wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > I póki kropla jest w Bałtyku...

I póki kropla jest w Bałtyku...

I póki kropla jest w Bałtyku...
Data publikacji: 2015-11-19 12:36
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-19 12:36
Wywietleń: 1517 38608

I póki kropla jest w Bałtyku, polskim morzem będziesz ty... – refren pieśni z 1919 roku wiele razy zabrzmiał podczas Święta Niepodległości obchodzonego w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” na szczecińskiej Łasztowni. Wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku” był punktem kulminacyjnym imprezy.

Najpierw były próby. Później, punktualnie o godz. 11.11, wykonano dwie zwrotki pieśni, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski, a słowa napisał Stanisław Rybka.

Czas międzywojnia – początków budowy polskiej państwowości oraz gospodarki morskiej – jest ciągle mało znany. Stąd wziął się pomysł, aby przez tradycję i kulturę przypomnieć tamte czasy entuzjazmu i solidarności. Temu służą m.in. pieśni chóralne, dające poczucie braterstwa i wspólnoty narodowej.

– Chcemy wrócić do pojęcia wspólnoty – mówiła Mira Urbaniak, dziennikarka i żeglarka, pomysłodawczyni imprezy na Łasztowni.

Wspólnie z zespołem Pomerania Singers i zgromadzonymi w holu CKE szczecinianami śpiewali członkowie kół Ligi Morskiej i Rzecznej w całym kraju, a także żeglarze w różnych miejscach świata – wydarzenie było transmitowane przez internet.

Zespół Pomerania Singers zaśpiewał później w sali Iluzjon znane pieśni patriotyczne i morskie. Koncert, jak i wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku”, poprowadziła Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Goście „Starej Rzeźni” mogli ponadto obejrzeć film pt. „Pod biało-czerwoną banderą”, opowiadający o morskich tradycjach Polski i Marynarki Wojennej RP. Dokument został udostępniony przez Tomasza Miegonia, dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zorganizowano także turniej bierkowy.

Czy wydarzenie rozpoczęło nową szczecińską tradycję? Na to liczą jego organizatorzy, a byli nimi Fundacja „Moja Łasztownia” wraz z partnerami – Miastem Szczecin, Ligą Morską i Rzeczną oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. ©℗(ek)

Fot. Ryszard PAKIESER

NZ: wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku” w CKE „Stara Rzeźnia”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy