niedziela, 21 lipca 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Cel: psychicznie fantastycznie

Cel: psychicznie fantastycznie

Cel: psychicznie fantastycznie
Data publikacji: 2017-09-21 11:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-21 11:29
Wywietleń: 1340 293105
Co to właściwie znaczy psychicznie fantastycznie? Jak być psychicznie fantastycznym? Można! Na różne sposoby: psychicznie-dietetycznie, psychicznie-ekologicznie, psychicznie-magicznie, psychicznie-medycznie, psychicznie-empatycznie. To wszystko składa się na psychicznie-fantastycznie.

Tak można też podsumować majowe warsztaty dziennikarskie, w których miałyśmy przyjemność uczestniczyć. Ich organizatorem była Szkoła Podstawowa w Strachocinie i redakcja tamtejszej szkolnej gazetki „Strachouczniaki”.

Spotkanie było poświęcone ważnym zagadnieniom zdrowotnym. Mogłyśmy też szlifować swoje umiejętności dziennikarskie, takie jak zbieranie materiałów do artykułów, robienie zdjęć reporterskich, uczestnictwo w konferencji prasowej. Rozmawialiśmy z dziennikarzami stargardzkich mediów, psychologami i dietetyczką pediatryczną.

* * *

Wszyscy czasem czujemy się przeuczeni i zmęczeni. Dorośli tłumaczą to porą roku, brakiem promieni słońca, ogólnym złym samopoczuciem. Okazuje się, że niekoniecznie jest to zgodne z prawdą. Wpływ na to ma głównie niewłaściwe traktowanie własnego ciała i ducha.

Dzięki spotkaniu z paniami psycholożkami i dietetyczką wiemy, co robić, aby czuć się lepiej i cieszyć każdym dniem. Powinniśmy odpowiednio zająć się naszym ciałem i duszą, czyli psyche. Jak? To wcale nie jest takie trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, o których pokrótce opowiemy.

* * *

Przede wszystkim powinniśmy dużo pić. Jednak nie napojów słodzonych czy gazowanych, a zwykłej wody, którą możemy okrasić sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny, listkiem mięty czy sokiem domowej roboty. Woda pomaga każdemu organowi naszego ciała funkcjonować bardziej efektywnie, wzmacnia nasz system immunologiczny i wypłukuje toksyny.

Zamieńmy tuczące desery i czekoladki na świeże lub mrożone owoce. To prawdziwe bomby witaminowe, które wzmacniają nasze ciało i naszego ducha. Dzięki temu unikniemy w przyszłości wielu poważnych chorób.

Spróbujmy jeść mniejszą ilość przetworzonego, białego pieczywa. Nie będzie ono zalegało w naszych brzuszkach, a my nie będziemy czuli się ociężali, rozleniwieni, zniechęceni do działania, znudzeni wszystkim.

* * *

Jeśli chcemy, żeby nasze ciało i duch działały poprawnie, powinniśmy jeść mięso. Jednak jego ilość i jakość powinna być dostosowana do naszego wieku. Nieodzownym dodatkiem do duszonego, gotowanego czy grillowanego mięsa powinny być sałatki warzywne, owocowe i różne kasze. Również zupy powinny być częstym gościem zdrowej diety duszy i ciała. Z mięsem nie powinno się jednak przesadzać. Jedząc mniejszą ilość mięsa, zafundujemy naszym ciałom ładniejszy zapach.

* * *

Nie żałujmy sobie snu i wypoczynku. Kładźmy się wcześniej spać. Poprawi to naszą pamięć, humor, a dodatkowym bonusem będzie ładniejszy wygląd.

Spacerujmy codziennie 15 minut. Spacer jest ważny tak jak sen, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Korzystajmy ze słońca podczas spaceru. Dzięki temu dodamy naturalnej witaminy D naszej skórze i kościom.

Nie bez powodu rodzice każą nam tak często sprzątać pokój. Uporządkowana wokół nas przestrzeń sprawi, że poczujemy się lepiej, bardziej produktywnie, lepiej psychicznie i z łatwością skoncentrujemy się na rzeczach ważnych. Nie będziemy tracić energii na rzeczy nieważne.

Pamiętajcie, bałagan męczy!

* * *

Badajmy swoje ciało, by upewnić się, że funkcjonuje bez zarzutów.

Spójrzmy na otaczający nas świat innymi oczyma. Pamiętajmy: szklanka może być do połowy pełna albo od połowy pusta, dlatego lepiej mówić, że jest pełna niż że jest pusta. Nie zamartwiajmy się – częste zamartwianie się prowadzi do chorób i depresji, a to, o co się martwimy, niestety, nie minie skutkiem naszego zamartwiania się.

Nie żyjmy przeszłością ani zbyt wygórowanymi oczekiwaniami na przyszłość. Cieszmy się ze wszystkiego, co się wydarza i z poznawania wszystkich, których spotykamy na naszej drodze.

Myślmy pozytywnie – to pozwala zredukować niepotrzebne zamartwianie się. Miejmy entuzjastyczne nastawienie do życia – nawet w codziennych czynnościach. Życie jest ciekawsze, kiedy jest w nim radość i ciekawość.

* * *

Nie krytykujmy siebie i innych, nie uskarżajmy się. We wszystkim i we wszystkich wyszukujmy pozytywy. Szukajmy rozwiązań, bądźmy aktywni, nie poddawajmy się i nie mówmy, że nic nie da się zrobić. Nie ma sytuacji bez wyjścia.

Rozejrzyjmy się wokół. Jest tyle piękna w naturze i ludziach wokół nas. Uśmiechajmy się jak najczęściej i śmiejmy serdecznie na cały głos. Wyzwolimy w ten sposób dobre emocje i samopoczucie, zmniejszymy znacząco poziom stresu. Uśmiech odmładza i powoduje, że inni też się do nas uśmiechają i postrzegają jako osoby sympatyczne.

Praktykujmy złotą zasadę, że będziemy traktować innych tak, jak sami chcemy być przez nich traktowani. Jak Ty komu, tak on Tobie.

* * *

Dobro wraca. Słuchajmy wesołej i energetycznej muzyki, śpiewajmy i tańczmy. Trudno jest być smutnym przy energetyzującej muzyce! Przebaczajmy, bo przebaczanie uzdrawia duszę i ciało.

Zacznijmy zmiany już od dziś! Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, będziemy psychicznie fantastyczni, a co najważniejsze – zdrowi i szczęśliwi.

Awaria, Szkolne Radio

Na zdjęciu: „Słuchajmy wesołej i energetycznej muzyki, śpiewajmy i tańczmy. Trudno jest być smutnym przy energetyzującej muzyce! Przebaczajmy, bo przebaczanie uzdrawia duszę i ciało” – apeluje Szkolne Radio Awaria.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

kondolencje

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie