Wyremontowanie i oddanie do użytku Starej Rzeźni na Łasztowni odkryło nowy, przepiękny widok na trzy budowle na Wałach Chrobrego. W czasie Gali Szkolnego Pulitzera pogoda dopisała, więc widok cieszył oko.
Pierwszy z nich, położony po lewej stronie, to Akademia Morska, która stanowi ważny element szczecińskiego szkolnictwa wyższego. Wykształcenie zdobywa tu prawie 4 tysiące studentów różnych kierunków. Budynek z czerwonej cegły, porośnięty bluszczem, jest nie tylko ich dumą. Blisko niego widzimy gmach Muzeum Narodowego, w którym mieści się też Teatr Współczesny. Budowla wyróżnia się długimi schodami, które do niej prowadzą, i niezwykłymi rzeźbami. To tutaj turyści najczęściej fotografują się na tle Odry i przepięknych fontann. Gmach powstał według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, został oddany do użytku w 1913 roku i był do końca drugiej wojny światowej siedzibą Muzeum Miejskiego, w którym wystawiano zbiory archeologiczne, etnograficzne, sztukę pomorską i europejską, kolekcje z Afryki, Azji i Oceanii, eksponaty przyrodnicze. Teatr znajduje się na piętrze i działa z ogromnym powodzeniem. Jest ważnym punktem na mapie kulturalnej Szczecina i Polski.
Trzeci wspaniały gmach to siedziba Urzędu Wojewódzkiego. Został zaprojektowany przez Paula Kieschke i zbudowany w 1911 roku. Ze względu na ukształtowanie terenu i pozostałości po znajdującym się tu poprzednio Forcie Leopolda prace budowlane zostały poprzedzone zakrojonymi na szeroką skalę pracami ziemnymi. Dziś budynek stanowi siedzibę wojewody. Jest też atrakcją turystyczną.
Gdy patrzy się na wspaniałe Wały Chrobrego, nasuwać się może tylko jeden wniosek – Szczecin pięknieje. Jego szanse na tytuł Kulturalnej Stolicy Europy w 2029 roku rosną. Czy Szczecin będzie starał się o ten tytuł? W Resku jesteśmy przekonani, że powinien. Również dla nas byłoby to bardzo ważne.
Julka FILIPEK
Głos Budy
Gimnazjum w Resku
Fot. Elżbieta KUC