Euroregionu Pomerania i zapoczatkowała dynamiczny rozwój ŁASZTOWNI. Zycie w Szczecinie wraca nad wodę , nad Odrę. To wszystko dzieki wspaniałej Pani Laurze Hołowacz osobie o wielkich pasjach , zamiłowaniach i wielkich ambicjach aby z Lasztowni uczynić perełkę Szczecina.
2017-01-30 09:30:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy