niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Miasteczko nad Zalewem Szczecińskim

Miasteczko nad Zalewem Szczecińskim

Miasteczko nad Zalewem Szczecińskim
Data publikacji: 2017-06-22 09:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-22 09:58
Wywietleń: 2050 271777

Ueckermünde to małe miasto w Niemczech nad Zalewem Szczecińskim, na skraju Puszczy Wkrzańskiej, na Pomorzu Przednim (niem.: Vorpommern). Nazwa pochodzi od ujścia (niem.: Münden) rzeki Wkry (niem. Uecker) do zalewu. A więc Ueckermünde to inaczej Wkryujście.

Podczas drogi do zoo, które znajduje się w tym uroczym miasteczku, słuchaliśmy zajmujących opowieści o jego historii. Najciekawsza według mnie okazała się historia Anny Jagiellonki. Pewnie nie każdy pamięta, że jest to postać historyczna i wywarła niemały wpływ na dzieje Pomorza Zachodniego, naszego regionu.

Anna Jagiellonka była córką Kazimierza IV Jagiellończyka i poślubiła w Szczecinie księcia Bogusława X. Ich małżeństwo przyczyniło się do umocnienia związków Polski z Księstwem Pomorskim. Po buncie szczecińskich mieszczan Bogusław X wyjechał z rodziną do Gartz, które leży niedaleko Szczecina, dziś w Niemczech, a dokładniej w Brandenburgii. Później książę odesłał żonę z dziećmi do Wkryujścia, czyli Ueckermünde, gdzie zamieszkała w zamku. Księżna, która zmarła młodo, została pochowana w klasztorze Eldena pod Gryfią, dzisiejszym Greifswaldem.

Pewnie nie uwierzycie, ale zamek, o którym była mowa, jest zamkiem książąt pomorskich. Nie tylko zatem Szczecin był siedzibą książąt Pomorza, choć był stolicą księstwa, a dziś jest stolicą regionu.

Mam nadzieję, że was także zainteresowały dzieje malowniczego miasteczka nad Zalewem Szczecińskim (niem.: Stettiner Haff). Ja chętnie dowiem się więcej o Ueckermünde.

Miłosz MIRA

Głos Jedenastki

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie