W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie 8 listopada odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Przemysłu Stoczniowego. Tematem przewodnim spotkania była bieżąca sytuacja w spółkach sektora stoczniowego i stalowego ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień zatrudnienia.
Na posiedzeniu omówiono sytuację i perspektywy rozwoju oraz formy zatrudnienia (w tym obcokrajowców) stosowane w poszczególnych stoczniach i firmach skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, w tym Energomontażu-Północ Gdynia.
Zwrócono również uwagę na konieczność reaktywacji szkolnictwa wyższego i zawodowego w celu prowadzenia właściwej polityki kadrowej dla przemysłu stoczniowego.
Strona związkowa przedłożyła do opinii członkom zespołu „Manifest sektora stoczniowego”. Zgodnie z jego treścią, partnerzy społeczni współtworzący Zespół Trójstronny ds. Przemysłu Stoczniowego wnoszą do rządu RP o formalne uznanie „sektora budowy i remontu jednostek pływających” jako strategicznego dla polskiej gospodarki i potwierdzenie tego poprzez przyjęcie „Specjalnej strategii przemysłowej dla sektora technologii morskiej (TM) w Polsce”. Dokument, po zapoznaniu się i analizie przez zainteresowanych, będzie przedmiotem obrad kolejnego posiedzenia zespołu.
Na posiedzeniu dokonano również wyboru współprzewodniczącego zespołu ze strony pracodawców. Funkcje tę objął Grzegorz Landowski.
Dodajmy, że w spotkaniu uczestniczył m.in. Andrzej Strzeboński, prezes Stoczni Szczecińskiej. Zespół Trójstronny ds. Przemysłu Stoczniowego ma za zadanie wypracowywać, na zasadzie konsensusu, wspólne stanowisko w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców w sektorze stoczniowym. W jego skład wchodzą przedstawiciele strony rządowej, związkowej i pracodawców.
(isz)
Na zdjęciu: Sprawy dotyczące zatrudnienia były przewodnim tematem posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Przemysłu Stoczniowego.
Fot. www.dialog.gov.pl
Partnerzy dodatku: