czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Słupsk, miasto ciekawe

Słupsk, miasto ciekawe

Słupsk, miasto ciekawe
Data publikacji: 2017-12-21 13:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-29 20:27
Wywietleń: 26192 306191

Pojechaliśmy na wycieczkę, która zaczęła się na dworcu w Łobzie. Mile zaskoczeni dobrymi warunkami podróży pociągiem, wysiedliśmy około 14.30 w Słupsku. Po zakwaterowaniu w hostelu APA ruszyliśmy do miasta. Po drodze część chłopców niecierpliwie wypytywała: „Po co przyjechaliśmy do Słupska?”, a druga odpowiadała: „Przecież tu nic nie ma!”.

Wszyscy śmialiśmy się wesoło. Wkrótce okazało się, że do Słupska jest po co przyjechać…

Cztery w jednym ratuszu

Neogotycki ratusz pochodzi z 1901 roku i znajduje się w centrum miasta, na placu Zwycięstwa. Na pewno warto zwiedzić to miejsce ze względu na oryginalny wystrój poszczególnych gabinetów, przepiękne meble gdańskie w gabinecie prezydenta Roberta Biedronia czy też cztery kolorowe witraże w sali konferencyjnej, przedstawiające cnoty dobrego słupszczanina: pracowitość, sprawiedliwość, opiekuńczość, mądrość. Ciekawych przeżyć dostarcza także możliwość obserwowania przezroczystej konstrukcji ratuszowego zegara, o którym tak mówiła pani przewodnik:

Ten staruszek ma sto szesnaście lat i działa cały czas. Miał tylko dwie małe przerwy na konserwację, spóźnia się tylko jedną sekundę dziennie. Jego konstruktorem jest mieszkaniec Słupska. O pełnej godzinie rozlega się fragment IV Symfonii Karola Szymanowskiego.

Koniecznie trzeba także wspiąć się na 53-metrową wieżę, z której rozciąga się widok na pełne zieleni serce miasta.

U księcia Bogusława

Zamek jest usytuowany nieopodal rzeki Słupi, w obrębie dawnego średniowiecznego grodu. To dawna siedziba władz lokalnych i miejsce wystawiania przez książąt gdańskich szeregu dokumentów. W 1317 r. stał się własnością Gryfitów, książęcej dynastii zachodniopomorskiej. W 1454 r. urodził się tu najwybitniejszy władca Pomorza Zachodniego, książę Bogusław X. W ciągu wieków zamek przeżył różnych władców i nie zawsze dobre czasy. Na początku XX w., całkowicie przebudowany i zdewastowany, pełnił funkcję magazynów. Tuż przed wojną przechowywano w nim m.in. dekoracje teatralne. Po wojnie przez jakiś czas mieściła się tu wytwórnia lin i siatek. Od chwili zakończenia odbudowy w 1965 r. jest siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego. Prezentowane są tu stałe wystawy: „Skarby Książąt Pomorskich”, „Kultura Pomorza Środkowego w XIV-XVIII w.”, „Firma Portretowa Stanisława I. Witkiewicza”, a także wystawy czasowe.

Kolorowy miejski obraz

Murale, wielkoformatowe rysunki, wywodzą się ze street artu – mówił przewodnik pan Piotr Ptak. Zaprowadził nas na skwer Pierwszych Słupszczan. W tym przyjemnym, pełnym zieleni miejscu obejrzeliśmy mural umiejscowiony na ścianie budynku. Przedstawia on scenki rodzajowe: Witkacego w czasie malowania, Jerzego Waldorffa, wynalazcę karty pocztowej Heinricha von Stephana, czarownicę na miotle. Bogaty w kolory i detale robi niesamowite wrażenie!

Niestety, czas do domu…

Wypełnione zwiedzaniem i spacerami dni szybko mijały. Co dobre, jak zwykle, szybko się kończy, także poznawanie Słupska i portu rybackiego w Ustce. Świadomość, że to nasz ostatni wspólny wyjazd w gimnazjum, sprawiła, że zżyliśmy się jeszcze bardziej.

Natalia JAKUBÓW, 

Martyna DEBERNA

Klasa IIId

Gimnazjum w Resku

Fot. Głos Budy

Słupsk, miasto ciekawe Słupsk, miasto ciekawe

Komentarze

Quistorp
[Do Jarun] ratusz, burmistrz, mur, furta, stal, frezować, prezydent, sztaba dach i cała plejada słów jest i wrosła z języka niemieckiego do polskiego. To nie jest ujma. Chodzi o logiczne przenoszenie nazw pochodzenia etymologicznie obcego.
2018-08-29 20:12:12
Jarun
Stołp-nazwa niemiecka...dobre sobie. W filmie "Dwie Wieże" też jest użyte słowo: "...do stołpu"(uciekajcie!)Stołp (wieża ostatecznej obrony lub bergfried, bergfrit) – średniowieczna wieża obronna na planie koła, owalu, prostokąta lub wieloboku o znacznej wysokości (30–50 m) i dużej grubości murów (3–5 m). ...doczytaj! po starorusku-słup! (nie po starorosyjsku! takiego języka nie ma).
2018-08-29 17:20:50
@Quistrop
Racja i ironia po Twojej stronie . Tyle ,że w Dłupsku demokracja jest finansowana przez Smetka .
2018-08-09 17:37:58
Quistorp
Młodzieży! Idźcie ze społeczną petycją , do władz miasta, nie prosić, tylko żądać , zmiany nazwy, swojego grodu ze względy na ośmieszający charakter etymologiczny. Niewyedukowana po wojnie po 1945 roku, "komisja" bezmyślnie nadała nazwę , "Słupsk", jak od słupa. Ta nazwa w języku niemieckim także znaczy "Stołpa". To jest najbardziej obwarowany zamek wewnątrz grodu, najczęściej najwyższy z wieżą obserwacyjną, wewnątrz którego znajdował się skarbiec z pieniędzmi, dla zaciężnego wojska. Nie ma pieniędzy, nie ma obrony. Taka interpretacja , nazwy, przy rekonstrukcji nazw Pomorza , jest dla mieszkańców sprawą , prestiżu, godności i poszanowania. Stołpczanie , nie kołki, słupki i swój rozum mają. Stargardzianom uwierał przymiotnik "szczeciński", i zmienili na Stargard. Przecież macie przeuroczego mądrego Prezydenta, Roberta Biedronia. Na pewno , zawalczy o wasze głosy! Coś za coś.
2018-04-22 15:21:02
nie nowoczesny
wstyd chwalić sie biedroniem
2018-02-03 07:48:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy powinno się zakazać sprzedaży małych wódek tzw. małpek?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie