Polskie nadbałtyckie plaże są piękne i pełne uroku, ale – niestety – jeśli chodzi o ich czystość, zajmujemy dalekie miejsca w europejskich rankingach. Puste butelki, puszki, papierki od batonów – to nieodłączny element letniego krajobrazu nad polskim morzem. Efekt jest taki, że najpiękniejsze miejsca toną w śmieciach pozostałych po sezonie, które potem dostają się do morza i bardzo negatywnie wpływają na środowisko.
Dlatego spółka Gaz-System zaprasza na akcję sprzątania plaży, która się odbędzie w najbliższą sobotę, 21 września, w nadmorskiej miejscowości Rewal. Start o godz. 12 na tamtejszej plaży w pobliżu placu Wielorybów.
– Na miejscu będą wszystkie potrzebne materiały: specjalne worki do segregacji odpadów papierowych, szklanych, plastikowych i „bio” oraz rękawiczki jednorazowego użytku – informuje Gaz-System.
Sobotnia akcja to edukacja ekologiczna i uświadomienie, jak wielki mamy wpływ na otaczającą nas przestrzeń. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w licznych zabawach, konkursach z nagrodami, warsztatach ekologicznych oraz pikniku pełnym atrakcji.
– Starszy czy młodszy, duży czy mały, udział każdego uczestnika ma znaczenie – zachęcają organizatorzy. – Przyłącz się i pomóż nam osiągnąć cel. Skorzystaj ze wskazówek i upewnij się, czy jesteś ekspertem w segregacji odpadów.
Od godz. 13 do 17 będą trwały gry i animacje. Na godz. 14 zaplanowano konkurs dla dzieci i młodzieży „Moje akwarium”, a na 14.30 – warsztaty „Drugie życie śmieci”. O godz. 15 ma się rozpocząć konkurs plastyczny dla dzieci (rozstrzygnięcie o 16.30). Z kolei o godz. 15.30, 16 i 16.50 odbędą się quizy ekologiczne.
Będzie również okazja do porozmawiania z przedstawicielem projektu Baltic Pipe. Przypomnijmy, że jest to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. To również większa dbałość o otaczające nas środowisko, gdyż gaz ziemny jest niskoemisyjnym paliwem, a jego zużycie obniża emisję dwutlenku węgla.
Baltic Pipe jest przedsięwzięciem realizowanym m.in. przez Gaz-System, spółkę strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada ona za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce. Jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która zarządza terminalem LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Dodajmy, że sobotnie wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez wójta gminy Rewal, Konstantego Tomasza Oświęcimskiego oraz przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Fundację Nasza Ziemia.
(isz)