sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > I póki kropla jest w Bałtyku...

I póki kropla jest w Bałtyku...

I póki kropla jest w Bałtyku...
Data publikacji: 2015-11-19 12:36
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-19 12:36
Wywietleń: 2168 38608

I póki kropla jest w Bałtyku, polskim morzem będziesz ty... – refren pieśni z 1919 roku wiele razy zabrzmiał podczas Święta Niepodległości obchodzonego w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” na szczecińskiej Łasztowni. Wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku” był punktem kulminacyjnym imprezy.

Najpierw były próby. Później, punktualnie o godz. 11.11, wykonano dwie zwrotki pieśni, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski, a słowa napisał Stanisław Rybka.

Czas międzywojnia – początków budowy polskiej państwowości oraz gospodarki morskiej – jest ciągle mało znany. Stąd wziął się pomysł, aby przez tradycję i kulturę przypomnieć tamte czasy entuzjazmu i solidarności. Temu służą m.in. pieśni chóralne, dające poczucie braterstwa i wspólnoty narodowej.

– Chcemy wrócić do pojęcia wspólnoty – mówiła Mira Urbaniak, dziennikarka i żeglarka, pomysłodawczyni imprezy na Łasztowni.

Wspólnie z zespołem Pomerania Singers i zgromadzonymi w holu CKE szczecinianami śpiewali członkowie kół Ligi Morskiej i Rzecznej w całym kraju, a także żeglarze w różnych miejscach świata – wydarzenie było transmitowane przez internet.

Zespół Pomerania Singers zaśpiewał później w sali Iluzjon znane pieśni patriotyczne i morskie. Koncert, jak i wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku”, poprowadziła Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Goście „Starej Rzeźni” mogli ponadto obejrzeć film pt. „Pod biało-czerwoną banderą”, opowiadający o morskich tradycjach Polski i Marynarki Wojennej RP. Dokument został udostępniony przez Tomasza Miegonia, dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zorganizowano także turniej bierkowy.

Czy wydarzenie rozpoczęło nową szczecińską tradycję? Na to liczą jego organizatorzy, a byli nimi Fundacja „Moja Łasztownia” wraz z partnerami – Miastem Szczecin, Ligą Morską i Rzeczną oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. ©℗(ek)

Fot. Ryszard PAKIESER

NZ: wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku” w CKE „Stara Rzeźnia”.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie