piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > Porty świętowały

Porty świętowały

Porty świętowały
Data publikacji: 2015-10-22 12:29
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-22 13:14
Wywietleń: 1734 30446

Uroczysta gala w Filharmonii Szczecińskiej była zwieńczeniem obchodów 65-lecia polskiego zarządu w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Przypomniano powojenną historię zespołu portów oraz wskazano zmiany, jakie w nim zaszły. Jubileuszowe spotkanie było też okazją do prezentacji planów rozwojowych.

Zespół portowy Szczecin-Świnoujście jest najstarszym nieprzerwanie działającym na Pomorzu Zachodnim organizmem gospodarczym. Polska administracja państwowa zarządza nim od 65 lat. Początkowo – od 1 stycznia 1950 r. – było to Przedsiębiorstwo Państwowe Zarząd Portu Szczecin. Od grudnia 1996 r. działało jako Zarząd Morskiego Portu Szczecin–Świnoujście, a następnie pod nazwą Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
Jubileuszową galę rozpoczął pokaz krótkiego filmu o zespole portów.

– Port buduje się pokoleniami – podkreślił Zbigniew Miklewicz, prezes ZMPSiŚ. – Jego charakter ukształtował się w ciągu tych minionych lat. Dziś jesteśmy portem uniwersalnym.

Prezes wymienił najważniejsze inwestycje wykonane w ostatnich latach, określając je wielkim remontem portu. Przypomniał, że zmodernizowano niektóre nabrzeża, drogi i portową sieć kolejową. Nie zabrakło też przedsięwzięć rozwojowych, jak budowa nabrzeża dla gazowców w porcie zewnętrznym w Świnoujściu czy nowego stanowiska promowego.

– Wyzwania w nowej perspektywie finansowej są ogromne – mówił Z. Miklewicz. – To między innymi pogłębienie toru do Świnoujścia do 14,5 m, i do Szczecina – do 12,5 m, aby możliwa była obsługa większych statków. To także inwestycje poprawiające dostęp do portów od strony lądowej, czyli dokończenie drogi ekspresowej S3 i modernizacja linii kolejowych. Ważny jest również program inwestycyjny dla Odry, naszej największej nadziei. Ponadto w Szczecinie chcemy zagospodarować Ostrów Grabowski, a w Świnoujściu zbudować terminal kontenerowy.

Wśród gości jubileuszowej gali była m.in. Dorota Pyć, wiceminister infrastruktury i rozwoju, która w swoim wystąpieniu wymieniła kamienie milowe w historii zespołu portów.

– Chciałabym podziękować za dotychczasową współpracę, dzięki której było możliwe pozyskanie środków unijnych – mówiła D. Pyć. – Z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje zarządowi i pracownikom. Życzę dalszych sukcesów i pozyskiwania kontrahentów.

Podczas gali pokazano archiwalne materiały filmowe TVP Szczecin, dzięki którym można było zobaczyć, jak wiele w ciągu 65 lat w portach się zmieniło. Wspomnieniom towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu filharmoników szczecińskich, a także anegdoty opowiadane przez aktora Michała Janickiego. 

W uroczystości uczestniczyli portowcy, ale też wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, parlamentarzyści, samorządowcy, ludzie nauki i przedsiębiorcy.©℗

Elżbieta KUBOWSKA

Fot. Robert STACHNIK

NZ: Podczas gali w Filharmonii Szczecińskiej pokazano archiwalne filmy, dzięki którym można było zobaczyć, jak wiele w portach się zmieniło. 

Porty świętowały

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie