środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Kochajmy robale

Kochajmy robale

Kochajmy robale
Data publikacji: 2017-06-22 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-22 09:54
Wywietleń: 1968 271773

Moje koleżanki z „Bukowych Nowinek” były przerażone, gdy dowiedziały się, że w Ueckermünde odwiedzimy terrarium. A ja ucieszyłem się, bo uważam, że owady są bardzo interesujące.

Na przykład patyczaki są podobne do patyków. Straszyki wyglądają jak patyczaki, ale niektóre gatunki mają wzory na ciele. Najbardziej znany jest patyczak rogaty. Są też inne, np. niebieski, indyjski, skrzydlaty, galijski, peruwiański. Żywią się liśćmi dębu lub sałatą. Przechodzą wylinkę, czyli zrzucają skórę mniej więcej sześć razy w roku. Niektóre rozmnażają się przez dzieworództwo, czyli że do rozmnażania nie potrzebują partnera. Są samowystarczalne. Składają jaja o średnicy poniżej milimetra. Młode wykluwają się po 2-3 miesiącach.

Mam w domu pięć dorosłych patyczaków i spodziewam się młodych. Codziennie chodzę po liście dębu do pobliskiego lasku.

Kajetan WISZNIEWSKI

Bukowe Nowinki

Owady dla odważnych

W terrarium przebywają węże, karaczany, patyczaki i straszyki. Młode patyczaki mają kolor zielony, a dorosłe brązowy. Straszyki mogą być zielone, brązowe lub czarne. Patyczaki żyją tylko do jednego roku, uwielbiają maliny i jeżyny. Mają skrzydła, o czym mogliśmy się przekonać. Pani, która jest pracownicą ogrodu, poprosiła nas, byśmy zamknęli drzwi. Wtedy otworzyła gablotę i wyjęła patyczaka. Zaraz zaczął fruwać. Spodobały mu się nasze kolorowe ubrania, bo siadał na nas. Kto się nie bał, brał go na rękę.

Gdy pani wyciągała karaczana, musieliśmy być cichutko, bo one nie lubią hałasu. Na koniec mogliśmy potrzymać skórę węża. Przypominała papier. Świat owadów jest pasjonujący, a skóra węża okropna.

Dominika SOSIALUK

Głos Jedenastki

Nie miałem pojęcia

Straszykami, karaczanami i wężami opiekuje się przemiła pani Annegret Krüger, która ma o nich ogromną wiedzę. Nam umożliwiła spotkanie ze straszykiem. Swobodnie przechadzał się po moim przedramieniu i potrafił zaskoczyć. I tu bywało strasznie…, lecz dla osób, które nie spodziewały się, że właśnie one zostaną wybrane na kolejny obiekt spacerowy. Wiedziałem, że w zoo spotkam lwy, małpy i wielbłądy, ale nie miałem pojęcia, że mieszkają tam owady, otoczone troskliwą opieką.

Tomasz BALCERZAK

Nowinki z 16

Straszyk w domu?

Większość moich znajomych ma koty, psy, chomiki, a ty możesz mieć straszyki. Są to miłe owady tropikalne, mają kształt zielonych lub brązowych gałązek i sześć długich łapek z haczykami, dlatego mogą wspinać się po ściankach terrarium.

Pani Kruger powiedziała nam, że muszą mieć do życia odpowiednią temperaturę, zawsze od 24 do 34 stopni C. Broniąc się przed wrogami, upodobniają się do otoczenia.

Straszyk może być naszym domowym pupilem, ale o niego też trzeba będzie dbać.

Julia MAJKO, klasa Vb

Pogodna

Kochajmy robale

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie