Czwartek, 14 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Trzy spojrzenia na nasze zdrowie

Data publikacji: 21 września 2017 r. 11:26
Ostatnia aktualizacja: 21 września 2017 r. 11:27
Trzy spojrzenia na nasze zdrowie
 

W konferencji prasowej wzięły udział: dietetyczka – pani Joanna Pawłowska, naukowiec – pani Marta Jaroszek-Małecka, nauczycielka przyrody ze szkoły w Strachocinie, oraz panie psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stargardzie – Ewa Radoń i Agnieszka Nowak-Zamołojko.

Każdy dziennikarz, który chciał zadać pytanie, musiał się przedstawić i podać tytuł gazetki, jaką reprezentuje. Pytano o bardzo różne sprawy związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, ale też o osobiste zainteresowania pań, ich drogę do wybranego zawodu. Było też zabawnie, bo np. Bartek ze Strachocina zapytał panią Martę Jaroszek-Małecką o to, jak rozmnażają się ślimaki, a naszą redakcyjną koleżankę, Weronikę, zaciekawiło, czego nie zjadałby pani dietetyk. Okazało się, że pani Joanna Pawłowska jest wegetarianką, więc nie spożywa mięsa. A ponadto na pewno nie dałaby się skusić na małże ani ślimaki. Czasami mogłaby złamać jakąś zasadę, gdyby coś wyglądało interesująco.

Na moje pytanie o ogólne rady na temat zdrowia, skierowane do pań z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, pani Ewa Radoń odpowiedziała:

– Aby zdrowo żyć, trzeba zdrowo jeść, aktywnie spędzać czas i otaczać się przyjaciółmi, rodziną i tymi, których lubimy. W pracy psychologa podoba mi się to, że można pomagać ludziom, aby ich dzień był weselszy i żeby bardziej uwierzyli w siebie.

Pani Marta Jaroszek-Małecka zapytana, jak została naukowcem, odpowiedziała, że od przedszkola interesowała ją przyroda i wszystkie nauki przyrodnicze: chemia, fizyka, biologia i geografia. Teraz, kiedy pracuje w szkole, stara się swą pasję przekazywać uczniom i z klasami robi doświadczenia i eksperymenty. Powiedziała też, że największą radość sprawia jej „łał” zachwytu, jakie widzi na twarzach uczniów.

Obie panie psycholog podpowiadały nam, jak dobrze zorganizować sobie czas. Mówiły o tym, że ważne jest wyspać się i rano bez pośpiechu wyszykować do szkoły. Warto też po szkole zarezerwować sobie godzinkę na odpoczynek, spokojne zjedzenie obiadu, rozmowę z rodzicami. Po tej przerwie możemy zasiąść do lekcji.

Panie psycholog przestrzegały również, że zbyt długie przesiadywanie przy komputerze, w internecie, źle wpływa na nasze kontakty z przyjaciółmi. Sam komputer czy tablet nie jest zły. Zależy jednak, jak go używamy. To często „złodziej czasu”, powodujący rozluźnianie więzi.

Konferencja była dla nas wszystkich bardzo ciekawą przygodą z zawodem dziennikarza. Dowiedzieliśmy się, jak się ją przeprowadza.

Wojciech MALKO

Sztubak, Szkoła Podstawowa nr 2 w Stargardzie

Na zdjęciu: Redakcja „Sztubaka” z opiekunką, panią Bożeną Ciborowską-Lipko. Z prawej autor artykułu.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA