Sobota, 02 marca 2024 r. 
REKLAMA

Politycy znów ze sobą rozmawiają

Data publikacji: 31 marca 2016 r. 18:58
Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia 2016 r. 12:32
Politycy znów ze sobą rozmawiają
 


Rozpoczął się dialog polityczny, tak bardzo Polsce potrzebny; to była rozmowa, a nie wojna - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po czwartkowym spotkaniu liderów ośmiu partii. Dodał, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.

W czwartek w Sejmie odbyło się spotkanie liderów ośmiu partii, zaproszonych przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce".

- Mam dla państwa dobrą wiadomość, rozpoczął się dialog polityczny, tak bardzo Polsce potrzebny, będzie kontynuowany, oczywiście nie mogę z góry rozstrzygać, jaki będzie jego wynik, ale rozmawialiśmy nie na takich zasadach, jakie państwo mogą często zobaczyć na sali sejmowej. Była to rozmowa, a nie wojna - powiedział Kaczyński w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak ocenił, jest to bardzo znaczący postęp. - Oczywiście są różnice zdań, ale przynajmniej, jeśli chodzi o kwestie związane z polskim interesem narodowym, rozumianym jako interes wobec innych podmiotów życia międzynarodowego, to zgodziliśmy się, że powinniśmy działać tak, aby (ten) interes nie był w żaden sposób naruszany - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński zapowiedział też, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.

- Jeśli chodzi o sprawę Trybunału to propozycje rozwiązania tego problemu będą przedstawione w ciągu najbliższych tygodni. Przynajmniej te formacje polityczne, które chcą coś zaproponować, będą mogły swoje propozycje przedstawić - powiedział prezes PiS.

Dodał, że nie wszyscy podczas spotkania byli zgodni co do potrzeby zmiany konstytucji.

Kaczyński przypomniał, że rozpoczął prace zespół ekspertów powołany przez marszałka Sejmu, który ma przeanalizować sytuację wokół TK i opinię Komisji Weneckiej. Jak zaznaczył, ma on "ocenić i przygotować sposób implementacji do polskiego systemu prawnego" zaleceń Komisji Weneckiej dot. TK.

Prezes PiS zaznaczył, że będzie uwzględniony "aspekt suwerennościowy". - Bo były zewnętrzne naciski, w moim przekonaniu często nieuprawnione, niemające podstaw w prawie międzynarodowym - ocenił. Dodał, że konkluzje pracy zespołu będą przedstawione Sejmowi.

- Z całą pewnością przyjdzie taki moment, nie potrafię powiedzieć kiedy, ale to nie jest sprawa bardzo odległego czasu, kiedy Sejm podejmie prace nad nową ustawą (o TK). Ta ustawa grudniowa będzie zmieniona. Czyli jest rozwiązanie, które traktujemy jako kompromisowe i przychylenie się do wniosków Komisji Weneckiej - podkreślił Kaczyński.

Kaczyński poinformował, że czwartkowa rozmowa liderów partii dotyczyła nie tylko sytuacji wokół TK, ale też "kwestii sposobu uprawiania polityki", "agresji w polityce", Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie.

(pap)

Na zdjęciu: Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oraz przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty .

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Janina,
2016-04-01 11:21:00
Do PO-nizszego Jana ! Dobrze ze choc nasluchales i naczytales sie tak Polskiej... jak i Rosyjskiej " PRAWDY "... w latach 1945-2015 !!
Jan
2016-04-01 05:38:54
Dziwi mnie, że ktoś jeszcze chce spotykać się z ziejącym jadem pierwszym katolikiem w kaszkiecie? Ten szkodnik słowa prawdy nie powie.
Dlugo-PiS...
2016-03-31 23:06:34
A jak musielismy zyc w niedawnej Polsce az przez 68 lat (1945-2015) wg. tak zwanego Komunistycznego jak i PO-stkomunistycznego Trybunalu Konstytucyjnego, to dzisiejszej o-PO-zycji bylo wowczas przez tyle lat dobrze i wygodnie...? Szkoda, ze po 25.10.2015 roku - NAGLE JUZ NIE ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA