Tak można też podsumować majowe warsztaty dziennikarskie, w których miałyśmy przyjemność uczestniczyć. Ich organizatorem była Szkoła Podstawowa w Strachocinie i redakcja tamtejszej szkolnej gazetki „Strachouczniaki”.
Spotkanie było poświęcone ważnym zagadnieniom zdrowotnym. Mogłyśmy też szlifować swoje umiejętności dziennikarskie, takie jak zbieranie materiałów do artykułów, robienie zdjęć reporterskich, uczestnictwo w konferencji prasowej. Rozmawialiśmy z dziennikarzami stargardzkich mediów, psychologami i dietetyczką pediatryczną.
* * *
Wszyscy czasem czujemy się przeuczeni i zmęczeni. Dorośli tłumaczą to porą roku, brakiem promieni słońca, ogólnym złym samopoczuciem. Okazuje się, że niekoniecznie jest to zgodne z prawdą. Wpływ na to ma głównie niewłaściwe traktowanie własnego ciała i ducha.
Dzięki spotkaniu z paniami psycholożkami i dietetyczką wiemy, co robić, aby czuć się lepiej i cieszyć każdym dniem. Powinniśmy odpowiednio zająć się naszym ciałem i duszą, czyli psyche. Jak? To wcale nie jest takie trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, o których pokrótce opowiemy.
* * *
Przede wszystkim powinniśmy dużo pić. Jednak nie napojów słodzonych czy gazowanych, a zwykłej wody, którą możemy okrasić sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny, listkiem mięty czy sokiem domowej roboty. Woda pomaga każdemu organowi naszego ciała funkcjonować bardziej efektywnie, wzmacnia nasz system immunologiczny i wypłukuje toksyny.
Zamieńmy tuczące desery i czekoladki na świeże lub mrożone owoce. To prawdziwe bomby witaminowe, które wzmacniają nasze ciało i naszego ducha. Dzięki temu unikniemy w przyszłości wielu poważnych chorób.
Spróbujmy jeść mniejszą ilość przetworzonego, białego pieczywa. Nie będzie ono zalegało w naszych brzuszkach, a my nie będziemy czuli się ociężali, rozleniwieni, zniechęceni do działania, znudzeni wszystkim.
* * *
Jeśli chcemy, żeby nasze ciało i duch działały poprawnie, powinniśmy jeść mięso. Jednak jego ilość i jakość powinna być dostosowana do naszego wieku. Nieodzownym dodatkiem do duszonego, gotowanego czy grillowanego mięsa powinny być sałatki warzywne, owocowe i różne kasze. Również zupy powinny być częstym gościem zdrowej diety duszy i ciała. Z mięsem nie powinno się jednak przesadzać. Jedząc mniejszą ilość mięsa, zafundujemy naszym ciałom ładniejszy zapach.
* * *
Nie żałujmy sobie snu i wypoczynku. Kładźmy się wcześniej spać. Poprawi to naszą pamięć, humor, a dodatkowym bonusem będzie ładniejszy wygląd.
Spacerujmy codziennie 15 minut. Spacer jest ważny tak jak sen, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Korzystajmy ze słońca podczas spaceru. Dzięki temu dodamy naturalnej witaminy D naszej skórze i kościom.
Nie bez powodu rodzice każą nam tak często sprzątać pokój. Uporządkowana wokół nas przestrzeń sprawi, że poczujemy się lepiej, bardziej produktywnie, lepiej psychicznie i z łatwością skoncentrujemy się na rzeczach ważnych. Nie będziemy tracić energii na rzeczy nieważne.
Pamiętajcie, bałagan męczy!
* * *
Badajmy swoje ciało, by upewnić się, że funkcjonuje bez zarzutów.
Spójrzmy na otaczający nas świat innymi oczyma. Pamiętajmy: szklanka może być do połowy pełna albo od połowy pusta, dlatego lepiej mówić, że jest pełna niż że jest pusta. Nie zamartwiajmy się – częste zamartwianie się prowadzi do chorób i depresji, a to, o co się martwimy, niestety, nie minie skutkiem naszego zamartwiania się.
Nie żyjmy przeszłością ani zbyt wygórowanymi oczekiwaniami na przyszłość. Cieszmy się ze wszystkiego, co się wydarza i z poznawania wszystkich, których spotykamy na naszej drodze.
Myślmy pozytywnie – to pozwala zredukować niepotrzebne zamartwianie się. Miejmy entuzjastyczne nastawienie do życia – nawet w codziennych czynnościach. Życie jest ciekawsze, kiedy jest w nim radość i ciekawość.
* * *
Nie krytykujmy siebie i innych, nie uskarżajmy się. We wszystkim i we wszystkich wyszukujmy pozytywy. Szukajmy rozwiązań, bądźmy aktywni, nie poddawajmy się i nie mówmy, że nic nie da się zrobić. Nie ma sytuacji bez wyjścia.
Rozejrzyjmy się wokół. Jest tyle piękna w naturze i ludziach wokół nas. Uśmiechajmy się jak najczęściej i śmiejmy serdecznie na cały głos. Wyzwolimy w ten sposób dobre emocje i samopoczucie, zmniejszymy znacząco poziom stresu. Uśmiech odmładza i powoduje, że inni też się do nas uśmiechają i postrzegają jako osoby sympatyczne.
Praktykujmy złotą zasadę, że będziemy traktować innych tak, jak sami chcemy być przez nich traktowani. Jak Ty komu, tak on Tobie.
* * *
Dobro wraca. Słuchajmy wesołej i energetycznej muzyki, śpiewajmy i tańczmy. Trudno jest być smutnym przy energetyzującej muzyce! Przebaczajmy, bo przebaczanie uzdrawia duszę i ciało.
Zacznijmy zmiany już od dziś! Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, będziemy psychicznie fantastyczni, a co najważniejsze – zdrowi i szczęśliwi.
Awaria, Szkolne Radio
Na zdjęciu: „Słuchajmy wesołej i energetycznej muzyki, śpiewajmy i tańczmy. Trudno jest być smutnym przy energetyzującej muzyce! Przebaczajmy, bo przebaczanie uzdrawia duszę i ciało” – apeluje Szkolne Radio Awaria.
Fot. Dariusz GORAJSKI