W Stoczni Szczecińskiej 30 sierpnia obchodzono rocznicę strajków z roku 1980. Bezpośrednio po obchodach przy bramie zakładu – na placu Ofiar Grudnia 1970 r. – uczestników tamtych wydarzeń w Szczecinie zaproszono na specjalną uroczystość.
Strajki na Wybrzeżu rozpoczęły się 14 sierpnia od Stoczni Gdańskiej – wówczas im. Lenina. Po sformułowaniu 21 postulatów strajkowych zaczęto je drukować i rozpowszechniać. Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego dołączyła do protestu 18 sierpnia. Rocznica wydarzeń sierpniowych obchodzona jest 30 dnia tego miesiąca na pamiątkę podpisania przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy porozumienia z delegacją rządową.
W tym roku kierownictwo Stoczni Szczecińskiej zaprosiło ok. 30 osób, które zapisały się w historii miasta jako uczestnicy wydarzeń sierpniowych. Chciało w ten sposób szczególnie uhonorować bohaterów i świadków naszej wolności, nie tylko tych uczestniczących w strajku w stoczni, ale również protestujących w innych szczecińskich zakładach.
Gości powitał wiceprezes Stoczni Szczecińskiej Marek Bączkowski. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu, władze stoczni są dumne, że mogą wspólnie z opozycjonistami przypominać i celebrować tak ważne dla Polski wydarzenia, których byli oni częścią. Powiedział im również, że są prawdziwymi bohaterami.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Leszek Duklanowski i Edmund Bilicki. Była to okazja do wspomnień i rozmów o tamtych czasach – bardzo osobistych, ponieważ każdy przekazywał swoją perspektywę i opowiadał o historii swojego zaangażowania w sierpniowe strajki. Opozycjoniści wyrazili także swoje zadowolenie z faktu, że stocznia znowu funkcjonuje i że ponownie coś się w niej dzieje.
Na zakończenie wybrali się na wspólny spacer po terenie zakładu. Poznali obecne obszary jej działalności, obejrzeli też miejsca, które zapamiętali z czasów swojego strajku.
Zarząd stoczni zadeklarował, że takie spotkania z uczestnikami wydarzeń Sierpnia 1980 staną się tradycją i będą wydarzeniem cyklicznym. ©℗
Adrian KALETA
Partnerzy dodatku: